DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
06. februārī, 2018
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Eiropas Savienība

Parlaments padara vieglāku pārrobežu iepirkšanos internetā

Pircējiem tiešsaistē būs plašākas iespējas pirkt preces, rezervēt naktsmītnes vai iegādāties mūzikas festivālu biļetes.

Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem patērētāji varēs brīvi izvēlēties mājas lapu, kurā iegādāties preces vai pakalpojumus, un pārdevējs nedrīkstēs bloķēt pieeju lapai vai novirzīt pircēju uz citu lapu viņa dzīvesvietas vai pat tikai atrašanās vietas dēļ.

Pārdevējiem būs jāpiemēro vienādi noteikumi pircējiem no visām ES valstīm, t.i., jānodrošina vienādas cenas un nosacījumi klientiem, kuri:

  • iegādājas preces (sadzīves tehniku, elektroniku, apģērbu) un izvēlas piegādi dalībvalstī, kurā pārdevējs saskaņā ar saviem noteikumiem veic piegādes, vai ar pārdevēju vienojas par piegādi citā ES dalībvalstī (pārdevējiem nebūs pienākuma veikt piegādi visās valstīs);
  • saņem elektroniskus pakalpojumus, kurus neaizsargā autortiesības – piemēram, mākoņdatošanas pakalpojumus, datu uzglabāšanas pakalpojumus, tīmekļa vietņu mitināšanu utml.;
  • iegādājas pakalpojumus, kas tiek sniegti tirgotāja telpās vai fiziskajā atrašanās vietā, kur tirgotājs darbojas. Tādi ir, piemēram, viesnīcu rezervācija, sporta pasākumi, automašīnu noma, mūzikas festivālu vai atpūtas parku biļetes.

Noteikumi arī neļaus piemērot atšķirīgus nosacījumus atkarībā no maksājumu kartes izdošanas vietas. Kaut gan tirgotāji joprojām varēs izvēlēties pieņemamos maksājumu veidus, viņi nedrīkstēs atteikt maksājumu viena maksājuma veida ietvaros (piemēram, nepieņemt maksājumu karti tāpēc, ka tā izdota noteiktā valstī).

Ar autortiesībām aizsargāts saturs – ārpus noteikumu tvēruma

Jaunie noteikumi pagaidām netiks piemēroti ar autortiesībām aizsargātam saturam – piemēram, e-grāmatām, lejuplādējamai mūzikai vai tiešsaistes spēlēm. Eiropas Komisijai tomēr divu gadu laikā būs jāsniedz atzinums, vai ģeogrāfiskās bloķēšanas aizliegums būtu piemērojams arī šādam saturam. Noteikumi pagaidām neattieksies arī uz audiovizuālajiem un transporta pakalpojumiem, un arī to iespējamā iekļaušana noteikumu tvērumā būs jāizvērtē Eiropas Komisijai.

Citāts

EP ziņotāja Róża Thun (EPP, Polija) sacīja: "Jaunie ES ģeogrāfiskās bloķēšanas noteikumi ir nozīmīgs solis ceļā uz vienotu digitālo tirgu, kurā valda konkurence. Tas ir arī sasniegums cīņā pret patērētāju diskriminēšanu dzīvesvietas vai pilsonības dēļ – tai nav vietas Eiropā. Mēs esam pierādījuši, ka Eiropas Savienība var uzlabot cilvēku ikdienas dzīvi."

Jaunie noteikumi tika apstiprināti ar 557 balsīm pret 89, 33 deputātiem atturoties.

Nākamie soļi

Vienošanās par ģeogrāfiskās bloķēšanas regulu vēl oficiāli jāapstiprina ES Padomei. Jaunie noteikumi stasis spēkā deviņus mēnešus pēc publicēšanas ES Oficiālajā Vēstnesī.

Pamatinformācija

63% Eiropas Komisijas pētījumā pārbaudīto mājas lapu neļauj iepirkties pircējiem no citām ES valstīm. Preču kategorijā ģeorāfiska bloķēšana visbiežāk piemērota sadzīves elektrotehnikai (86%), bet pakalpojumu jomā – tiešsaistē veiktai izklaides pakalpojumu rezervēšanai, piemēram, sporta pasākumu biļešu iegādei (40%).

Iepērkoties tiešsaistē, ES iedzīvotāji aizvien biežāk izvēlas ārvalstu veikalus. Pēdējo 10 gadu laikā gandrīz divkāršojies to ES iedzīvotāju īpatsvars, kuri iepērkas tiešsaistē.

Ģeogrāfiskās bloķēšanas regula ir daļa no "e-komercijas paketes", kurā iekļauti arī likumdošanas aktu priekšlikumi par paku pārrobežu piegādes pakalpojumiem (balsojums paredzēts marta plenārsēdē) un noteikumiem patērētāju tiesību labākai aizsardzībai. Tos deputāti apstiprināja 2017. gada novembrī.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU