DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
02. decembrī, 2021
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Politika

Elektroniskajam tiešsaistes vēlētāju reģistram piešķirta LIKTA balva “Platīna pele”

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Šā gada pašvaldību vēlēšanās izmantotais elektroniskais tiešsaistes vēlētāju reģistrs ieguvis informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozares balvu “Platīna pele” kategorijā “Valsts digitālā transformācija” sadaļā “Pakalpojumi”. Šo apbalvojumu ik gadu veiksmīgākajiem digitālajiem risinājumiem, kas ir noderīgi sabiedrībai, biznesam, pārvaldei un izglītībai, piešķir Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija (LIKTA).

Elektronisko tiešsaistes vēlētāju reģistru izstrādāja Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) kopīgi ar Centrālo vēlēšanu komisiju (CVK). 2021. gada 5. jūnija pašvaldību vēlēšanās un 11. septembra Varakļānu novada domes un Rēzeknes novada domes vēlēšanās tiešsaistes reģistrs pirmo reizi tika lietots vēlēšanu iecirkņos un deva iespēju vēlētājiem balsot jebkurā sava vēlēšanu apgabala iecirknī, vienlaikus nodrošinot to, ka katram vēlētājam ir tikai viena balss. Katrā vēlēšanu iecirknī tiešsaistes režīmā bija pieejams elektronisks attiecīgā vēlēšanu apgabala vēlētāju saraksts. Vēlētājam ierodoties iecirknī, vēlēšanu komisijas darbinieks ar viedtālruni noskenēja pases vai personas apliecības (eID) svītrkodu vai QR kodu, pārliecinājās par personas tiesībām balsot attiecīgajā pašvaldībā un atzīmēja tiešsaistes vēlētāju reģistrā, ka vēlētājs nobalsojis.

“Paveiktais darbs ir nozīmīgs kā vēlētājiem, tā vēlēšanu organizatoriem, tādēļ esam gandarīti, ka tas tiek atzinīgi novērtēts arī LIKTA profesionāļu vidū. Elektronisku vēlētāju sarakstu ieviešana veicināja sabiedrības apmierinātību ar valsts pārvaldes sniegtajiem pakalpojumiem un uzticību digitālo risinājumu izmantošanai vēlēšanās. Tāpat atviegloja darbu vēlēšanu rīkotājiem, ietaupot ne tikai laiku, bet arī finanšu resursus. Tiešsaistes vēlētāju reģistra izmantošana ļāva atteikties no iepriekš jau gatavotu papīra vēlētāju sarakstu drukāšanas un piegādes, kā arī vēlēšanu paziņojumu nosūtīšanas katram vēlētājam par viņa vēlēšanu iecirkni, ” pauž  PMLP priekšnieka vietnieks Uldis Apsītis.

“Ar šo risinājumu ir izdevies paplašināt un nodrošināt ērtākas balsošanas iespējas vēlētājiem, ļaujot pēc izvēles balsot jebkurā sev ērtā sava vēlēšanu apgabala iecirknī, kā balsošanas dokumentu lietojot vai nu pasi, vai personas apliecību. Iepriekš pašvaldību vēlēšanās bija jābalso noteiktā iecirknī, vēlētāji par šo iecirkni tika informēti iepriekš vai arī viņiem pašiem bija jānoskaidro, kura iecirkņa vēlētāju sarakstā ir iekļauti. Ja vēlētājs gribēja balsot citā iecirknī, iecirkņa maiņa bija jāpiesaka laicīgi, kas ne visiem vēlētājiem bija iespējams, līdz ar to vēlētāju vidū bija pieprasījums par iespēju balsot jebkurā iecirknī. Tiešsaistes vēlētāju reģistrs sniedz ieguvumus arī vēlēšanu organizatoriem, jo dod iespēju reālā laikā sekot līdzi vēlēšanu iecirkņu noslodzei un pārraudzīt vēlēšanu iecirkņu darbu, kā arī tam ir papildu priekšrocības, rīkojot vēlēšanas Covid-19 pandēmijas apstākļos, – ja kādu iecirkni vēlēšanu laikā epidemioloģisku apstākļu dēļ nāktos slēgt, vēlētāji nepaliktu nenobalsojuši, bet varētu doties balsot uz jebkuru citu vēlēšanu iecirkni,”  norāda Centrālās vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa.

Vēlēšanu procesu digitalizācija turpinās, un veiksmīgā pašvaldību vēlēšanu pieredze apliecināja, ka elektronisko tiešsaistes vēlētāju reģistru var ieviest un izmantot arī Saeimas vēlēšanās. Saeimas vēlēšanās elektroniskais vēlētāju reģistrs ļaus bez papildu administratīvā sloga – vēlētāja apliecības izņemšanas – vēlēšanās piedalīties vēlētājiem, kuru rīcībā ir tikai personas apliecība, bet nav derīgas pases, jo turpmāk dalību vēlēšanās atzīmēs elektroniski, nevis ar spiedogu pasē vai vēlētāja apliecībā. Vienlaikus vēlētāju reģistra izmantošana Saeimas vēlēšanās dos iespēju vēlētājiem ārvalstīs  ērtāk pieteikties balsošanai pa pastu, jo arī šajā gadījumā vairs nebūs nepieciešams uzrādīt pasi spiedoga izdarīšanai, bet būs tikai jāaizpilda un vēlēšanu komisijai jāiesniedz iesniegums.

Elektroniska tiešsaistes vēlētāju reģistra tehnisko risinājumu izstrādāja un nodrošināja informācijas tehnoloģiju uzņēmums “SOAAR”.

Balva “Platīna pele” tiek pasniegta kopš 2007.gada ar mērķi izcelt veiksmīgākos Latvijā radītos digitālos risinājumus, kas ir noderīgi sabiedrībai, biznesam, pārvaldei un izglītībai, novērtēt un apbalvot izcilākos digitālo prasmju un pratības veicinātājus Latvijā un spēcīgākos projektus, tā popularizējot Latvijā radīto risinājumu panākumus un veicinot izpratni par digitalizācijas attīstības nozīmi Latvijas sabiedrības un ekonomikas izaugsmē.

LIKTA ir profesionāla nevalstiska organizācija, kas izveidota 1998.gadā un aptver visu Latvijas IKT nozari - informācijas tehnoloģiju un programmatūras jomu, telekomunikācijas un pakalpojumu sektoru. LIKTA mērķi ir veicināt informācijas sabiedrības attīstību, IKT izglītības pilnveidi un nozares izaugsmi Latvijā. LIKTA apvieno nozares organizācijas un uzņēmumus, kā arī individuālos biedrus un citas asociācijas.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI