DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
22. maijā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Finanses

FID: atklāti pieredzes stāsti var pasargāt citus no nokļūšanas finanšu noziegumu lamatās

FID priekšnieka vietniece Marta Jaksona un kampaņas vēstnesis Elviss Strazdiņš Rīgas Valsts tehnikumā. Publicitātes foto.

Lai izgaismotu ar naudas atmazgāšanu saistītus noziegumus un veicinātu Latvijas iedzīvotāju izpratni par finanšu noziegumu veidiem, Finanšu izlūkošanas dienests (FID) aizvadījis četras izglītojošas lekcijas Rīgā, Ogrē, Jēkabpilī un Rēzeknē, tiekoties ar vairākiem simtiem jauniešu un viņu pedagogiem. Šis ir jau otrais gads, kad FID pārstāvji “Nozieguma pēdas nevar atmazgāt” kampaņas ietvaros viesojas reģionos, tostarp atsaucoties uz vietējo izglītības iestāžu uzaicinājumu.

Viena no kampaņas aktivitātēm ir FID pārstāvju tikšanās ar izglītības iestāžu audzēkņiem Rīgā un reģionos, jo jaunieši var būt viegls finanšu noziedznieku mērķis, nereti kļūstot par tā sauktajiem “naudas mūļiem” un iesaistoties nelegāli iegūtu līdzekļu legalizācijas jeb naudas atmazgāšanas shēmās. Tas nozīmē kriminālatbildību un ierakstu par sodāmību uz visu mūžu, kas nākotnē apgrūtinās iespēju atvērt kontus bankā, saņemt kredītus, iegūt kāroto izglītību vai ieņemt labi apmaksātus amatus. Kopumā FID aizvadījis četrus izglītojošus pasākumus Rīgas Valsts tehnikumā, Ogres tehnikumā, Jēkabpils Tehnoloģiju tehnikumā un Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā.

“Jaunieši ir svarīga mērķauditorija: par krāpnieku upuriem parasti kļūst tie, no kuriem var kaut ko izkrāpt, tātad cilvēki, kuriem ir nauda, savukārt par “naudas mūļiem” visbiežāk kļūst jaunieši, kuri iesaistās netīras naudas darījumos cerībā uz vieglu peļņu vai arī neapdomības dēļ. Gribu uzteikt jauniešu interesi par manu kolēģu stāstīto. Uzdotie jautājumi liecina par patiesu vēlmi izprast finanšu jautājumus. Jauniešus interesē gan virtuālās valūtas un dažādi finanšu darījumi, gan Finanšu izlūkošanas dienesta darbība, kas ir gana sarežģītas tēmas un atspoguļo jauniešu izpratni par to, kā mūsdienu finanšu sistēmas izaicinājumi var ietekmēt viņu nākotni. Savukārt mums šie jautājumi var kalpot par iedvesmu un vadlīniju turpmākām izglītojošām iniciatīvām,” stāsta FID priekšnieks Toms Platacis.

Vienā no reģionālajām lekcijām kāds jaunietis nebaidījās atklāti pastāstīt, ko nozīmē būt “naudas mūlim”. Viņa atklātība un godīgums, daloties savā personīgajā pieredzē, var iedrošināt arī citus jauniešus runāt par savu pieredzi, labāk izprast, kādas var būt sekas, iesaistoties naudas atmazgāšanas shēmās vai citās noziedzīgās darbībās, un pasargāt no kļūšanas par “naudas mūļiem”.

“FID sirsnīgi pateicas izglītības iestādēm par atsaucību un atbalstu, organizējot šīs lekcijas, pat tuvojoties eksāmenu laikam. Tas liecina, ka izglītības iestāžu vadītāji izprot finanšu jautājumu svarīgumu un vēlas, lai arī jaunieši būtu informēti,” saka Toms Platacis.

Vairāk par to, kāda ir aktuālā situācija naudas atmazgāšanas novēršanas jomā Latvijā, kādi finanšu noziegumi sastopami, kāds ir to raksturs, smagums un ietekme uz ikvienu iedzīvotāju un kā izvairīties no apzinātas un neapzinātas dalības finanšu noziegumos, iespējams uzzināt vietnē vieglanauda.lv.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI