Lasīšanai: 1 minūte
TĒMA: Vide

Meža kopšanas nosacījumi

J
jautā:
21. septembrī, 2023
Jānis

Labdien! Vēlos uzdot jautājumu par privāto mežu. Kādi kopšanas nosacījumi jāievēro, ja savā meža īpašumā vēlas sagādāt malku ziemai?

A
atbild:
27. septembrī, 2023
Valsts meža dienests
Normunds Knēts, Mežsaimniecības daļas vadītājs

Mežu kopt var dažādās tā attīstības fāzēs: no jaunaudzes vecuma līdz pieaugušam mežam. Katrā atšķirīgā vecumā ir savi nosacījumi. Tāpat nosacījumi izriet no līdzšinējās kopšanas, meža tipa un mežaudzes valdošās koku sugas.

Meža kopšanā jāizcērt atpalikušie, slimie un bojātie koki, vienlaikus mežaudzi retinot. Šādi izkoptā mežā iegūtos kokmateriālus var izmantot malkā. Normatīvos definēts jēdziens – šķērslaukums un tā minimālais kritērijs. Minimālo šķērslaukumu var izmantot kā zemāko izkoptās mežaudzes kritēriju.