DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
18. jūnijā, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Lauku attīstība

Samazina riskus un administratīvo slogu saistībā ar skrepi slimību 

Valdība otrdien, 18. jūnijā, apstiprinājusi Zemkopības ministrijas sagatavotos grozījumus skrepi slimības uzraudzības, kontroles un apkarošanas kārtībā, precizējot skrepi rezistentu aitu selekcijas programmas īstenošanas prasības un papildinot noteikumus ar kazu priona proteīna genotipiem un samazinot administratīvo slogu aitu novietnēm, kurām piešķirts rezistences pret skrepi I līmeņa novietnes statuss.  

Precizējumi veikti, lai Latvijā palielinātu kazu populāciju ar dzīvniekiem, kuri ģenētiski rezistenti pret skrepi slimību, un atvieglotu skrepi rezistento aitu selekcijas programmas īstenošanu.  

Grozījumi noteikumos paredz, ka turpmāk kazu novietnēm varēs piešķirt nenozīmīga vai kontrolēta skrepi riska statusu, ja novietnē ievestās kazas vai to embriji, olšūnas vai sperma būs rezistenta pret skrepi. Tādejādi noteikumos ir precizētas prasības un iesniegumi par nenozīmīga skrepi riska statusa vai kontrolēta skrepi riska statusa piešķiršanu kazu novietnei.  

Tāpat noteikumu papildinājumi nosaka kazu priona proteīna genotipu klases un novērtējumu, kā arī izmantošanas nosacījumus.  

Lai atšķirtu novietnē turētās aitas, kurām laboratoriski ir noteikts ARR/ARR vai ALRR/ALRR priona proteīna genotips un kuras klasificētas un reģistrētas R1 priona proteīna genotipa klasē, no aitām, kurām nav noteikts priona proteīna genotips, turpmāk Lauksaimniecības datu centra (LDC) datubāzē jērus, kas dzimuši novietnē, kurai piešķirts rezistences pret skrepi I līmeņa statuss un kuriem nav noteikts ARR/ARR vai ALRR/ALRR priona proteīna genotips, automātiski reģistrēs r1 priona proteīna genotipa klasē.  

Prasība par r1 priona proteīna genotipa klases klasificēšanu un reģistrēšanu LDC stāsies spēkā 2024. gada 1. septembrī.  

Minētās klasificēšanas un reģistrēšanas prasības samazinās administratīvo slogu aitu īpašniekiem vai turētājiem, kas audzē un tur pret skrepi rezistentas vaislas aitas. Jo jērus, kas dzimuši novietnē, kurai piešķirts rezistences pret skrepi I līmeņa novietne statuss, automātiski klasificēs un reģistrēs r1 genotipa klasē, neveicot priona proteīna genotipa noteikšanu. 

Pārtikas un veterinārais dienests kopš Latvijas iestāšanās ES ir īstenojis skrepi uzraudzības programmu, un līdz šim Latvijā nav konstatēts neviens skrepi saslimšanas gadījums. Savukārt pret skrepi rezistentu aitu selekcijas programma ir brīvprātīgi īstenojama, un to izpildi organizē biedrība “Latvijas aitu audzētāju asociācija”. 

Noteikumi Grozījumi Ministru kabineta 2018. gada 19. jūnija noteikumos Nr. 337 “Skrepi slimības uzraudzības, kontroles un apkarošanas kārtība”” stāsies spēkā nākamajā dienā pēc to publikācijas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI