Mācību mērķis ir pārbaudīt starptautisko komandu spējas reaģēt uz šāda veida apdraudējumiem un sadarboties ar Latvijas iestādēm un operatīvo dienestu darbiniekiem. Tā ir unikāla iespēja stiprināt Latvijas un Eiropas Savienības civilās aizsardzības mehānisma komandu sadarbību, pilnveidot gatavības un reaģēšanas spējas. Šāda mēroga civilās aizsardzības mācības Latvijā notiek pirmo reizi kopš 2016. gada. Mācībās piedalīsies četras starptautiskās komandas no dažādām valstīm. Mācību scenārijs paredz, ka Latviju skar ciklons “Ervins”, radot nopietnas sekas – spēcīgais vējš, lietus un plūdi izraisījuši elektroapgādes traucējumus, bojājumus kritiskajai infrastruktūrai, laboratorijām un ražošanas objektiem. Šis apdraudējums radīja ķīmiskus, bioloģiskus, radioloģiskus un kodoldrošības riskus, kuru novēršanai Latvijā valsts iestādēm atbalstu sniedz piesaistītas starptautiskās specializētās komandas.
Mācības organizē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) sadarbībā ar plašu partneru loku, tostarp Valsts policiju, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, Valsts vides dienestu, Valsts drošības dienestu, VAS “Latvijas dzelzceļš”, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centru, SIA “Rīgas ūdens”, Latvijas Pastu, Rīgas starptautisko autoostu, Nacionālo bruņoto spēku Aizsardzības no masveida iznīcināšanas ieročiem rotu, institūtu BIOR, Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu, Latvijas Basketbola savienību, Veselības inspekciju, Rīgas pašvaldības policiju, kā arī brīvprātīgajiem.
Iedzīvotāju ievērībai
Mācību laikā Rīgā, Salaspilī un Mārupē notiks operatīvo dienestu un starptautisko komandu tehnikas pārvietošanās, kas var radīt īslaicīgus satiksmes ierobežojumus. VUGD norāda, ka iedzīvotājiem nav pamata satraukumam – mācību ietvaros netiks apdraudēta cilvēku veselība vai dzīvība, kā arī neradīsies piesārņojums apkārtējai videi.
- VAS “Latvijas dzelzceļš” stacija “Šķirotava” – 9. septembrī ap plkst. 21.00. Pēc vētras intensīvais lietus izraisījis vilciena avāriju un ķīmisko vielu noplūdi, radot nepieciešamību identificēt vielas un veikt atsārņošanas darbus.
- SIA “Rīgas ūdens” (Bauskas iela 209, Rīga) – 10. septembrī ap plkst. 15.00. Pēc stiprajām lietusgāzēm, pārvietojot kravu, tiek bojāts konteiners ar ķīmisku vielu un notiek tās noplūde vidē. Ir cietušie.
- BIOR Zivju audzētava “Dole” (Dolessala) – 10. septembrī ap plkst. 15.00. Plūdu dēļ Daugavas ūdens ir piesārņots, kas izraisa zivju bojāeju audzētavā un nepieciešamību pārbaudīt ūdens kvalitāti un ietekmi uz vidi.
- Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca (Hipokrāta iela 2, Rīga) – 11. septembrī no plkst. 6.30. Slimnīcā ierodas iedzīvotāji ar veselības problēmām pēc vētras radītajām sekām, un tiek īstenota masu atsārņošana un pacientu šķirošana.