NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
17. septembrī, 2021
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Veselības aprūpe
6
6

Vakcīnas pret Covid-19 trešā deva – iedzīvotājiem ar novājinātu imunitāti

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Freepik

Sākot ar 15. septembri, trešo vakcīnas devu pret Covid-19 var saņemt iedzīvotāji ar būtiski novājinātu imūno sistēmu, kuriem primārajā vakcinācijas kursā nav izveidojusies pietiekama aizsardzība.

Eiropas Slimību kontroles centrs (ECDC), Eiropas Zāļu aģentūra (EZA) un Latvijas Imunizācijas valsts padome (IVP) papildu vakcīnas devu rekomendē tiem cilvēkiem, kuriem ir ievērojami samazināta organisma imūnās sistēmas funkcionēšana (slimības vai terapijas izraisīta augsta imūnsupresija), lai nostiprinātu standarta vakcinācijas kursa efektivitāti.

Šīs iedzīvotāju grupas ir pacienti, kuri atbilst šādiem kritērijiem:

 • aktīva vai nesen veikta terapija orgānu audzēju vai hematoonkoloģisku saslimšanu gadījumā;
 • pēc solido orgānu vai hematopoētisko cilmes šūnu transplantācijas;
 • smags primārs imūndeficīts;
 • HIV infekcija ar CD4 šūnu skaitu < 50;
 • aktīva terapija ar kortikosteroīdiem augstās devās, alkilējošiem medikamentiem, antimetabolītiem, TNF blokatoriem un citiem imūnsupresējošiem vai imūnmodulējošiem bioloģiskajiem preparātiem;
 • ilgstoša dialīze.

IVP norāda, ka iepriekš minētajām iedzīvotāju grupām divas vakcīnas devas var nebūt izveidojušas optimālu imūno atbildi imūnsupresijas dēļ. Ņemot vērā epidemioloģisko situāciju, kad saslimstība ar Covid-19 turpina pieaugt, inficēšanās gadījumā šie cilvēki ir pakļauti smagai Covid-19 slimības attīstībai, hospitalizācijas riskam, kā arī ilgstošiem veselības traucējumiem.

Kur iespējams pieteikties trešajai vakcīnas devai

Vakcīnas trešo devu var saņemt tikai pēc konsultācijas ar ģimenes ārstu vai ārstējošo ārstu.

Tas nozīmē, ka iedzīvotājiem ar būtiski novājinātu imūno sistēmu jāpiesakās pie ģimenes ārsta, pie ārstējošā ārsta kādā no desmit ārstniecības iestādēm:

 • Rīgā: RAKUS, PSKUS, BKUS;
 • citviet Latvijā: Vidzemes slimnīcā, Daugavpils reģionālajā slimnīcā, Liepājas reģionālajā slimnīcā, Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā, Rēzeknes slimnīcā, Jēkabpils reģionālajā slimnīcā.

Papildu vakcināciju iespējams veikt:

 • pie ģimenes ārsta, veicot vakcināciju praksē;
 • ja ģimenes ārsts nevakcinē, pacients tiek nosūtīts vakcinācijai ģimenes ārsta sadarbības iestādē;
 • veicot vakcināciju kādā no 10 ārstniecības iestādēm visā Latvijā, iepriekš saņemot ārstējošā ārsta konsultāciju:
 •       Rīgā – RAKUS, PSKUS, BKUS;
 •       citviet Latvijā – Vidzemes slimnīcā, Daugavpils reģionālajā slimnīcā, Liepājas reģionālajā slimnīcā, Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā, Rēzeknes slimnīcā, Jēkabpils reģionālajā slimnīcā.

Ar kādām vakcīnām var veikt papildu vakcināciju

Papildu vakcīnu devu pret Covid-19 var veikt ar jebkura EZA apstiprināta ražotāja vakcīnu, neatkarīgi no primārajai imunizācijai izmantotās vakcīnas tehnoloģijas, to rekomendē darīt, sākot ar 28. dienu pēc otrās devas saņemšanas (“Janssen” vakcīnai, sākot ar 28. dienu pēc pirmās (vienīgās) devas saņemšanas) vai vēlāk, izvērtējot imūnsupresijas pakāpi, kā arī, nepieciešamības gadījumā, jautājumu izskatot ārstu konsīlijā.

Izsūtīs personalizētus uzaicinājumus

Lai ar personalizētu īsziņu un e-pastu informētu iedzīvotājus par iespēju saņemt papildu vakcīnas devu, NVD atbilstoši IVP norādītajām pacientu grupām atlasīs datus no iedzīvotāju reģistriem.

Ja iedzīvotājs atbilst kādai no grupām, bet nesaņem personalizētu uzaicinājumu, papildu devu var saņemt, vēršoties pie ģimenes ārsta vai pie ārstējošā ārsta (speciālista, kas nodrošina slimības norises uzraudzību).

Ģimenes ārstu un ārstniecības iestāžu kontaktinformācija un adreses atrodamas NVD mājaslapas sadaļā “Vakcinācija pret Covid-19”.

Ir būtiski turpināt iedzīvotāju vakcināciju, lai iespējami ātrāk un efektīvāk pasargātu ikviena veselību. Īpaši svarīgi ir vakcinēties tiem iedzīvotājiem, kuri ir riska grupās, – senioriem un cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām.

Šobrīd Latvijā vismaz vienu vakcīnas devu saņēmuši 46,66% iedzīvotāju, no kuriem vakcinācijas kursu pabeiguši 40,92%. Vakcinācija pieejama ikvienam iedzīvotājam no 12 gadu vecuma, un tai var pieteikties pa tālruni 8989, vietnē manavakcina.lv vai pie sava ģimenes ārsta.

Labs saturs
6
Pievienot komentāru

Covid-19 

 

 

 

 

 

Ārkārtējā situācija, kas tika izsludināta, lai apturētu straujo Covid-19 infekcijas izplatību un veselības nozares pārslodzi, ir noslēgusies. Iedzīvotājiem saistoši epidemioloģiskās drošības pasākumi un ierobežojumi ir apkopoti Ministru kabineta noteikumos Nr. 662 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” noteiktie ierobežojumi un pienākumi. 

 

 

 

 

 

 Ņemot vērā Covid-19 infekcijas izplatības riskus, pilnvaras noteikt personu tiesības ierobežojošus pasākumus epidemioloģiskās drošības nolūkos, arī neizsludinot īpašu tiesisko režīmu, Ministru kabinetam ir deleģējis likumdevējs – Saeima –, pieņemot 
Covid-19 infekcijas izplatības pārvaldības likumu


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU