DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
23. septembrī, 2022
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Latvijas Mediju ētikas padome izvērtējusi sūdzības par godprātību, faktu pārbaudi un virsrakstiem publikāciju veidošanā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Biedrības “Latvijas Mediju ētikas padome” Ētikas padomes augusta sēdē izvērtētas sūdzības par vairākiem iespējamiem mediju ētikas pārkāpumiem žurnālistu darbā – godprātības un avotu daudzveidības trūkumu, nepietiekamu faktu pārbaudi, kā arī kritiskas attieksmes trūkumu pret informācijas avotu publikāciju veidošanā. Sēdē izvērtēta viena sūdzība un divi iesniegumi.

  • Ētikas padome izvērtēja Janas Simanovskas sūdzību par ziņu portāla TVNET publikāciju “Iekštelpas ir morāli un fiziski novecojušas. Slēdz Bulduru bibliotēku”. Publikācija balstās uz Jūrmalas valstspilsētas administrācijas pārstāvja sacīto saistībā ar bibliotēkas slēgšanu. Sūdzības iesniedzēja norādījusi, ka publikācijā pārkāpti Biedrības Ētikas kodeksā nostiprinātie godprātības, daudzveidības, faktu pārbaudes un kritiskas attieksmes pret informācijas avotu principi. Tāpat sūdzības iesniedzēja norādījusi, ka minētā publikācija ir vienpusējs, tendenciozs vienas ieinteresētās puses – Jūrmalas domes, viedokļa atspoguļojums. Tādejādi iesniedzējas ieskatā pieļauta medija nekritiska attieksme pret informācijas avotu – Jūrmalas valstspilsētas administrācijas pārstāvi. Ētikas padome, izvērtējot iesniegumu un TVNET sniegto skaidrojumu, šajā gadījumā saskata vairākas Ētikas kodeksā iepriekš minēto principu pārkāpuma pazīmes. Tomēr, tai pat laikā, padomes skatījumā, TVNET nodrošināja Ētikas kodeksa principu ievērošanu, veltot Bulduru bibliotēkas slēgšanas tēmai citas, daudzpusīgākas publikācijas, tādejādi kopumā nodrošinot sabiedrībai daudzveidīgu informāciju un viedokļus.
  • Tāpat Ētikas padome izvērtēja Lauras Tenbergas iesniegumu par jauns.lv publikāciju “140 kg smagā dziedātāja Lizo demostrē bezgaumīgāko kāzu kleitu apaļīgajām līgavām”. Iesniegumā norādīts, ka publikācija ir nievājoša, necienīga, žurnālists izsaka savu viedokli un kritizē cilvēka ārējo izskatu. Ētikas padome, izvērtējot publikāciju un izdevniecības “Rīgas viļņi” sniegto skaidrojumu, sniegusi vērtējumu par publikāciju, jo tajā ir vairāki aspekti, kas pelnījuši uzmanību un arī kritiku. Lai arī izdevniecība “Rīgas viļņi” noraida tai adresētos pārmetumus, apgalvojot, ka publikācijā izteiktie viedokļi par dziedātājas izskatu nav attiecināmi uz viņas apaļīgajām formām, Ētikas padome uzskata, ka atsevišķi elementi publikācijā balansē uz ētikas pārkāpumu robežas. Padome vērš uzmanību, ka šovbiznesa slavenību tērpu apspriešana un komentēšana daļai mediju ir ierasta prakse, un ir pieļaujams, ka šādās publikācijās izskan arī asāki viedokļi. Diemžēl, medijiem mēģinot piesaistīt uzmanību ar kritizēšanu, viegli var pārkāpt robežas, kur izteiktie komentāri nav vis par tērpu un gaumi, bet tiek attiecināti uz cilvēka personību, izskatu, un tādā veidā tiek uzspiesti “akceptējamie” ķermeņa standarti. Padomes komentārā norādīts, ka publikācijā ir vērojama šī negatīvā tendence – apspriests tiek nevis dziedātājas vokālais sniegums, bet  viņas ķermenis. Ētikas padomes redzējumā šajā publikācijā varētu vēlēties cieņpilnāku attieksmi pret cilvēku. Tāpat, Ētikas padomes ieskatā, portālam jauns.lv vajadzētu būt atbildīgākam apspriežot  un popularizējot skaistuma standartus.
  • Savukārt iesniegumā par portāla jauns.lv publikāciju “Vācijā atļaus mainīt dzimumu no 14 gadu vecuma reizi gadā” norādīts, ka daļa minētās informācijas nav patiesa un atšķiras no informācijas pirmavota vācu valodā. Pēc padomes lūgtā skaidrojuma izdevniecība “Rīgas viļņi” atzina, ka publikācija ir nepilnīga un pārprotama, un publikāciju papildināja un precizēja. Šīs situācijas vērtējumā Ētikas padome norāda, ka sākotnēji publikācijā bija saskatāmas Ētikas kodeksa pārkāpuma pazīmes, taču pēc publikācijas un tās virsraksta labojumiem nepilnības ir novērstas - virsraksts pēc precizējuma kļuvis skaidrāks un publikācijas saturs vairāk atbilst pirmavotam. Izvērtējot šo situāciju, Ētikas padome uzsver, ka ētikas principi medijiem jāievēro visās situācijās, taču sensitīvu tēmu atspoguļojums un virsrakstu veidošana ir jautājumi, kam medijiem jāvelta padziļināta uzmanība.

Biedrības “Latvijas Mediju ētikas padome” Ētikas padome strādā šādā sastāvā: Ētikas padomes priekšsēdētāja Daiga Sproģe, priekšsēdētājas vietnieks Aivars Pastalnieks, padomes locekļi Skaidrīte Lasmane, Guntars Līcis, Baiba Liepiņa, Anda Rožukalne, Gunta Līdaka, Jānis Buholcs.

Vairāk par izvērtētajām sūdzībām var uzzināt Ētikas padomes atzinumos - https://www.lmepadome.lv/etikaspadome/etikas-padomes-atzinumi/

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI