SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
01. oktobrī, 2019
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Ārlietas
4
4

Izmaiņas konsulārās atlīdzības cenrādī – atlīdzības likme un izņēmumi

Stājas spēkā 01.10.2019.
Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Zane Bitere, LETA

Latvijas diplomātiskajās un konsulārajās pārstāvniecībās ārvalstīs ar 2019. gada 1. oktobri tiek piemērots jauns konsulārās atlīdzības cenrādis par sniegtajiem konsulārajiem pakalpojumiem.

īsumā
  • Līdzšinējais konsulāro pakalpojumu klāsts un to diferencētās atlīdzības likmes bija ļoti atšķirīgas.
  • No 2019. gada 1. oktobra ir noteikta viena konsulārās atlīdzības likme visiem konsulārajiem pakalpojumiem 40 eiro apmērā, saglabājot dažus izņēmumus.
  • Tiek samazinātas konsulārās atlīdzības likmes Latvijas diasporai ārvalstīs nozīmīgiem un tikai ar konsulāro amatpersonu starpniecību saņemamiem pakalpojumiem.
  • Ir pieaudzis konsulārās atlīdzības likmes apjoms tpakalpojumiem, kurus iespējams saņemt arī tieši iestādēs Latvijā kā e-pakalpojumu, piemēram, dažādu izziņu saņemšanai.
  • Valsts nodevas apmēru minētās izmaiņas neskar.

Līdz šim pastāvošais, pamatos vēl pagājušā gadsimta 90-tajos gados izveidotais, konsulāro pakalpojumu klāsts un to diferencētās atlīdzības likmes ir ļoti atšķirīgas un pakalpojumu saņēmējiem nereti grūti pārskatāmas. Tas radīja grūtības personām plānot savus izdevumus pirms konsulāro pakalpojumu saņemšanas, kā arī sarežģīja vienveidīgas konsulārās atlīdzības iekasēšanas nodrošināšanu pārstāvniecībās.

Lai novērstu šīs nepilnības, ir mainīts konsulārās atlīdzības cenrādis, nosakot vienu konsulārās atlīdzības likmi visiem konsulārajiem pakalpojumiem 40 eiro apmērā. Izņēmumi, saglabājot iepriekš spēkā esošās konsulārās atlīdzības likmes, attiecas vienīgi uz uzturēšanās atļauju pieteikumu pieņemšanu trešo valstu pilsoņiem un pasta sūtījumu izmaksām ārvalstīs.

Šādā veidā, saglabājot līdz šim sniegto konsulāro pakalpojumu klāstu, ir rasta iespēja samazināt konsulārās atlīdzības likmes Latvijas diasporai ārvalstīs nozīmīgiem un tikai ar konsulāro amatpersonu starpniecību saņemamiem pakalpojumiem. Piemēram, konsulārā atlīdzība par personu apliecinošu dokumentu pieteikumu un citu dokumentu nosūtīšanu ir samazināta no 45 uz 40 eiro. Savukārt atlīdzība par notariālo darbību veikšana ir samazināta no 60 eiro par pirmo un 10 eiro par katru nākamo lapu uz 40 eiro par vienu pakalpojumu.

Vienlaikus ir pieaudzis konsulārās atlīdzības likmes apjoms tiem pakalpojumiem, kurus personām ir iespējams saņemt arī tieši iestādēs Latvijā kā e-pakalpojumu, piemēram, dažādu izziņu saņemšanai. Tādējādi jaunās izmaiņas veicina arī plašāku e-pakalpojumu izmantošanu, kas diasporai ārvalstīs ir kļuvusi vēl pieejamāka kopš septembrī Iekšlietu ministrijas ieviestajām izmaiņām plašākai eID karšu izmantošanai e-pakalpojumu saņemšanā, tai skaitā ārvalstīs.

Par pārstāvniecībās ārvalstīs sniegtajiem konsulārajiem pakalpojumiem tiek iekasēta konsulārā atlīdzība un valsts nodeva. Valsts nodevas apmēru minētās izmaiņas neskar.

Pārstāvniecību iekasētā konsulārā atlīdzība tiek ieskaitīta Ārlietu ministrijas pamatbudžetā. Plānots, ka izmaiņas konsulārās atlīdzības cenrādī neietekmēs kopējās iekasētās konsulārās atlīdzības apjomu pārstāvniecībās. Ministru kabineta noteikumi nosaka Ārlietu ministrijas konsulārās atlīdzības cenrādi un kārtību, kādā tiek iekasēta konsulārā atlīdzība un valsts nodevas.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU