DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
30. augustā, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

Tiek meklēti jauni risinājumi būvprojektu ugunsdrošības uzraudzības pilnveidošanā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

30. augustā Ministru kabinets izskatīja Iekšlietu ministrijas informatīvo ziņojumu "Par Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta īstenoto ugunsdrošības uzraudzību būvniecības jomā", kas paredz ieviest jaunu profesiju – būvspeciālists ugunsdrošības jomā, tādējādi veicinot ugunsdrošības prasību ievērošanu un nodrošinot visu jaunizbūvēto objektu atbilstošu kvalitāti un drošu ekspluatāciju.

Ņemot vērā, ka šobrīd Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) neizstrādā, nevērtē un nesaskaņo būvprojektus projektēšanas stadijā, nepieciešams paplašināt VUGD funkcijas, veicot izmaiņas valsts ugunsdrošības uzraudzības organizēšanas un veikšanas kārtībā. Šobrīd par būvprojektu ugunsdrošības risinājumu atbilstību normatīvajam regulējumam ir atbildīgs būvspeciālists, kuram ir derīgs būvprakses sertifikāts, bet kurš ne vienmēr specializējas ugunsdrošības sfērā. Saskaņā ar normatīvo aktu deleģējumu VUGD šobrīd veic ugunsdrošības prasību ievērošanas kontroli būvobjektā, kā arī tikai trešās grupas objektu būvobjekta atbilstību ugunsdrošības prasībām pirms tā nodošanas ekspluatācijā.

Tādējādi VUGD piedāvā risinājumu, kas paredz, ka VUGD amatpersonas veic būvobjektu pieņemšanu ekspluatācijā, vienlaikus ieviešot stingrāku kompetences pārbaudi būvspeciālistiem ugunsdrošības jomā. Tāpat paredzēts ieviest reglamentētu profesiju – būvspeciālists ugunsdrošības jomā. Pēc tās ieviešanas tiktu noteikts pārejas periods (trīs gadi), kura laikā tiktu vērtēts, kā būvspeciālisti ugunsdrošības jomā nodrošina ugunsdrošības prasību ievērošanu būvobjektos, tai skaitā būvprojektu izvērtēšanu atbilstoši ugunsdrošības prasībām. Ja viss tiktu nodrošināts, VUGD amatpersonas vairs nepiedalītos būvobjektu pieņemšanā ekspluatācijā.

VUGD amatpersonas pēdējo piecu gadu laikā vidēji gadā veikušas ugunsdrošības pārbaudes 129 būvobjektos un 376 ugunsdrošības pārbaudes būvobjektos pēc būvniecības pasūtītāja rakstiska pieprasījuma saņemšanas pirms objekta nodošanas ekspluatācijā. VUGD valsts ugunsdrošības uzraudzības darba rezultātu dati liecina, ka VUGD amatpersonas pēc būvniecības ierosinātāja iesnieguma saņemšanas vidēji 25% gadījumu konstatē neatbilstības normatīvo aktu prasībām, kā rezultātā nepieciešama būvobjekta atkārtota ugunsdrošības pārbaude pēc pārkāpumu novēršanas.

Saskaņā ar VUGD datiem 35,5% gadījumu konstatētas neatbilstības saistībā ar būvobjekta dokumentāciju, 24,1% gadījumu konstatētas ugunsdrošo būvkonstrukciju nepilnības, kā arī 13% gadījumos ugunsaizsardzības sistēmas ierīkotas neatbilstoši.

VUGD veica aptauju, uzrunājot Lietuvas, Vācijas, Somijas un Zviedrijas ugunsdzēsības dienestu, lai apzinātu ārvalstu pieredzi attiecībā uz ugunsdrošības pārbaužu veikšanu būvobjektos. Starptautiskā pieredze liecina, ka lielākoties Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests konsultē būvuzraudzības iestādes un pēc pieprasījuma veic ugunsdrošības pārbaudes objektos.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI