DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
23. martā, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Satiksme

No 23. marta Yandex Go nedrīkst piedāvāt savus pakalpojumus Latvijas teritorijā; tiks veiktas pastiprinātas pārbaudes

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Šodien, 2022. gada 23. martā, stājas spēkā Autotransporta direkcija lēmums par tīmekļvietnes / mobilās lietotnes pakalpojumu sniedzēja Yandex Taxi B.V. reģistrācijas anulēšanu un mobilās lietotnes Yandex Go darbības bloķēšanu, jo tika konstatēts, ka tā nodrošina aktīvu datu apmaiņu ar serveriem, kas ir izvietoti Krievijas Federācijā. Tādējādi no šodienas mobilā lietotne Yandex Go vairs nedrīkst piedāvāt savus pakalpojumus Latvijas teritorijā. Plānots, ka, sākot ar trešdienu, 23. martu, Rīgas domes Kontroles dienests pastiprināti pārbaudīs, vai pārvadātāji ievēro šo prasību. Ja pārvadātāji turpinās nodrošināt pakalpojumus, izmantojot mobilo lietotni Yandex Go, tiem var tikt piemērots naudas sods un var tikt skatīts jautājums par licences anulēšanu, bet autovadītājiem draud izslēgšana no Taksometru vadītāja reģistra.

 Autotransporta direkcija ir nosūtījusi pieprasījumu bloķēt mobilo lietotni Yandex Go visiem elektronisko sakaru komersantiem, kuriem tas ir jāizdara piecu darba dienu laikā. Tādējādi pastāv iespēja, ka tīmekļvietnes / mobilās lietotnes pakalpojumu sniedzējs Yandex Taxi B.V., neskatoties uz darbības liegumu, turpinās piedāvāt pakalpojumu, izmantojot mobilo lietotni Yandex Go. Tomēr direkcija aicina pārvadātājus neizmantot šo platformu, jo autovadītājiem var tikt piemērots naudas sods apmērā līdz 650 eiro, kā arī tos var izslēgt no Taksometru vadītāja reģistra, savukārt pārvadātājam var piemērotu sodu līdz 1400 eiro, kā arī anulēt licenci, kas nozīmēs, ka šādu uzņēmējdarbību pārvadātājs vairs nevarēs veikt.

Saskaņā ar normatīvo aktu regulējumu Autotransporta direkcija reizi gadā pārbauda pakalpojuma sniedzēja un tā tīmekļvietnes vai mobilās lietotnes atbilstību normatīvajiem aktiem. Ievērojot minēto tiesisko regulējumu, pārbaudīti tika abi pakalpojumu sniedzēji –  Bolt un Yandex Taxi B.V. Bolt pārkāpumi netika konstatēti, bet, veicot faktiskās situācijas novērtējumu attiecībā uz Yandex Taxi B.V. nodrošinātās mobilās lietotnes Yandex Go datu plūsmu, Autotransporta direkcija fiksēja IP adreses, uz kurām aplikācija Yandex Go nosūta un / vai saņem datus, un tika konstatēts, ka Yandex Go veic datu apmaiņu ar Krievijas Federācijā esošiem serveriem. Tādējādi secināms, ka dati par Latvijas teritorijā piedāvātajiem, pārvadātāja veiktajiem / atteiktajiem komercpārvadājumiem, autovadītājiem, transportlīdzekļiem, kā arī maksājumu karšu un veikto maksājumu dati tiek novirzīti iespējamai apstrādei un glabāšanai serveros, kas atrodas Krievijas Federācijā. Datu nodošana valstīm, kas nav Eiropas Savienības dalībvalsts vai Ziemeļatlantijas līguma organizācijas jeb NATO dalībvalsts ir būtisks pārkāpums, kas apdraud valsts drošību un rada iespēju piekļūt datiem par Latvijas un ārvalstu iedzīvotājiem, kuri izmanto tīmekļvietnes vai mobilās lietotnes pakalpojumus.

Šī ir otrā reize, kad Autotransporta direkcija lēmusi bloķēt mobilās lietotnes Yandex Go darbību Latvijas teritorijā. 2020. gada martā mobilā lietotne Yandex.Taxi un tīmekļvietne taxi.yandex.lv tika bloķēta, jo pakalpojumu sniedzējs nebija reģistrējies Autotransporta direkcijā, bet turpināja nodrošināt komercpārvadājumus. No 2020. gada 22. janvāra tīmekļvietnes un mobilās lietotnes pakalpojumu sniedzējiem, ar kuras starpniecību var izsaukt un apmaksāt pārvadājumu pakalpojumus ar vieglo automobili, jābūt reģistrētiem Autotransporta direkcijā. Tie, kuri nav reģistrējušies, Latvijā savus pakalpojumus piedāvāt nedrīkst. Reģistrējoties direkcijā, pakalpojumu sniedzējiem jāievēro virkne prasību, tai skaitā jānodrošina, ka dati par pasažieriem, pārvadātājiem, kā arī maksājumu karšu dati u.tml. tiek apstrādāti un uzglabāti tikai ES vai NATO dalībvalstīs.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI