DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
29. decembrī, 2021
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Finanses
1
1

2022. gada nodokļu nomaksas aktualitātes autoratlīdzību saņēmējiem

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Līdz 2022. gada beigām autoratlīdzības saņēmēji varēs turpināt izmantot īpašo autoratlīdzību nodokļu režīmu, nereģistrējoties kā saimnieciskās darbības veicējiem. Savukārt tie autoratlīdzības saņēmēji, kuri ir reģistrējuši savu saimniecisko darbību, sociālās iemaksas 10 % apmērā pensiju apdrošināšanai varēs veikt vienu reizi gadā, nevis kā līdz šim – reizi ceturksnī.

Līdz 2022. gada beigām ir pagarināts pārejas periods, kurā autoratlīdzības saņēmējiem ir iespēja maksāt nodokļus, nereģistrējoties kā saimnieciskās darbības veicējiem.

Savukārt, ja autoratlīdzības līgums ir noslēgts līdz 2020. gada 31. decembrim un samaksa atbilstoši noslēgtajam autoratlīdzības līgumam tiek izmaksāta 2022. taksācijas gadā, vairs nevarēs piemērot nodokļu normatīvus, kas bija spēkā 2020. gadā, attiecīgi saņemtajai atlīdzībai būs jāpiemēro pašlaik spēkā esošie nodokļu piemērošanas nosacījumi.

Tas nozīmē, ka autoratlīdzību izmaksātājs ietur iedzīvotāju ienākuma nodokli (IIN) izmaksas vietā no autoratlīdzības ienākuma:

  • līdz 25 000 eiro – 25 %;
  • pārsniedz 25 000 eiro – 40 %.

Autoratlīdzības izmaksātājs pirms nodokļa ieturēšanas nepiemēro nosacītos izdevumus.

Piemērojamās IIN likmes (autoratlīdzībai līdz 25 000 eiro – 25 %, virs 25 000 eiro – 40 %) ir noteiktas autoratlīdzības ienākumam par pilnu kalendāra gadu (2022. gadu). Ieturēto nodokli novirza – 80 % valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) daļai, 20 %  – IIN daļai.

VSAOI pensiju apdrošināšanai 10 % apmērā – reizi gadā

No 2022. gada 1. janvāra autori, kuri ir reģistrējušies kā saimnieciskās darbības veicēji, VSAOI daļu 10 % apmērā, kas paredzēta pensiju apdrošināšanai, varēs aprēķināt vienu reizi gadā, nevis kā līdz šim – reizi ceturksnī. Tātad par 2022. gadu aprēķins jāveic līdz 2023. gada 17. janvārim un jāsamaksā līdz 23. janvārim.

Atgādinām, ja autors ir reģistrējis saimniecisko darbību un saņemto autoratlīdzību iekļauj saimnieciskās darbības ieņēmumos, VSAOI ir jāveic kā pašnodarbinātajam, vērtējot gūtā ienākuma apmēru mēnesī:

  1. ja ienākumi no saimnieciskās darbības sasniedz vai pārsniedz 500 eiro mēnesī, tad VSAOI aprēķina pēc vispārējās likmes (31,07 % no vismaz 500 eiro (155,35 eiro)) un papildus 10 % pensiju apdrošināšanai no faktiskā ienākuma un obligāto iemaksu objekta (ne mazāka kā 500 eiro) starpības;
  1. ja ienākumi no saimnieciskās darbības nesasniedz 500 eiro mēnesī, tad aprēķina 10 % pensiju apdrošināšanai no faktiskajiem ienākumiem.

Reizi gadā varēs maksāt to VSAOI daļu (10 %), kas paredzēta pensiju apdrošināšanai, savukārt reizi ceturksnī ir jāveic VSAOI, piemērojot vispārējo pašnodarbinātā likmi 31,07 %.

No 2021. gada 1. jūlija – minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas

No 2021. gada 1. jūlija likumdevējs ir noteicis minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (minimālās iemaksas). Tas ir obligāts maksājums, ko veic par katru cilvēku, kura ienākumi mēnesī ir mazāki par 500 eiro (Latvijā noteiktā minimālā alga) un attiecīgi kopējie ceturkšņa ienākumi ir mazāki par 1500 eiro. Minimālās iemaksas aprēķina no 1500 eiro vai 500 eiro mēnesī.

Cilvēkam, kas vienlaikus ir darba ņēmējs un saimnieciskās darbības veicējs vai autoratlīdzības saņēmējs, ienākumus summē, lai noteiktu, vai tie ir minimālajā apmērā. Ja deklarētie (summētie) ienākumi ceturksnī ir mazāki par 1500 eiro, minimālās iemaksas no starpības starp 1500 eiro un šiem ienākumiem no saviem līdzekļiem veic darba devējs.

Kādos gadījumos minimālās iemaksas var nemaksāt?

Ja autoratlīdzības saņēmējs (ja vien viņš nav papildus arī darba ņēmējs) – gan tas, kurš ir reģistrējis saimniecisko darbību, gan tas, kurš nav reģistrējis saimniecisko darbību, – prognozē, ka viņa ienākumi nesasniegs 1500 eiro ceturksnī, var iesniegt VID apliecinājumu par nākamā ceturkšņa plānotajiem ienākumiem. Tādā gadījumā minimālās iemaksas netiks aprēķinātas un nebūs jāmaksā.

No 2022. gada janvāra apliecinājumu būs iespējams iesniegt VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) sadaļā “Dokumenti” – “No veidlapas” – “Dokumentu grupa” – “Valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu dokumenti” – “Pašnodarbinātā apliecinājums par plānotajiem ienākumiem”.

Apliecinājumu var iesniegt šādos termiņos:

līdz 2022. gada 17. janvārim – par pilna 2022. gada plānotajiem ienākumiem;

līdz 2022. gada:

  • 17. janvārim – par 2022.gada I ceturksnī plānotajiem ienākumiem;
  • 17. aprīlim – par 2022.gada II ceturksnī plānotajiem ienākumiem;
  • 17. jūlijam – par 2022.gada III ceturksnī plānotajiem ienākumiem;
  • 17. oktobrim – par 2022.gada IV ceturksnī plānotajiem ienākumiem;

vienlaikus ar saimnieciskās darbības reģistrēšanu;

15 dienu laikā pēc darba ņēmēja statusa zaudēšanas.

Apliecinājumā jānorāda laika periods, par kuru prognozē ienākumus (konkrētus mēnešus vai ceturkšņus, vai gadu, kad ienākums nesasniegs 500 eiro mēnesī vai 1500 eiro ceturksnī). Ja šādu apliecinājumu neiesniedz, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra aprēķinās veicamās minimālās iemaksas.

Jautājumu un neskaidrību gadījumā aicinām zvanīt uz VID konsultatīvo tālruni 67120000, kā arī uzdot savus jautājumus rakstveidā VID Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) sadaļā “Sarakste ar VID”. Svarīgi, ka, zvanot uz VID konsultatīvo tālruni, ikviens var saņemt arī personificētu konsultāciju, ja vien zvanot pieslēdzas VID EDS un nosauc tur redzamo kodu.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI