DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. maijā, 2024
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība
1
1

Latgales “Darbīgo kopienu” aktīvisti dalās pieredzē par kopienu saliedēšanu

Publicitātes attēls

Stipras kopienas veicina saliedētību, pilsonisko līdzdalību un reģionu attīstību, pauda eksperti, kopienu aktīvisti un pašvaldību pārstāvji, kuri 16. maijā piedalījās biedrības “Izglītības iniciatīvu centrs” un British Council pārstāvniecības Latvijā organizētajā “Darbīgo kopienu simpozijā”. Simpozijs Krustpils pilī pulcēja kopienu aktīvistus no visas Latgales, kuri darbojas kādā no desmit “Darbīgo kopienu” resursu centriem reģionā vai īstenojuši kopienu iniciatīvas savas dzīves vides uzlabošanai.

Iniciatīva “Darbīgās kopienas” Latgalē tika aizsākta pirms pieciem gadiem. Pirmais “Darbīgo kopienu simpozijs” rīkots kā atskaites punkts, kurā dalībniekiem bija iespēja atskatīties uz paveikto, dalīties ar labo praksi kopienu stiprināšanā un saliedēšanā, kā arī meklēt jaunas idejas un inovatīvus risinājumus kopienu attīstībai. Simpoziju atklāja īpašais viesis - Lielbritānijas vēstnieks Latvijā Pols Bramels (Paul Brummell). Pasākumā piedalījās vairāk nekā 80 dalībnieku - kopienu resursu centru pārstāvji un kopienu iniciatīvu konkursu uzvarētāji, kuri saņēmuši atbalstu savu ideju īstenošanai, iniciatīvā iesaistīto pašvaldību pārstāvji, British Council pārstāvniecības Latvijā komanda un citi viesi.

“Man ir patiess prieks redzēt, kā piecu gadu laikā ir attīstījusies iniciatīva “Darbīgās kopienas”. Ar katru gadu aizvien vairāk Latgales iedzīvotājiem pilsoniskā līdzdalība un vēlme kaut ko darīt sava pagalma, kopienas, pilsētas vai valsts labā kļūst par būtisku un pašsaprotamu ikdienas sastāvdaļu. Ticu, ka tieši šāda vietējo kopienu sadarbība palīdz veidot pasauli par labāku vietu, kur dzīvot,” pasākumā pauda Britsh Council pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Matesoviča.

Simpozija laikā tika prezentēti iniciatīvas "Darbīgās kopienas" sasniegtie rezultāti. Piecu gadu laikā nodibināti 10 kopienu resursu centri Krāslavas, Augšdaugavas, Ludzas, Preiļu un Rēzeknes novados, kā arī Daugavpils pilsētā. Īstenoti arī trīs kopienu iniciatīvu konkursi, kuros atbalstu savu ideju īstenošanai saņēmušas 32 idejas, bet kopumā iniciatīvas ietvaros īstenotas vairāk nekā 180 kopienu aktivitātes. Iniciatīvā iesaistījušies ap 6000 dalībnieku, kuri pārstāv dažādas kopienas un vairāk nekā 300 iestādes un organizācijas. Kā skaidro iniciatīvas īstenotāji, pašlaik ir vērojama pozitīva dinamika kopienu attīstībā, jo aktīvie iedzīvotāji ir atklājuši savu potenciālu un vēlmi rīkoties, saprotot, ka pārmaiņas var īstenot tikai viņi paši.

Paneļdiskusijā “Vietējo darbīgo kopienu loma: robs budžetā vai resurss?” simpozija ietvaros piedalījās vietējo pašvaldību pārstāvji no Rēzeknes, Preiļu un Krāslavas novadiem. Dalībnieki diskutēja par kopienu lomu ne tikai pagasta, novada, bet arī visa Latgales reģiona attīstībā, izceļot “Darbīgo kopienu” iniciatīvas kā labu piemēru tam, kā vietējā līmenī var veicināt pozitīvas pārmaiņas un pilsonisko līdzdalību.

“Izglītības iniciatīvu centra” direktore Daiga Zaķe skaidroja: ”Iniciatīvas “Darbīgās kopienas” laikā esošā ekosistēma ‘sāk darboties’ - sadarbības formas transformējas no atturīgā uz atvērto. Turklāt par darbīgo kopienu ideju ieinteresējas arī citi Latvijas reģioni. Tātad – šis kopienu stiprināšanas modelis sabiedrībai ir nepieciešams, un tas ir ilgtspējīgs.”

Pasākuma viesiem bija iespēja klātienē iepazīties ar kopienu resursu centru aktīvistiem un uzzināt vairāk par viņu īstenotajām kopienu aktivitātēm, kas katrā centrā ir atšķirīgas – no kopienas siltumnīcas izveides,  keramikas priekšmetu un rokdarbu gatavošanas līdz pat talku, pārgājienu un kopienas svētku rīkošanai. Sarunās tika izgaismoti arī izaicinājumi, ar kuriem sastopas kopienu līderi, kā arī veidi, kā kopienas risina problēmas un ar kādiem instrumentiem motivē iedzīvotājus iesaistīties.

Pasākuma laikā apmeklētāji varēja apskatīt arī fotoizstādi "Labākai dzīvei stiprās kopienās!", kurā atspoguļotas dažādas kopienu īstenotās idejas. Šo fotoizstādi drīzumā varēs apskatīt arī katrā no Latgalē izveidotajiem kopienu resursu centriem.

Pasākuma noslēgumā dalībniekus priecēja Nila Īles mūzikas studijas muzikālā programma un kopīga svētku tortes baudīšana. Aktīvisti atzina, ka pasākumu caurstrāvoja kopības sajūta un pārliecība, ka viņi ir daļa no lielākas kopienas, kas kalpo kopējam labumam un reģiona attīstībai.

Iniciatīvu “Darbīgās kopienas” Latgales reģionā 2019. gadā aizsāka biedrība “Izglītības iniciatīvu centrs” sadarbībā ar British Council pārstāvniecību Latvijā un Latgales pašvaldībām. Iniciatīvas ietvaros organizēti izglītojoši semināri un darbnīcas pedagogiem un kopienu aktīvistiem, nostiprinot sadarbības, pilsoniskās līdzdalības prasmes un motivāciju īstenot kopīgas aktivitātes savas dzīves vides uzlabošanai, kā arī nodibināti desmit kopienu resursu centri un īstenoti trīs kopienu iniciatīvu konkursi. Vairāk par iniciatīvu iespējams uzzināt šeit: https://iic.lv/projekti/darbigas-kopienas/

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI