DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. aprīlī, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Lauku attīstība

Zemkopības ministrijas skaidrojums meža īpašniekiem un koksnes pircējiem pēc Satversmes tiesas sprieduma 

8. aprīlī Satversmes tiesa (ST) atzina normu, ar kuru Ministru kabineta (MK) 2012. gada 18. decembra noteikumos Nr.935 “Noteikumi par koku ciršanu mežā” samazināts galvenās cirtes caurmērs, par neatbilstošu Satversmes 115. pantam. Zemkopības ministrija (ZM) un Valsts meža dienests (VMD) patlaban aktīvi strādā pie ST sprieduma izpildes. Ir apzināts ST sprieduma rezultātā izvērtējamo cirsmu skaits – tās ir 5874 mežaudzes. 

Ciršanas apliecinājumi nav zaudējuši spēku līdz ar ST spriedumu. Tas ir noteikts gan spriedumā, gan izriet no Administratīvā procesa likuma: MK noteikumu atcelšana neatceļ uz to pamata izdotos ciršanas apliecinājumus – tie paliek spēkā līdz to izpildei vai termiņa beigām. Ciršanas apliecinājumi spēku zaudēs tikai tad, kad VMD saskaņā ar ciršanas noteikumiem pieņems lēmumu par apliecinājuma atcelšanu, jo apliecinājuma darbības laikā ir mainījušies tiesiskie apstākļi. Ja meža īpašniekam ir ciršanas apliecinājums, tas ir uzskatāms par labvēlīgu administratīvo aktu, uz kuru meža īpašnieks var paļauties un nocirst līdz šim plānoto. Tāpēc koksne, kas iegūta no cirsmas līdz apliecinājuma atcelšanai, ir uzskatāma par likumīgi iegūtu koksni. Taču, lai tas neturpinātos vēl trīs gadus, ST uzdeva atcelt tos apliecinājumus, kad koku caurmērs ir mazāks nekā bija noteikts iepriekš pirms nu jau atceltajiem noteikumiem. 

Tagad, kad pēc ST sprieduma apliecinājumu darbības laikā ir mainījušies tiesiskie apstākļi, VMD ir tiesīgs pieņemt lēmumu par apliecinājuma atcelšanu. ST ir noteikusi, ka MK ir jāveic pasākumi, lai nodrošinātu to ciršanas apliecinājumu atcelšanu, kas izdoti, pamatojoties uz apstrīdēto normu gadījumos, kad koku caurmērs cirtē ir mazāks, nekā tas bija paredzēts MK noteikumos Nr.935 līdz 2022. gada 29. jūnijam. Tāpēc atbilstoši Satversmes tiesas priekšsēdētāja A.Laviņa publiski paustajam, VMD rūpīgi izvērtēs katru gadījumu individuāli. Apliecinājumu atcelšana ar vienu konkrētu datumu nav paredzēta. Katrs gadījums tiks izvērtēts atsevišķi, par katru atceļamo ciršanas apliecinājumu tiks pieņemts lēmums un par to tiks paziņots meža īpašniekam. Informācija par atceltajiem apliecinājumiem būs pieejama arī VMD tīmekļvietnes izsniegto apliecinājumu publiskajā reģistrā. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI