DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. decembrī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība
1
1

RTU students patentē inovāciju apkures katlu ilgtspējīgai darbībai

FOTO: Vitālijs Vinogradovs

Lai samazinātu cietu daļiņu piesārņojumu gaisā, ko rada apkurē izmantotā koksne un tās produkti, Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta (RTU VASSI) doktorants Oskars Švedovs sadarbībā ar zinātniekiem izstrādā un patentē inovatīvu kompaktu cieto daļiņu atdalītāju, kas ļauj jau pirms vairākiem gadiem RTU zinātnieku izstrādātai dūmgāžu attīrīšanas iekārtai strādāt maksimāli efektīvi, tērējot mazāk resursu.

«Kurināmās koksnes patēriņš Latvijā pieaug. Ap 30% no patēriņa rada mājsaimniecības. Dedzinot cieto kurināmo, gaisā nonāk sīkas pelnu daļiņas, kas satur dažādas ķīmiskās vielas un var būt kaitīgas gan videi, gan cilvēku veselībai. Tomēr uz mājsaimniecībām netiek attiecināti strikti emisiju ierobežojumi, kas citos sektoros veicina dažādu attīrīšanas tehnoloģiju attīstību un plašāku izmantošanu. Tādēļ arī Latvijā līdz šim plaši netiek izmantotas kompaktās dūmgāžu attīrīšanas iekārtas,» stāsta O. Švedovs.

Īpašu reaktoru dūmgāzu attīrīšanai individuālajos apkures katlos  jeb «miglas aparātam», kur tās tiek apsmidzinātas ar sīkiem miglai līdzīgiem ūdens pilieniem, kas saista cietās daļiņas un neļauj tām nonākt atmosfērā, pirms vairākiem gadiem izstrādāja RTU VASSI zinātnieki. «Testējot reaktoru, izaicinājumus radīja izmantotā ūdens attīrīšana. Ūdenī paliekot cietajām daļiņām, tās apgrūtina «miglas aparāta» veiktspēju un līdz ar to arī dūmgāzu attīrīšanas efektivitāti,» norāda RTU doktorants. Viņš jau bakalaura studiju laikā sāka attīstīt iekārtu, kas attīrītu «miglas aparātā» izmantoto ūdeni, lai to tehnoloģiskajā procesā varētu izmantot atkārtoti, un turpina to, arī studējot doktorantūrā. Sadarbībā ar RTU Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrikas ekspertu Linardu Reini Rozīti izgatavota un pilnveidota eksperimentāla ūdens attīrīšanas iekārta, kas ar līdz 85% efektivitāti spēj noķert gan tās daļiņas, kas pēc saskarsmes ar ūdeni nosēžas iekārtas apakšā, gan tās, kas uzpeld virspusē. Iekārta izgatavota, izmantojot 3D drukas un vakuumformēšanas tehnoloģijas. To veido suspensijas ieplūdes un netīrā un tīrā ūdens izvades caurules, nostādināšanas kamera, cieto daļiņu uzglabāšanas kamera, kā arī vairāki filtrēšanas elementi, lai uztvertu dažāda izmēra cietās daļiņas. Turpinot pilnveidot iekārtu, šobrīd tiek pētītas iespējas filtrēšanā izmantoto neilona sietu, kas noķert līdz 100 mikrometriem sīkas daļiņas, aizvietot ar vēl efektīvāku un videi draudzīgāku elementu. Turpināsies arī kompaktu cieto daļiņu atdalītāja testēšana, paaugstinot tehnoloģijas gatavības līmeni, kas ir būtiski inovācijas komercializācijai nākotnē.

«Patentētais izgudrojums cieto daļiņu atdalīšanai un koncentrēšanai no tehniskiem notekūdeņiem cirkulējošās sistēmās attiecas uz ūdens attīrīšanas un apstrādes nozari, to var izmantot ne tikai «miglas aparātā», bet arī citos līdzīgos tehnoloģiskos procesos,» norāda O. Švedovs. Šobrīd doktora darbā viņš pēta zemas kvalitātes biomasas izmantošanu apkures granulu izgatavošanā, testē degšanas procesus un radītās emisijas. Doktorants secina – neieviešot attīrīšanas tehnoloģijas apkures katlos, šādas granulas būs sarežģīti izmantot, savukārt attīrīšanas veiktspēju uzlabos izgudrojums.

Latvijas patenta «Kompakts cieto daļiņu atdalītājs» izgudrotāji ir RTU VASSI studenti un zinātnieki O. Švedovs, Miķelis Dzikēvičs, Vivita Priedniece un Ivars Veidenbergs.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI