SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
04. septembrī, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Nodokļi
4
4

Par ienākumiem no savvaļas veltēm līdz 3000 eiro nav jāmaksā IIN

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Ja dabas veltes ievāc, lai pārdotu (no ienākuma līdz 3000 eiro), nodoklis nav jāmaksā.

FOTO: Evija Trifanova, LETA

Valsts ieņēmumu dienests atgādina – ja personas ienākumi no dažādu savvaļas velšu pārdošanas kopā ar ienākumiem no lauksaimnieciskās ražošanas un lauku tūrisma pakalpojumu sniegšanas gada laikā nepārsniedz 3000 eiro, tā var nereģistrēt VID saimniecisko darbību un tai nav jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis no gūtā ienākuma, kā arī nav jāizmanto kases aparāts tirdzniecībā.

Iepriekš minētie nosacījumi attiecas uz tām fiziskajām personām, kuras gūst ienākumus no šādām darbībām:

  • sēņošanas, ogošanas vai savvaļas ārstniecības augu un ziedu vākšanas un pārdošanas;
  • ienākumiem no lauksaimnieciskās ražošanas un lauku tūrisma pakalpojumu sniegšanas;
  • ienākumiem no nemedījamās sugas indivīda – parka vīngliemezis (Helix pomatia) – ieguves.

Tomēr būtiski atgādināt, ka šīm personām ir jāveic uzskaite par gūtajiem ienākumiem. Tas nepieciešams, jo gadījumā, kad kopējie ienākumi no minētajām darbībām pārsniedz 3000 eiro gadā, personai piecu darba dienu laikā jāreģistrējas VID kā saimnieciskās darbības veicējai, jāinformē VID par to, kā tiks kārtota grāmatvedības uzskaite (vienkāršā vai divkāršā ieraksta sistēmā), un turpmāk jāiesniedz gada ienākumu deklarācija.

Proti, ja ienākumi no iepriekš minētajām darbībām pārsniedz 3000 eiro gadā, no tiem jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis kā no saimnieciskās darbības ienākuma. Tas nozīmē, ka par 2021. gadā gūtajiem ienākumiem no ogošanas, sēņošanas vai citām iepriekš minētajām darbībām (ja ienākumi gada laikā pārsniegs 3000 eiro) laikā no 2022. gada 1. marta līdz 1. jūnijam ieskaitot būs elektroniski jāiesniedz gada ienākumu deklarācija.

Svarīga informācija dabas velšu iepircējiem

Visos gadījumos, kad fiziska persona iepērk ogas vai citas dabas veltes, tai jābūt reģistrētai kā saimnieciskās darbības veicējai. Savukārt, ja fiziska persona iepērk ogas juridiskas personas vārdā, tai jābūt darba attiecībās ar konkrēto juridisko personu.

Turklāt dabas velšu iepircējam, izmaksājot skaidru naudu par ogu, sēņu, savvaļas ārstniecības augu, ziedu vai parka vīngliemežu iepirkšanu, jābūt izmaksu sarakstam. Tajā jānorāda: tās personas vārds, uzvārds un personas kods, kura nodod ogas, sēnes un citas dabas veltes, preces nosaukums, mērvienība un daudzums, kā arī izmaksājamā skaidrās naudas summa.

VID aicina personas, kuras nodod minētās dabas veltes, noteikti pievērst uzmanību tam:

  • vai dabas velšu iepircējs atļauj parakstīties izmaksu sarakstā;
  • vai tajā norādītie dati par viņu (personu, kas nodod dabas veltes) ir korekti;
  • vai izmaksu sarakstā norādītā informācija atbilst faktiski nodoto dabas velšu daudzumam;
  • vai izmaksu sarakstā norādītā skaidrās naudas summa atbilst faktiski izmaksātajai.

Izmaksu sarakstā norādītā informācija ir svarīga ne tikai dabas velšu iepircēja izmaksu aprēķināšanai, bet arī pašai fiziskajai personai, lai aprēķinātu gūto ienākumu un pierādītu iztikas līdzekļu izcelsmi tādā gadījumā, ja VID lūgs sniegt informāciju par ienākumiem.

VID vērš uzmanību, ka dabas velšu iepircējiem (ienākuma izmaksātājiem) nodoklis izmaksas vietā nav jāietur, bet gan līdz taksācijas gadam, konkrēti, līdz nākamā gada 1. februārim (t. i., par 2021. gadu, līdz 2022. gada 1. februārim), jāiesniedz VID paziņojums par fiziskai personai izmaksātajām summām. Paziņojums nav jāiesniedz gadījumos, kad dabas velšu vācējam konkrētā gada laikā izmaksātā neapliekamo ienākumu summa ir bijusi mazāka par 300 eiro.

Ja ir jautājumi, VID aicina iedzīvotājus zvanīt uz VID konsultatīvo tālruni (+371 67120000), konsultēties ikvienā VID klientu apkalpošanas centrā, kā arī uzdot savu jautājumu rakstiski VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU