DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
27. februārī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

RTU īstenots «Energovienoti» pilotprojekts nes pirmos rezultātus

Temperatūras samazināšana telpās tikai par vienu grādu un citas aktivitātes, kas neprasa finansiālus kapitālieguldījumus, ļauj Gulbenes iedzīvotājiem samazināt apkures patēriņu pat par 10%, liecina Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta (RTU VASSI) īstenots projekts «Energovienoti». Projektam pievienojas arī citas pašvaldības.

RTU VASSI īsteno nacionāla mēroga projektu «Energovienoti», lai vairotu Latvijas sabiedrības, uzņēmumu, organizāciju un pašvaldību energopratību.

Pilotprojektā Gulbenē kopš pagājušā gada oktobra RTU zinātnieki un mācībspēki ciešā sadarbībā ar novada pašvaldību, energopārvaldniekiem, daudzdzīvokļu namu vecākajiem un iedzīvotājiem īsteno aktivitātes, kas palīdz samazināt siltumenerģijas patēriņu. Tiek analizēts siltumenerģijas patēriņš, iedzīvotājiem ir nodrošināta informācija un padomi, kā vienkārši mainīt ikdienas paradumus. Ēku energopārvaldniekiem konsultācijas sniedz RTU VASSI speciālisti un Gulbenes novada energopārvaldnieks.

«Dalībai pilotprojektā pieteicās sešas daudzstāvu daudzdzīvokļu ēkas. Tās ir dažādas gan pēc apkures veida, gan tehniskā stāvokļa un līdz šim veiktajiem energoefektivitātes pasākumiem. Rezultāti rāda, ka ar temperatūras samazinājumu siltummezglā tikai par vienu grādu un aktīvu iedzīvotāju līdzdalību izdodas sasniegt rezultātu. Mājās, kur energopārvaldnieki un iedzīvotāji bija visaktīvākie, no oktobra līdz janvārim siltumenerģijas patēriņš samazinājās vidēji par 10%, salīdzinot ar pērnā gada attiecīgo laika periodu. Naudas izteiksmē ietaupījums ēkās tuvojās diviem tūkstošiem eiro,» stāsta RTU profesore Dagnija Blumberga. Ietaupījums ir aprēķināts, salīdzinot patēriņu šajā un iepriekšējā apkures sezonā un ņemot vērā āra gaisa temperatūras atšķirības. Finansiālais ietaupījums aprēķināts pēc pašreizējā siltumenerģijas tarifa. «Tas apliecina, ka katrs Latvijas iedzīvotājs ar savu rīcību var pozitīvi ietekmēt ne vien savu ikdienu un tēriņus, bet visas Latvijas nākotni,» norāda D. Blumberga.

Pilotprojektā iesaistās arī skolēni, apgūstot caurviju prasmes iegūt un analizēt informāciju. Gulbenes novada vidusskolas 11. klases skolēni iepazinuši gan zinātniskās metodes un pētnieku profesiju, gan izzinājuši siltumenerģijas taupības pasākumus. Praktiski darbojoties, viņi aptaujāja daudzdzīvokļu ēku iedzīvotājus, noskaidroja, kādi energoefektivitātes pasākumi veikti vai tiek plānoti, apzināja ēku fizisko stāvokli, monitorēja iekštelpu temperatūru. Ar secinājumiem un priekšlikumiem veicamajiem uzlabojumiem skolēni iepazīstināja skolas, Gulbenes pašvaldības un RTU VASSI pārstāvjus. Trīs labāko darbu autori tiks apbalvoti.

Gulbenes piemēram seko arī Tukuma novads, kur uzsākts projekts «Energovienoti», bet izzinošs nodarbību cikls par energoefektivitāti noticis arī Ķekavas novada Baldones vidusskolā. Projektā plānots iesaistīt arī citas Latvijas pašvaldības.

Projekts «Energovienoti» (Nr. 1-08/76/2022) tiek īstenots ar Latvijas Vides aizsardzības fonda administrācijas atbalstu. Vairāk informācijas – https://ej.uz/Energovienoti

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU