DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
25. maijā, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Eiropas Parlamenta vēlēšanās varēs balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī

Saeima ceturtdien, 25.maijā, galīgajā lasījumā pieņēma par steidzamiem atzītos grozījumus Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā, kas noteic iespēju vēlētājiem balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī.  

Grozījumi noteic, ka turpmāk Eiropas Parlamenta vēlēšanās tiks izmantots elektroniskais tiešsaistes vēlētāju reģistrs, tādējādi vēlētāji gan vēlēšanu dienā, gan arī iepriekšējās balsošanas dienās, tāpat kā Saeimas vēlēšanās, varēs balsot jebkurā vēlēšanu iecirknī. Līdz šim Eiropas Parlamenta vēlēšanās varēja balsot tajā vēlēšanu iecirknī, kura vēlētāju sarakstā vēlētājs ir reģistrēts. 

Iepriekš Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa atzīmēja, ka nākamajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās paredzēts izmantot tiešsaistes vēlētāju reģistru, un to tehniski nodrošinās Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde. “Taču atklāts un joprojām neatrisināts ir jautājums par to, kā maksimāli digitalizēt vēlēšanu organizētāju darbu. Tas atvieglotu daudzas procedūras vēlēšanu iecirkņos, ko daudzviet joprojām dara manuāli. Piemēram, samazinātos laiks balsu skaitīšanai un raitāka būtu vēlēšanu rezultātu apkopošana un publicēšana,” pauda D.Mieriņa. 

Vienlaikus ar grozījumiem par vienu stundu saīsināts vēlēšanu iecirkņu darba laiks, un turpmāk vēlēšanu dienā tie būs atvērti no pulksten 8.00 līdz 20.00. 

Savukārt, lai vēlētāji, kuri nevar nobalsot vēlēšanu dienā, to varētu ērti izdarīt citā laikā, mainīts arī iecirkņu darba laiks iepriekšējā balsošanā. Tie būs atvērti pirmdienā no pulksten 8.00 līdz 13.00, ceturtdienā no pulksten 16.00 līdz 20.00 un piektdienā no pulksten 13.00 līdz 18.00. Līdz šim iepriekšējā balsošanā iecirkņi noteiktas stundas strādāja trešdienā, ceturtdienā un piektdienā pirms vēlēšanu dienas sestdienā. 

Ar grozījumiem noteikts pienākums Centrālajai vēlēšanu komisijai savā mājaslapā audioformātā publicēt partiju priekšvēlēšanu programmas, kandidātu sarakstus un ziņas par kandidātiem, ka arī informāciju par vēlēšanu iecirkņu pieejamību vēlētājiem ratiņkrēslā. 

Savukārt vēlētājam, kurš fizisku trūkumu dēļ pats nespēj balsot vai parakstīties vēlētāju sarakstā, to varēs palīdzēt izdarīt attiecīgās vēlēšanu iecirkņu komisijas loceklis, paredz grozījumi. Komisijas loceklim pirms tam būs rakstiski jāapliecina, ka viņš neietekmēs un neizpaudīs vēlētāja balsojumu. 

Grozījumi arī precizē kārtību, kādā tiek organizēta balsošana vēlētāja atrašanās vietā, tostarp ieslodzījuma vietās, kā arī noteic, ka balsošanai pa pastu varēs pieteikties, sākot ar 35.dienu pirms vēlēšanu dienas, līdzšinējo 42 dienu vietā. Pieteikties pasta balsošanai varēs Valsts pārvaldes pakalpojumu portālā. 

Izmaiņas skar arī drošības naudas iemaksu, un par katru Eiropas Parlamenta vēlēšanās pieteikto kandidātu sarakstu līdzšinējo 1400 eiro vietā būs jāiemaksā 8000 eiro. 

Grozījumi paredz risinājumu gadījumiem, ja vēlēšanu laikā tehnisku iemeslu dēļ nebūs iespējams pārliecināties, ka ziņas par personu ir iekļautas vēlētāju reģistrā. Šādās situācijās vēlēšanu komisija balsošanu nodrošinās ar reģistrācijas aploksni.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI