DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. jūlijā, 2023
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

EFSA dārzu īpašniekiem atgādina par riskiem internetā iegādāties nezināmas izcelsmes augu stādus un sēklas

Valsts augu aizsardzības dienests līdz oktobrim kopā ar Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādi (EFSA), Eiropas Komisiju (EK) un partneriem Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīs īstenos augu veselības kampaņu #PlantHealth4Life. Kā viena no kampaņas mērķauditorijām būs mazo dārzu īpašnieki un hobija lauksaimnieki, jo aktīvāko dārznieku un augu mīļotāju uzmanību var piesaistīt kādi eksotiski augi, ko var iegādāties internetā, taču nezināmas izcelsmes stādu un sēklu iegāde tiešsaistē ir veids, kā jūs Latvijā varat izplatīt jaunus augu kaitēkļus un slimības.

Augi ir dzīvības pamats uz Zemes – tie nodrošina mums gaisu, ko elpojam, un pārtiku, ko ēdam. Mūsdienās klimata pārmaiņu un cilvēka darbības, piemēram, tirdzniecības un ceļošanas rezultātā augi tiek ļoti ietekmēti. Augu kaitēkļi var radīt postošus zaudējumus ekonomikai un videi.

Piemēram, pašlaik pavisam tuvu Latvijas un Eiropas Savienības robežām no Krievijas pietuvojies kāds ļoti bīstams kaitēklis, kurš apdraud ošu audzes – ošu smaragdzaļā krāšņvabole (Agrilus planipennis). Ošu smaragdzaļā krāšņvabole var radīt lielus ekonomiskos zaudējumus, jo vaboles kāpuru darbība zem mizas izraisa invadēto koku ātru bojāeju. Kaitēkļu masveida savairošanās gadījumā invadētie koki nokalst un aiziet bojā dažu gadu laikā. Tā var izplatīties lielos attālumos ar malku, koksnes iepakojamo materiālu un cita veida kokmateriāliem, kā arī ar saimniekaugu stādiem.

Savukārt bakteriālais lapu apdegums (Xylella fastidiosa) iznīcināja miljoniem olīvkoku Itālijas Apūlijas reģionā, un par līdzīgiem gadījumiem tiek ziņots visā Dienvideiropā. Bakteriālais lapu apdegums ir viena no visbīstamākajām baktērijām pasaulē, kas apdraud vairāk nekā 300 dažādas augu sugas, tajā skaitā tādas Latvijā saimnieciski un ekonomiski nozīmīgas koku sugas kā ozolus, kļavas, vītolus, gobas, vīksnas, zirgkastaņas, arī augļu kokus un ogulājus – plūmes, ķiršus, avenes, kazenes, dzērvenes un krūmmellenes. 

“Tieši tāpat kā cilvēki arī augi var saslimt. Augu slimības izraisa vīrusi, baktērijas, sēnītes un dažādu kaitēkļu, kā piemēram, ērcīšu vai nematožu uzbrukumi. Globalizācijai ir daudz plusu, vienlaikus tieši ceļošana un globālā tirdzniecība nereti ir pie vainas, ka Latvijā pieaug augu slimību un kaitēkļu skaits vietās, kur tie iepriekš nav bijuši. Jaunu augu kaitēkļu un slimību parādīšanās apdraud valsts bioloģisko daudzveidību. Augu kaitēkļi un slimības var pārvietoties un ceļot, atrodoties uz augiem, ziediem, sēklām, augļiem un dārzeņiem, pat, ja tie izskatās pilnīgi veseli un to saknēm klāt ir augsne. Tie var nonākt Latvijā ar koka paletēm, vai pielīpot pie automašīnu riteņiem,” brīdina Kristīne Lomakina, Valsts augu aizsardzības dienesta direktore.

“Augu veselība ir būtiska mūsu labklājībai un videi. EFSA, EK un dalībvalstis sadarbojas, lai aizsargātu ES teritoriju no augu karantīnas kaitēkļiem un slimībām. Kampaņa #PlantHealth4Life ir kopīga iniciatīva, lai palielinātu iedzīvotāju informētību par riskiem augu veselībai. Iesaistot cilvēkus visā ES, mūsu mērķis ir veidot kolektīvo atbildību par augu veselības saglabāšanu," sacīja EFSA izpilddirektors Bernhards Urls (Bernhard Url).

“Eiropas Komisijas darba kārtībā pieeja “Viena veselība” ir viena no galvenajām prioritātēm, tāpēc aizsardzība pret augu kaitēkļiem un slimībām, kas tiek ievestas ES, ir mūsu visu prioritāte. Pat visniecīgākās darbības var radīt vislielāko ietekmi. Ir jāsāk ar to, ka ir jābūt apbruņotiem ar pareizo informāciju un jānodrošina, ka ikviens izprot šo cīņu un sniedz nozīmīgu ieguldījumu, palīdzot ES ieņemt vadošo lomu mūsu bioloģiskās daudzveidības aizsardzībā," sacīja Klēra Berija (Claire Bury), SANTE ĢD ģenerāldirektores vietniece pārtikas ilgtspējības jautājumos.

Mūsu rīcībai ir izšķiroša nozīme – iesaistieties!

Kampaņas vēstījums ir “Saglabāt augu veselību, aizsargāt dzīvību” – mums visiem tajā ir svarīga loma! Apmeklējiet kampaņas #PlantHealth4Life tīmekļvietni un uzziniet, kā jūs varat aizsargāt augu veselību:

  • Vai jūs ceļojat ārpus ES? Ja, dodoties piedzīvojumos, jums iepatīkas kāds eksotisks augs, nofotografējiet to, bet nevediet mājās sēklas. Pretējā gadījumā jūs varat izplatīt jaunus kaitēkļus, ievedot tos ar savu bagāžu.
  • Kaitēkļus un slimības var ievazāt arī ar augiem, kurus mēs iegādājamies, ja tie nav pārbaudīti atbilstoši visām prasībām un sertificēti. Pērkot augus tiešsaistē no valstīm ārpus ES, pārliecinieties, vai tiem ir pievienots fitosanitārais sertifikāts.
  • Runājiet ar bērniem par augu nozīmi, lai audzinātu augu veselības vēstnešu jauno paaudzi.

Kampaņu atbalstīt var ikviens. Kampaņas #PlantHealth4Life tīmekļvietnē ir pieejami resursi, kas tulkoti visās ES valodās – materiāli presei, videomateriāli un sociālo mediju ziņojumi, kurus varat kopīgot savos kanālos. Kopīgiem spēkiem mēs varam nodrošināt veselīgāku nākotni sev, sabiedrībai kopumā un videi!

Par kampaņu

#PlantHealth4Life ir daudzgadu kampaņa, kas sagatavota pēc EK pieprasījuma un balstās uz padziļinātu analīzi par to, kā ES iedzīvotāji uztver augu veselību un viņu rīcību saistībā ar to. Šogad kampaņa notiek 12 valstīs: Beļģijā, Čehijā, Grieķijā, Igaunijā, Kiprā, Latvijā, Lietuvā, Melnkalnē, Slovēnijā, Somijā, Ungārijā un Ziemeļmaķedonijā. 3-D videomateriālu instalācijas nodrošinās aizraujošu pieredzi trijos visaktīvākajos ceļošanas mezglos, kas ved ārpus ES: Amsterdamas, Madrides un Milānas lidostās.

Par EFSA

Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) ir 2002. gadā izveidota Eiropas Savienības aģentūra, kas kalpo kā objektīvs zinātnisku ieteikumu avots riska pārvaldītājiem un informē par riskiem saistībā ar pārtikas aprites ķēdi. Tā sadarbojas ar ieinteresētajām personām, lai veicinātu ES zinātnisko ieteikumu saskaņotību, un nodrošina zinātnisko pamatu normatīvajiem aktiem, lai aizsargātu Eiropas patērētājus no riskiem saistībā ar pārtiku – no lauka līdz galdam.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI