DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
02. aprīlī, 2020
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrība izsaka atbalstu Iekšlietu ministrijas iniciatīvai

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Šodien, 2.aprīlī, Latvijas Iekšlietu darbinieku arodbiedrība (LIDA) nosūtījusi vēstuli Ministru prezidentam K.Kariņam ar lūgumu atbalstīt Iekšlietu ministrijas iniciatīvu saistībā ar 20% piemaksu noteikšanu tām Valsts policijas un Valsts robežsardzes amatpersonām, kuras pakļautas vislielākajam inficēšanās riskam ar Covid-19.

Savā vēstulē LIDA vērš valdības un tās vadītāja uzmanību uz to, ka līdz ar pirmajām vīrusa parādīšanās dienām, Valsts robežsargi ir tieši iesaistīti Covid-19 izplatīšanās ierobežošanas pasākumos, tādos kā rekomendāciju izsniegšana robežšķērsotājiem, robežu šķērsojušo personu anketēšana, intervēšana, apliecinājumu pieņemšana, dokumentu pārbaude, aizturēšana, pavadīšana apsardzes uzraudzībā u.c.. Valsts robežsardzes amatpersona atrodas tiešā kontaktā ar potenciāliem vīrusa nēsātājiem, savukārt dienesta pienākumu veikšana individuālo aizsardzības līdzekļu un dezinfekcijas līdzekļu deficīta apstākļos nav iespējams pilnā mērā ievērot noteiktās drošības prasības. Personāls ir pakļauts psihoemocionālai spriedzei, kā iespaidā tiek meklēti un atrasti iemesli dienesta pienākumu nepildīšanai. Piemaksa nepieciešama, lai kompensētu dienesta pienākumu veikšanu paaugstinātas bīstamības un spriedzes apstākļos.  

Līdzīgi kā Valsts robežsardzes amatpersonām arī Valsts policija ir spiesta veikt virkni pasākumu, kas saistīti ar vīrusa izplatības ierobežošanu, piemēram, pulcēšanās pasākumu novēršana, distances un citu aizliegumu ievērošanas kontrole, kas ikdienā, pie apstākļiem, kad nav ārkārtējas situācijas, Valsts policijai nav jāveic. Tieši Valsts policijai ir uzdots par pienākumu veikt to iedzīvotāju apsekošanu, kuriem noteikts atrasties pašizolācijā vai karantīnā.

Dotajā situācijā, Valsts policija un Valsts robežsardze ir iesaistīti ārkārtējās situācijas ierobežojumu kontrolē un citos pasākumos, lai pēc iespējas ātrā tiktu novērsta pandēmijas neierobežota izplatība visā Latvijas republikas teritorijā.

LIDA norāda, ka ik dienu arodbiedrības birojs saņem zvanus no amatpersonām, kuras interesējas par dažāda veida jautājumiem saistībā ar dienesta pienākumu izpildi kontekstā ar Covid-19 izplatības ierobežošanu. Uzdoto jautājumu konteksts liek izdarīt secinājumus, ka amatpersonas, kuras ir tieši iesaistītas darbā ar sabiedrību (fiziska klātesamība), strādā paaugstinātas slodzes un riska apstākļos, jo potenciāli jebkurš sabiedrības loceklis var būt slimības pārnēsātājs. Ievērojami ir pieaugusi dienesta pienākumu izpildes intensitāte, kā arī jāpielāgojas jauniem apstākļiem, kad pašai amatpersonai pastiprināti jāievēro higiēnas un drošības prasības.

Papildus LIDA uzsver, ka nebūtu pieļaujama atšķirīga attieksme starp citiem dienestiem, kuri veic tiešu pandēmijas apkarošanu, un IeM amatpersonām, kuras tieši iesaistītas Ministru kabineta rīkojumu izpildes nodrošināšanā.

Šis ir kopīgs darbs sabiedrības labā, lai pēc iespējas ātrāk ierobežotu Covid-19 strauju izplatību un pārtrauktu ārkārtējo stāvokli valstī, tāpēc LIDA aicina novērtēt visu tieši iesaistīto personu darbu. Mēs uzskatām, ka ir nepieciešams izteikt atbalstu visiem, kas atrodas “pirmajās frontes līnijās”, tāpēc valstī ir ārkārtējā situācija. LIDA, skatoties Eiropas virzienā, redz, ka visās pandēmijās skartajās valstīs tieši dienesti kā Valsts policija, Valsts robežsardze un arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests ir kā vairogs, kas aizsargā cilvēkus, kuri nav nokļuvuši nelaimē, un ir kā aizsargs, lai cilvēks, kurš nokļuvis nelaimē, saņemtu krīzes situācijai atbilstošu palīdzību.

Ņemot vērā visu iepriekš norādīto, LIDA, aicina Ministru kabineta locekļus atbalstīt Iekšlietu ministrijas sniegto iniciatīvu par piemaksu noteikšanu sistēmas amatpersonām saistībā ar paaugstināta riska un slodzes apstākļiem saistībā ar Covid-19 uzliesmojumu un seku novēršanu.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI