TĒMA: Tieslietas

Var prasīt atbildību par goda un cieņas aizskaršanu sociālajos tīklos

J
jautā:
31. jūlijā, 2017
Liene

Labdien! Persona apmelo manu vīru FB, izveidojot “postu”, ieliekot viņa bildi un izveidojot antireklāmu, turklāt man privāti uzrakstījusi, ka esmu zagle. Kādas iespējas ir likt personai šo “postu” izņemt, un vai, nosaucot mani par zagli, es varu vērsties pret šo personu par cieņas aizskaršanu? Paldies!

A
atbild:
01. augustā, 2017
Līga Pauliņa
LV portāls

Par goda un cieņas aizskaršanu Latvijas Republikā paredzēta gan civiltiesiska atbildība, gan kriminālatbildība.

Krimināllikuma 157. panta pirmā daļa noteic, ka par apzināti nepatiesu, otru personu apkaunojošu izdomājumu tīšu izplatīšanu iespiestā vai citādā veidā pavairotā sacerējumā, kā arī mutvārdos, ja tas izdarīts publiski (neslavas celšana),  soda ar piespiedu darbu vai ar naudas sodu.

Savukārt saskaņā ar Latvijas Republikas Civillikuma 2352.1 pantu katram “ir tiesības prasīt tiesas ceļā atsaukt ziņas, kas aizskar viņa godu un cieņu, ja šādu ziņu izplatītājs nepierāda, ka tās atbilst patiesībai”. Tāpat minētais pants paredz arī pienākumu goda un cieņas aizskaršanas gadījumā maksāt atlīdzību (mantisku kompensāciju), kuras apmēru nosaka tiesa.

Tādējādi Jums ir vairākas iespējas – vērsties Valsts policijā ar iesniegumu par neslavas celšanu vai iesniegt prasību tiesā par goda un cieņas aizskaršanu.

Saistītajā rakstā Jūs varat atrast skaidrojumu tam, kā nodalīt neslavas celšanu un goda un cieņas aizskaršanu.