DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
01. augustā, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: E-vide
1
1

Ar 1. septembri pieaugs maksa par “.lv” domēna vārdu

No šā gada 1. septembra  “.lv” domēna reģistra uzturētājs NIC paaugstinās maksu par “.lv” domēna vārdu lietošanas tiesībām.

“Ņemot vērā resursu cenu un normatīvo aktu prasību sloga pieaugumu, lai arī turpmāk NIC spētu attīstīt un nodrošināt drošu un nepārtrauktu “.lv” domēna darbību atbilstoši starptautiski pieņemtajiem tehniskajiem standartiem, esam pieņēmuši lēmumu paaugstināt maksu par “.lv” domēna vārda lietošanas tiesībām līdz 12EUR (+PVN) gadā.”, norāda “.lv” reģistra NIC vadītāja Katrīna Sataki.

Šī ir pirmā reize “.lv” domēna 30 gadu pastāvēšanas laikā, kad tiek paaugstināta tā cena. 

Maksa par “.lv” domēna vārda reģistrēšanu un lietošanu tika ieviesta 1997.gada 1. aprīlī. Pirmos četrus “.lv” domēna pastāvēšanas gadus domēna vārdu reģistrācijas, uzturēšanas, infrastruktūras izbūves u.c. izdevumus sedza reģistra uzturētājs. Interneta pielietojumam vēršoties plašumā un piesaistot arvien vairāk ne tikai godprātību lietotāju, bet arī kiberuzbrucēju, radās nepieciešamība arvien vairāk resursu ieguldīt “.lv” domēna drošības un nepārtrauktas darbības nodrošināšanai, infrastruktūras attīstībā, “.lv” domēna vārdu lietošanas noteikumu izstrādē, strīdu un sūdzību izskatīšanā u.c. Bez papildu finansiālu līdzekļu piesaistes to visu paveikt bija neiespējami, tādēļ, sekojot pieredzei citās pasaules valstīs, tai skaitā, jau tajā laikā populārā domēna “.com” piemēram, tika ieviesta maksa arī par “.lv” domēna vārdu lietošanas tiesībām. 

Pēdējās cenu izmaiņas tika ieviestas 2014. gadā, kad, Latvijai pievienojoties Eirozonai, “.lv” domēna vārda cena no 7,20 LVL pēc konvertācijas uz eiro tika samazināta uz 10 EUR par 1 gadu (neskaitot PVN).

Ko gaidāmās pārmaiņas nozīmē 84833 esošo “.lv” domēna vārdu lietotāju? Ja “.lv” domēna vārda lietošanas tiesību periods beidzas pēc 01.10.2023 (ieskaitot), nākamais priekšapmaksas rēķins par domēna vārda lietošanas tiesību pagarināšanu tiks sagatavots, vadoties jau pēc jaunās cenas.

NIC atgādina: līdz 31.08.2023 ir iespēja reģistrēt “.lv” domēna vārdu par šobrīd spēkā esošo cenu. 

NIC ar šā gada 1.septembri plāno veikt arī citas izmaiņas .LV domēna politikas dokumentos un līdz 2023. gada 12. augustam ir ierosinājis plānoto izmaiņu publisko apspriešanu. Plānotās izmaiņas paredz:

  • ieviest alternatīvu ārpustiesas strīdu izšķiršanas procedūru;
  • ieviest globālo aizsargājošo rezervāciju (GlobalBlock - globāls projekts preču zīmju turētāju interešu aizsardzībai dažādos valstu un vispārējos augstākā līmeņa domēnos).

Plašāka informācija par ierosinātajām izmaiņām  pieejama - https://www.nic.lv/lv/piedalies-un-seko-lidzi-lv-noteikumu-izmainam 

NIC - Latvijas Universitātes Matemātikas un informātikas institūta, Tīkla risinājumu daļa (NIC) kopš 1993. gada ir Latvijas augstākā līmeņa domēna ".lv" reģistra uzturētājs. Mūsu mērķis ir nodrošināt nepārtrauktu un stabilu „.lv“ domēna darbību un pieejamību atbilstoši starptautiski pieņemtajiem tehniskajiem standartiem un labajai praksei.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU