DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
24. februārī, 2022
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Seminārā informēs par PKC izsludināto konkursu uz valsts līdzfinansētām speciālistu apmācību vietām

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Pārresoru koordinācijas centrs (PKC) kopā ar Latvijas Autisma apvienību, Latvijas Klīnisko psihologu asociāciju un mācību centru “Atbalsts” š.g. 28. februārī Latvijas Pašvaldību savienības rīkotā tiešsaistes seminārā informēs par izsludināto konkursu pašvaldību speciālistiem uz valsts budžeta līdzfinansētajām apmācību vietām speciālistu sagatavošanai pakalpojumu sniegšanai bērniem ar autiskā spektra traucējumiem - darbam ar ABA (lietišķās uzvedības analīzes jeb angļu val. Applied Behavior Analysis) metodi.

Lai uzlabotu agrīnās intervences pieejamību bērniem ar autiskā spektra traucējumiem vai aizdomām par to, starpinstitucionāla darba grupa, kuras sastāvā ir pārstāvji no Pārresoru koordinācijas centra, Latvijas Pašvaldību savienības, Latvijas Autisma apvienības un Latvijas Klīnisko psihologu asociācijas, rosinājusi izsludināt konkursu pedagogiem, psihologiem, logopēdiem un citiem speciālistiem, kuri ikdienā strādā ar bērniem, lai atlasītu 40 motivētus speciālistus no visas Latvijas valsts līdzfinansējuma saņemšanai, kas sedz mācību izmaksas profesionālās pilnveides izglītības programmā zināšanu un prasmju apguvei darbam ar ABA metodi.

Mācības ABA apguves profesionālās pilnveides izglītības programmā ilgs divus gadus un paredz 285 stundu teorijas mācības, 144 stundu praktiskās mācības un 35 stundu supervīzijas. Mācības vadīs pieredzējuši psihologi, psihiatri, sertificēti uzvedības analītiķi un speciālie pedagogi no Latvijas un ārvalstīm, to vidū Ieva Bite, Zane Kronberga, Ņikita Bezborodovs, Vita Ukase, Cristos Nikopoulus (Lielbritānija), Kyle Jay Mokma (ASV), Zuilma Gabriela Sigurdardottir (Islande), Maija Graudins Reisterer (ASV), Lorenso Todone (Itālija) un Elaina Heard (ASV).

Seminārā 28. februārī no plkst. 13.00 līdz 15.00 Pārresoru koordinācijas centra konsultantes Sigita Sniķere un Olita Augustovska kopā ar Latvijas Autisma apvienības vadītāju Līgu Bērziņu un Latvijas Klīnisko psihologu asociācijas valdes priekšsēdētāju, Latvijas Universitātes asoc.prof. Ievu Biti iepazīstinās ar mācību centra “Atbalsts” piedāvāto profesionālās pilnveides izglītības programmas “Lietišķās uzvedības analīze” saturu, mācību organizāciju un noteikumiem speciālistu dalībai konkursā uz valsts budžeta līdzfinansētajām apmācību vietām.

Seminārā aicināti piedalīties speciālisti no pašvaldību izglītības pārvaldēm, iekļaujošas izglītības atbalsta centriem, pedagoģiski medicīniskajām komisijām, pirmsskolas izglītības iestādēm, izglītības iestādēm, kuras realizē pamatizglītības programmu, sociālajiem dienestiem, kā arī psihologi, pedagogi, speciālie pedagogi, logopēdi un audiologopēdi.

Semināra tiešraidē varēsit piedalīties Latvijas Pašvaldību savienības mājas lapā www.lps.lv sadaļā “Tiešraides-Videoarhīvs”, saite https://www.lps.lv/lv/tiesraides-videoarhivs/tiesraide/786-28-februari-plkst-1300-videokonference-seminars-par-specialistu-konkursu-apmacibai-darbam-ar-aba, kā arī LPS YouTube kontā https://youtu.be/bwrjeG_--kU Tiešraides laikā būs iespēja uzdot jautājumus, sūtot tos uz e-pasta adresi: berniem@pkc.mk.gov.lv

Interesenti, kuri vēlas piedalīties konkursā uz valsts budžeta līdzfinansētajām apmācību vietām speciālistu sagatavošanai darbam ar ABA metodi, aicināti līdz š.g. 17. martam sūtīt pieteikumu kopā ar citiem konkursa nolikumā minētajiem dokumentiem Pārresoru koordinācijas centram, e-pasts: berniem@pkc.mk.gov.lv

Ar konkursa nolikumu varēsit iepazīties Pārresoru koordinācijas centra tīmekļa vietnē www.pkc.gov.lv, Latvijas Autisma apvienības tīmekļa vietnē www.autisms.lv, Latvijas Pašvaldību savienības tīmekļa vietnē www.lps.lv, kā arī mācību centra “Atbalsts” tīmekļa vietnē www.atbalsts.lv

Konkursam uz apmācību vietām speciālistu sagatavošanai darbam ar ABA metodi var pieteikties personas ar vismaz bakalaura vai 2. līmeņa profesionālo augstāko izglītību (vismaz LKI 6 .līmenis) psiholoģijā, logopēdijā, izglītības zinātnē vai pedagogu izglītībā ar skolotāja vai pirmsskolas skolotāja kvalifikāciju vai veselības aprūpē ar audiologopēda kvalifikāciju, kam ir vismaz viena gada pieredze pēdējo trīs gadu laikā, ikdienā savā profesijā strādājot ar bērniem vecumā no dzimšanas līdz 12 gadu vecumam. Vienlaikus, lai sekmētu to, ka apmācītie speciālisti pēc mācību pabeigšanas turpina darbu, nodrošinot ABA pieejamību publiskā sektorā, dalībai konkursā nepieciešams pašvaldības atbalsts un piekrišana nodrošināt mācību prakses iespējas pašvaldības izglītības iestādē, kas nodrošina pirmsskolas izglītības vai pamatizglītības programmu, veselības aprūpes iestādē vai pie sociālo pakalpojumu sniedzēja.

Konkurss tiek organizēts divās kārtās, un pretendenti, kuri būs ieguvuši augstāko novērtējumu, mācības profesionālās pilnveides izglītības programmā varēs uzsākt jau šī gada maijā.

ABA tiek uzskatīta par vienu no pasaulē efektīvākajām pierādījumos balstītām agrīnās intervences metodēm darbā ar bērniem, kuriem vērojami autiskā spektra traucējumi, sociālemocionālās grūtības vai trauksme, un tās rezultātā tiek sekmēta bērna uzvedības maiņa un prasmju attīstīšana, tai skaitā trenētas komunikācijas prasmes, attīstīta spēja apgūt mācību vielu skolā un veidot patstāvīgas dzīves iemaņas. Tomēr Latvijas galvenā problēma šobrīd, kas traucē nodrošināt pieejamu ABA pakalpojumu, ir speciāli darbam ar šo metodi sagatavotu speciālistu trūkums. Atbilstoši Bērnu slimnīcas fonda apkopotajai informācijai, uz doto brīdi Latvijā ir 33 ABA un Denveras modeļa speciālisti, kas ir nepietiekošs skaits pat uz visiem Nacionālā veselības dienestā reģistrētajiem bērniem ar autiskā spektra traucējumiem.

Pārresoru koordinācijas centrs kopā ar Latvijas Pašvaldību savienību, Latvijas Bērnu labklājības tīklu, Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu un citiem partneriem ir uzsācis darbu pie preventīvās atbalsta sistēmas veidošanas, lai visā Latvijas teritorijā nodrošinātu nepieciešamo profilakses, agrīnās intervences un atbalsta pakalpojumu pieejamību bērniem ar attīstības grūtībām vai to veidošanās risku. Partnerības ietvaros ģimenēm un speciālistiem tiks piedāvāti dažādi metodiskie instrumenti un programmas, tostarp paredzēta speciālistu sagatavošana, lai nākotnē nodrošinātu ABA pieejamību visā Latvijā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI