SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
28. maijā, 2012
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Likumprojekts
TĒMA: Invaliditāte
2
2

Cilvēkiem ar invaliditāti būs jauna parauga apliecības

Publicēts pirms 12 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Māris Kaparkalējs, LV

No šā gada 1.septembra cilvēkiem ar invaliditāti plānots izsniegt jaunas, uzlabota parauga apliecības. Kādas tās izskatīsies, vai paredzētas izmaiņas to izsniegšanā, LV portālam skaidro Labklājības ministrijas (LM) Vienlīdzīgu iespēju politikas nodaļas vadītāja ELĪNA CELMIŅA.

Kāpēc jaunas apliecības nepieciešamas?

Pašreizējie Ministru kabineta 2010.gada 21.decembra noteikumi Nr.1169 "Noteikumi par invaliditāti apliecinoša dokumenta paraugu, tā izsniegšanas un uzskaites kārtību" paredz, ka invalīda apliecība ir uz apdrukātas papīra pamatnes laminēta kartīte. Izmantojot mūsdienu tehnoloģiskos risinājumus, šāda veida apliecības ir viegli viltojamas, tāpēc bija nepieciešams uzlabot izsniegto apliecību kvalitāti un aizsardzību pret viltošanu, paskaidro E.Celmiņa

Lai pilnveidotu apliecību pretviltošanas elementus, Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (VDEĀVK) Eiropas Reģionālās attīstības fonda projekta "VDEĀVK infrastruktūras pilnveidošana un zinātniski tehniskās bāzes nodrošināšana darbspēju un funkcionālo traucējumu izvērtēšanai" ietvaros iegādājās apliecību izgatavošanas iekārtas ar aprīkojumu un programmatūru, tajā skaitā arī fotoaparātus.

"Apliecību izsniegšanas kārtība nemainīsies."

Izmaiņas paredzētas arī apliecības nosaukumā. Līdz šim tika lietots termins "invalīda apliecība", kas šobrīd neatbilst Invaliditātes likumā lietotajai terminoloģijai. Pieņemot Invaliditātes likumu, notika pāreja, un termins "invalīds", kas tiek uztverts kā aizskarošs apzīmējums, tika aizstāts ar terminu "persona ar invaliditāti". Lai termina nepilnības labotu, arī apliecībām ieviešams jauns nosaukums – "invaliditātes apliecība".

Saistībā ar to, ka šobrīd spēkā esošajos noteikumos nepieciešams izdarīt daudzus būtiskus grozījumus, LM ir izstrādājusi jaunus Ministru kabineta noteikumus par personu ar invaliditāti apliecinoša dokumenta paraugu, tā izsniegšanas un uzskaites kārtību. Projekts patlaban vēl tiek saskaņots ar ministrijām un cilvēkus ar invaliditāti pārstāvošajām organizācijām. Plānots, ka tuvākajā laikā tas tiks virzīts apstiprināšanai valdībā.

Invaliditātes apliecības izskats

Jaunā parauga apliecības paredzēts izgatavot kā polivinilhlorīda daudzslāņu laminētas kartes. Tās atbildīs ISO/IEC 7810 standartam. Apliecībā iestrādās elementus, kas apgrūtinās tās viltošanu, tai skaitā smalku līniju rakstu, teksta līniju negatīvā mikrodrukā, integrētu sejas attēla fona apdruku un ultravioletā gaismā redzamu attēlu.

Izstrādājot jaunā parauga apliecības, domāts, lai uz tām atspoguļotā informācija būtu vieglāk izlasāma arī cilvēkiem ar redzes traucējumiem. Tāpēc apliecībai izraudzīts dzeltens un oranžs pamata tonis, kas vislabāk kontrastēs ar teksta melnajiem burtiem.

Uz jaunā parauga apliecībām atspoguļotā informācija būs tulkota arī angļu valodā, lai cilvēki ar invaliditāti varētu savu statusu apliecināt arī ārvalstīs. Tādējādi, ceļojot pa Eiropas Savienības dalībvalstīm, cilvēki ar invaliditāti varēs izmantot tajās noteiktos atvieglojumus, kas tiek piemēroti arī personām, kam invaliditāte noteikta citā valstī, piemēram, muzejos, sabiedriskajā transportā.

 

Apliecību izgatavošana

Apliecību izgatavošanu tehniski nodrošinās katra VDEĀVK nodaļa, kurā cilvēkam veic invaliditātes ekspertīzi un nosaka invaliditāti. Kā jau iepriekš minēts, jauno iekārtu komplektā ir arī fotoaparāts. Tas ļaus vienkāršot apliecības saņemšanas kārtību, un cilvēkiem turpmāk nebūs jāiesniedz fotogrāfija. Savukārt, ja cilvēks veselības stāvokļa dēļ nevarēs ierasties VDEĀVK, viņa pārstāvim būs jāiesniedz fotogrāfija, kuru pēc skenēšanas atdos atpakaļ. E.Celmiņa atgādina, ka bērniem līdz trīs gadu vecumam fotogrāfiju apliecībā neiekļauj.

Apliecības izsniegšana

Plānots, ka jaunā parauga apliecības no septembra varēs saņemt visās VDEĀVK nodaļās.

E.Celmiņa uzsver, ka apliecību izsniegšanas kārtība netiks mainīta: pēc invaliditātes ekspertīzes veikšanas un lēmuma pieņemšanas par invaliditātes noteikšanu VDEĀVK invaliditātes apliecību izsniedz vai nosūta ierakstītā pasta sūtījumā piecu darbdienu laikā no lēmuma pieņemšanas dienas. Par apliecības saņemšanu cilvēkiem nebūs jāmaksā.

Cilvēkiem, kuriem invaliditāte noteikta uz laiku, apliecības ir derīgas līdz datumam, līdz kuram viņam ir noteikta invaliditāte. Ja invaliditāte noteikta bez atkārtota ekspertīzes termiņa (uz mūžu), tad izsniegtās apliecības derīguma termiņš ir 10 gadi.

Lai persona ar invaliditāti apliecību saņemtu atkārtoti, cilvēkam vai viņa likumiskajam pārstāvim jebkurā VDEĀVK struktūrvienībā būs jāiesniedz iesniegums ar lūgumu izsniegt apliecību un pamatojums atkārtotas apliecības izsniegšanas nepieciešamībai. Iesniegumā jānorāda cilvēka vārds, uzvārds, deklarētā dzīvesvietas adrese, tālruņa numurs vai elektroniskā pasta adrese. Iesniegumu cilvēkam ir tiesības iesniegt arī elektroniska dokumenta formā atbilstoši normatīvajiem aktiem par elektronisko dokumentu noformēšanu vai nosūtīt iesniegumu pa pastu.

"Pāreja tikai uz jaunā parauga apliecībām plānota trīs līdz desmit gadu laikā."

Invaliditātes apliecību izsniegs atkārtoti, ja tā būs nozaudēta, bojāta, iznīcināta, prettiesiski atsavināta, tajā būs mainījušies personas dati vai izskats, kā arī, ja beidzies apliecības derīguma termiņš. Par invaliditātes apliecības saņemšanu tās saņēmējam būs jāparakstās Invaliditātes apliecību izsniegšanas žurnālā.

Kā jau iepriekš minēts, jaunā parauga apliecības sāks izsniegt no 2012.gada 1.septembra. "Bet arī septembrī steigties mainīt apliecību vēl nemudinām. Cilvēkiem ar invaliditāti, kuriem ir vecā parauga invalīda apliecība, ir jāpārbauda tās derīguma termiņš. Kamēr tas nav beidzies, apliecība ir derīga un tā nav steidzami jāmaina pret jaunu. Kad termiņš būs beidzies, varēs doties pēc jaunās apliecības. Ja būs nepieciešams mainīt apliecību ātrāk, cilvēks ar invaliditāti saņems vēstuli no VDEĀVK," skaidro E.Celmiņa.

LM pārstāve norāda, ka pilnīga pāreja tikai uz jaunā parauga apliecībām plānota trīs līdz desmit gadu laikā. Cilvēkus ar invaliditāti pārstāvošās nevalstiskās organizācijas jau ir informētas un atbalsta jauna parauga apliecību ieviešanu.

Atvieglojumi cilvēkiem ar invaliditāti

Lai sniegtu atbalstu personām ar invaliditāti, normatīvajos aktos ir paredzēti dažādi atvieglojumi pakalpojumu saņemšanā. Saņemot pakalpojumu, apliecība apliecina personas ar invaliditāti tiesisko stāvokli, proti, to, ka personai noteikta invaliditāte un persona ir tiesīga pakalpojumu izmantot ar normatīvajos aktos noteiktajiem atvieglojumiem. Piemēram, uzrādot personas ar invaliditāti apliecību, personām ar 1. vai 2.invaliditātes grupu, kā arī personai, kas pavada personu ar 1.invaliditātes grupu vai personu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, ir tiesības bez maksas izmantot sabiedrisko transportlīdzekli, kas pārvadā pasažierus pilsētas nozīmes maršrutā, reģionālajā starppilsētu un reģionālajā vietējās nozīmes maršrutā, izņemot taksometrus.

 

Informācijai

2011.gada 31.decembrī Latvijā bija aptuveni 150 tūkstoši cilvēku ar invaliditāti. Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija gada laikā izsniedz apliecības aptuveni 67,2 tūkstošiem cilvēkiem jeb aptuveni 5,6 tūkstošus apliecību katru mēnesi.

Invaliditātes apliecības paraugs ir apskatāms Labklājības ministrijas mājaslapā sadaļā Tiesību aktu projekti - Invaliditātes apliecības paraugs

Informācija par atvieglojumiem personām ar invaliditāti ir lejuplādējama Labklājības ministrijas mājaslapā sadaļā Personām ar invaliditāti - Atvieglojumi personām ar invaliditāti.
Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI