TĒMA: Nodokļi

Nodokļi par daļēji izcirstu mežu

J
jautā:
07. martā, 2022
Aija

Kādi nodokļi jāmaksā par daļēji izcirstu mežu?

A
atbild:
12. martā, 2022

Ienākumi no fiziskās personas īpašumā esoša augoša meža atsavināšanas izciršanai tiek pieskaitīti pie ienākumiem, par kuriem ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN).

IIN, ja fiziskai personai saimnieciskā darbība nav reģistrēta, ietur un iemaksā budžetā ienākuma izmaksātājs. Ienākumam no fiziskās personas īpašumā esoša augoša meža atsavināšanas izciršanai un tajā iegūto kokmateriālu atsavināšanas tiek piemērota 10% IIN likme.

Ieturot IIN, ir piemērojamas šādas izdevumu normas:

  • 25% apmērā no izmaksājamās summas, ieturot IIN no augoša meža pārdošanas ienākuma;
  • 50% apmērā no izmaksājamās summas, ieturot IIN no kokmateriālu pārdošanas ienākuma.

Fiziskai personai, veicot kokmateriālu piegādes vai sniedzot ciršanas tiesību piešķiršanas pakalpojumus, var rasties pienākums reģistrēties VID pievienotās vērtības nodokļa (PVN) maksātāju reģistrā un/ vai nomaksāt PVN valsts budžetā.

Detalizētāka informācija pieejama Valsts ieņēmumu dienesta tīmekļvietnē, sadaļā: “Sākums – Nodokļi – Iedzīvotāju ienākuma nodoklis – Informatīvie un metodiski materiāli – Nodokļa piemērošanas kārtība – metodiskais materiāls „Nodokļu piemērošana fizisko personu veiktajiem darījumiem ar kokmateriāliem“.