DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
14. jūnijā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Hosams Abu Meri ar Latvijas Jauno ārstu asociāciju pārrunā labvēlīgas darba vides nodrošināšanas nozīmi ārstniecības iestādēs 

Šodien, 14.jūnijā, veselības ministrs Hosams Abu Meri tikās ar Latvijas Jauno ārstu asociācijas (LJĀA) valdi un pārrunāja labvēlīgas darba vides nodrošināšanas nozīmi ārstniecības iestādēs. 

Tikšanās laikā LJĀA iepazīstināja ar 2023.gada nogalē veikto biedru aptaujas rezultātiem par jauno ārstu izaicinājumiem darba vidē. Lai arī aptaujā iezīmējas pozitīvas tendences – pieaug jauno ārstu skaits, kas strādā tikai vienā darba vietā – tomēr joprojām medicīnas darbinieki saskaras ar pārmērīgu darba slodzi, jo arvien pieaug pieprasījums pēc veselības aprūpes pakalpojumiem. Aptaujas rezultāti liecina, ka būtiski ir psihoemocionālās darba vides jautājumi. 82,8% no respondentiem atzinuši, ka darba vietā ir saskārušies ar psihoemocionālu vardarbību, kā arī bijuši liecinieki, ka tā tikusi vērsta pret kolēģiem. Fizisku vardarbību piedzīvojuši 17,2%. 

Veselības ministrs Hosams Abu Meri uzsvēra, ka Veselības ministrijas izstrādātajā Veselības darbaspēka attīstības stratēģijā ir paredzēta virkne pasākumu, kas būtu īstenojami ārstniecības iestādēs ar mērķi uzlabot psihoemocionālo labbūtību darba vidē, tostarp mazinot arī agresijas izpausmes pret darbiniekiem. Tie ietver atbalsta struktūru izveidi ārstniecības iestādēs, komunikācijas un saskarsmes apmācības, algoritmus un vadlīnijas, kur vērsties vardarbības gadījumā u.c. Tāpat tiek izvērtēts esošais tiesiskais regulējums ārstniecības personu aizsardzībai, paredzot gan atbildību agresoram, gan arī tiesisku regulējumu ārstniecības personai atteikties no vardarbīga pacienta turpmākas ārstniecības. Turpinās arī diskusijas par iespēju noteikt par krimināli sodāmu uzbrukumu ārstniecības personai un neatliekamās medicīniskās palīdzības brigādes darbiniekam, kurš nav ārstniecības persona. Tāpat būtu jāvērtē tiesības ārstam atteikties no medicīnisko pakalpojumu sniegšanas pacientam, ar kuru bijusi iepriekšēja vardarbīga saskarsme. 

Hosams Abu Meri akcentēja, ka 13.jūnijā Saeima galīgajā lasījumā atbalstīja Veselības ministrijas rosinātos grozījumus Pacientu tiesību likumā, kas nosaka un stiprina pacienta tiesības, tajā skaitā risinot saskarsmes un valodas jautājumus ārstniecības procesā. Likumā ietvertas pacienta tiesības pieaicināt personu, kas tai nodrošina tulkošanu, ja pacients valsts valodu neprot un runā tādā valodā, ko ārstniecības persona nesaprot. Tuvākajā laikā tiks sagatavoti priekšlikumi arī Ārstniecības likumā, lai nostiprinātu valsts valodas lietošanu ārstniecības iestādēs. 

Tikšanās laikā tika pārrunāti arī 2025.gada veselības nozares finansējuma jautājumi. Veselības ministrs informēja, ka atbilstoši  likumprojekta "Par valsts budžetu 2025. gadam un budžeta ietvaru 2025., 2026. un 2027. gadam" sagatavošanas grafikam šobrīd turpinās darbs pie priekšlikumu par prioritārajiem pasākumiem un to īstenošanai nepieciešamo finansējumu sagatavošanas, lai iesniegtu Finanšu ministrijā un Valsts kancelejā. Vienlaikus Hosams Abu Meri uzsvēra, ka nākamajos gados turpināsies Eiropas Savienības struktūrfondu atbalsts jauno mediķu motivācijai strādāt valsts apmaksātajā veselības aprūpē. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI