DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
07. decembrī, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Iedzīvotāju statistika spēkā esošajās administratīvajās teritorijās pieejama kopš 2012. gada

Oficiālās statistikas portālā stat.gov.lv ir publicēti pārrēķinātie iedzīvotājus raksturojošie rādītāji tagadējās administratīvajās teritorijās, kas stājās spēkā pēc administratīvi teritoriālās reformas 2021. gada 1. jūlijā.

Iedzīvotāju statistika par 2021., 2022. un 2023.  gadu jau bija publicēta saskaņā ar spēkā esošo administratīvi teritoriālo dalījumu, bet dati par laika periodu līdz 2020. gadam bija publicēti iepriekšējā teritoriālajā dalījumā1. Lai nodrošinātu datu salīdzināmību, iepriekš publicētie dati par periodu no 2012. gada līdz 2020. gadam ir pārrēķināti.

Līdz ar pārrēķinu pēc spēkā esošā administratīvi teritoriālā dalījuma mainīta arī Latvijas iedzīvotāju pastāvīgās dzīvesvietas noteikšanas metode. Iepriekš dati tika publicēti pēc faktiskās dzīvesvietas. Pēc pārrēķiniem visi dati, sākot ar 2012. gadu, publicēti pēc reģistrētās dzīvesvietas.

Statistikas tēmas, kurās ir veikti pārrēķini – iedzīvotāju skaits un raksturojošie rādītāji, privāto mājsaimniecību un ģimeņu skaits, iedzīvotāju izglītības līmenis.

Metodoloģiskie skaidrojumi

  • Faktiskā dzīvesvieta – pastāvīgā dzīvesvieta, kas noteikta atbilstoši 2011. gada tautas skaitīšanas datiem un koriģēta atbilstoši PMLP Iedzīvotāju reģistrā reģistrētiem notikumiem, kas raksturo personas deklarētās dzīvesvietas maiņu un notika pēc 2011. gada tautas skaitīšanas kritiskā momenta, kā arī citos administratīvajos datos pieejamajai informācijai par personām institucionālajos mājokļos.
  • Reģistrētā dzīvesvieta – personas dzīvesvieta Latvijā, kas noteikta, ņemot vērā personas deklarēto adresi PMLP iedzīvotāju reģistrā, kā arī citos administratīvajos datos pieejamo informāciju par personām institucionālajos mājsaimniecībās un veicot deklarētās adreses korekcijas noteiktām iedzīvotāju grupām (bērniem, kas deklarēti adresē bez vecākiem; precētām mātēm vai tēviem, kas deklarēti tikai kopā ar bērniem; personām bez adreses koda).

1 Ministru kabineta 2021. gada 15. jūnija noteikumi Nr. 379 "Administratīvo teritoriju un teritoriālā iedalījuma vienību klasifikatora noteikumi".

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI