DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
08. oktobrī, 2021
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Lauku attīstība

Lielākā daļa no pārbaudītām augkopības saimniecībām praksē ievēro integrētās augu aizsardzības pamatprincipus

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Veicot plānveida pārbaudes un anketēšanu, Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) secina, ka integrētās augu aizsardzības pamatelementi ir ieviesti vairumā pārbaudīto saimniecību. Tas nozīmē, ka lielākā daļa no VAAD pārbaudītām augkopības saimniecībām augu aizsardzības līdzekļus lieto saskaņā ar integrētās augu aizsardzības pamatprincipiem.

Integrētā augu aizsardzība (IAA) ir bioloģisku, agrotehnisku, ķīmisku vai augu selekcijas (izturīgas šķirnes) pasākumu kombinēšana un šo kombināciju racionāla izmantošana, lai maksimāli samazinātu ķīmisko AAL lietošanu un kaitīgo organismu populāciju uzturētu tādā līmenī, kas nerada ekonomiski būtiskus ražas bojājumus vai zudumus.

Integrētās saimniekošanas veicināšanai VAAD organizē dažādus seminārus, tiek sniegtas konsultācijas un sagatavota virkne skaidrojošo materiālu. Pēdējo četru gadu laikā veikto saimniecību anketēšanas rezultāti apliecina, ka šīs aktivitātes ir palīdzējušas palielināt izpratni un ieviest IAA elementus, saglabājot bioloģisko daudzveidību un samazinot risku cilvēku veselībai un videi, vienlaikus veicot pasākumus augu aizsardzības nodrošināšanai,” skaidro VAAD Augu aizsardzības līdzekļu uzraudzības daļas vadītāja Inga Aizpura.

Augļu, ogu un dārzeņu audzētāji Latvijā ar integrēto audzēšanu ir pazīstami jau no 2006. gada, kad bija iespēja pieteikties īpašā programmā, saņemot papildmaksājumus par noteikto prasību ievērošanu. Savukārt no 2014. gada visā Eiropas Savienībā ir noteikta obligāta IAA, kas nosaka, ka visiem profesionālajiem AAL lietotājiem jāsaimnieko ar integrētajām saimniekošanas metodēm – jāievēro augu maiņa, jāveic augsnes analīzes, jābūt mēslošanas plānam, jāizmanto vidi saudzējošas audzēšanas tehnoloģijas, saglabājot bioloģisko daudzveidību un samazinot risku cilvēku veselībai un videi, vienlaikus veicot pasākumus augu aizsardzības nodrošināšanai.

VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas vadītāja Anitra Lestlande uzskata: “Integrētā saimniekošana ir normāla agronomijas prakse – tā saglabā augsnes auglību, liek domāt un saimniekot ilgtermiņā, ar skatu nākotnē. Literatūras avotos ziņas par integrēto audzēšanu var atrast vēl no Ulmaņlaikiem, līdz ar to šī prakse ir labi aizmirsts vecais. Lai veicinātu integrēto metožu pielietošanu, VAAD tīmekļvietnēs pieejamas IAA vadlīnijas dažādiem kultūraugiem, skaidrojoši materiāli, lauku vēstures paraugi un pašpārbaudes anketas, kas palīdzēs saprast, kas vēl nav ieviests.

IAA priekšrocības:

  • vidi saudzējošāka saimniekošanas prakse,
  • rūpīgi izvērtējot nepieciešamību lietot ķīmiskos AAL, tiek ietaupīti izdevumi to iegādei, ko var pārvirzīt uz alternatīvo augu aizsardzības metožu pielietošanu,
  • ilgtermiņā tiek uzlabota augsnes auglība un bioloģiskā daudzveidība.

Integrētās augu aizsardzības galvenie pamatelementi:

  1. profilaktiskie pasākumi – visi pasākumi, kas nodrošina augu normālu augšanu un attīstību. Šo pasākumu īstenošana samazina vai novērš kaitīgo organismu rašanos un inficēšanās iespējamību,
    novērošana – kultūraugu uzraudzība, lai novērotu kaitīgā organisma parādīšanos, izplatības dinamiku, ņemot vērā arī to dabisko ienaidnieku izplatību, un pieņemtu lēmumu par nepieciešamajiem kaitīgo organismu ierobežošanas pasākumiem,
  2. augu aizsardzības tiešie pasākumi – rīcība, iejaukšanās, ja nepieciešama kaitīgo organismu ierobežošana, pamatojot to ar datiem par kāda kaitīgā organisma iespējamu savairošanos postošā līmenī.

Integrētajā augu audzēšanā katram AAL lietojumam jābūt pamatotam un balstītam uz kaitīgo organismu novērojumiem lauka līmenī. Ja pieņemts lēmums par AAL lietojumu, tad jāizvēlas pēc iespējas selektīvāks, uz mērķa kaitīgo organismu vērsts AAL.  Pirms AAL lietošanas obligāti jāizlasa AAL marķējumu un jāizpilda marķējumā noteiktās prasības. VAAD tīmekļvietnē var atrast visu Latvijā reģistrēto AAL sarakstu konkrētu kaitīgo organismu ierobežošanai, kā arī var iepazīties ar pilnu AAL marķējuma tekstu, t.sk. arī to bīstamību cilvēkiem un videi vēl pirms AAL iegādes.

Vairāk par integrēto audzēšanu un augu aizsardzības metodēm http://noverojumi.vaad.gov.lv/integreta-audzesana

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI