Pārdomu termiņu darba līguma grozījumiem Darba likums nenosaka

J
jautā:
03. aprīlī, 2014
Anna Grauda

Šobrīd vēl strādāju valsts pārvaldes iestādē, bet saņēmu uzteikumu, ka iestādē tiek likvidēta mana amata vieta pēc 1 mēneša un man piedāvā palikt iestādē strādāt tikai zemāka ranga amatu ar 30% zemāku atalgojumu un manu piekrišanu gaida 3 darba dienas. Vai šīs 3 darba dienas nav par mazu termiņu, lai es dotu atbildi? Esmu iestādē nostrādājusi 16 gadus.

A
atbild:
04. aprīlī, 2014
Zaida Kalniņa
LV portāls

VSIA „Latvijas Vēstnesis” personāldaļas vadītājas p.i. jurists Mārtiņš Smilga atzīst, ka, likvidējot amata vietu, kas attiecīgajā iestādē ir vienīgā, darba devējam Darba likums neuzliek par pienākumu darbiniekam piedāvāt citu darbu. Tādējādi no situācijas apraksta izriet, ka Jūsu darba devējs pret Jums izturas lojāli, piedāvājot darbu iestādē saglabāt ar citiem nosacījumiem un Jums ir tiesības šo piedāvājumu pieņemt vai noraidīt.

Darba likumā nav noteikts darbinieka pārdomu termiņš, kāds darba devējam būtu darbiniekam jāpiešķir. Tādējādi tās ir darba devēja tiesības piedāvājuma apsvēršanai dot Jums 3 dienas. Pārdomu laika ilgums nav saistāms ar darbinieka iestādē nostrādāto laiku.

Ja runa ir par vienas amata vietas likvidēšanu situācijā, kad šādus amatus iestādē ieņem vairāki darbinieki, tad tā DL izpratnē ir darbinieku skaita samazināšana. Tādā gadījumā darba devēja uzdevums ir veikt visu vienādu amatu ieņemošo darbinieku novērtēšanu ar mērķi noteikt, kuram no darbiniekiem ir priekšrocība darbu saglabāt.

DL 108.pants nosaka, kam ir priekšrocības turpināt darba attiecības darbinieku skaita samazināšanas gadījumā:

(1) Darbinieku skaita samazināšanas gadījumā priekšrocības turpināt darba attiecības ir tiem darbiniekiem, kuriem ir labāki darba rezultāti un augstāka kvalifikācija.

(2) Ja darba rezultāti un kvalifikācija būtiski neatšķiras, priekšrocības palikt darbā ir tiem darbiniekiem:

1) kuri pie attiecīgā darba devēja nostrādājuši ilgāku laiku;

2) kuri pie attiecīgā darba devēja cietuši nelaimes gadījumā darbā vai saslimuši ar arodslimību;

3) kuri audzina bērnu vecumā līdz 14 gadiem vai bērnu invalīdu vecumā līdz 18 gadiem;

4) kuriem ir divi vai vairāki apgādājamie;

5) kuru ģimenes locekļiem nav pastāvīga ienākuma;

6) kuri ir invalīdi vai slimo ar staru slimību;

7) kuri piedalījušies Černobiļas atomelektrostacijas avārijas seku likvidācijā;

8) kuriem līdz pensijas vecuma sasniegšanai atlicis mazāk par pieciem gadiem;

9) kuri, nepārtraucot darbu, kādā izglītības iestādē apgūst profesiju (amatu, arodu);

10) kuriem piešķirts politiski represētās personas statuss.

(3) Neviena no šā panta otrajā daļā minētajām priekšrocībām nav prioritāra salīdzinājumā ar pārējām.