DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
06. februārī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Zemgalē un Vidzemē sākas skolēnu pētniecisko darbu vērtēšana

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Februāra sākumā Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes (LBTU, iepriekš LLU) mācībspēki sākuši apjomīgu darbu, lai iepazītos ar labākajiem Latvijas skolēnu īstenotajiem pētījumiem. Šogad zinātniskās pētniecības darbu reģionālajai konferencei Zemgales un Vidzemes skolas izvirzījušas 149 pētījumus, no kuriem 100 izstrādāti Zemgalē.

Kā katru gadu skolēnu pētnieciskās idejas un domu lidojums ir ļoti plašs, īpaši pievēršoties konkrētajā laika periodā sabiedrībā aktuālām problēmām. Vairākos pētījumos risināti jautājumi par energoefektivitāti un siltuma zudumiem ēkās, dažādu būvniecības materiālu īpašībām un solārajiem paneļiem. Aizvien vērojama arī interese par Covid-19 ietekmes pētīšanu dažādās dzīves sfērās un aktualizējušies pētījumi par pašu jauniešu mentālo veselību pēc attālinātajām mācībām, emociju savaldīšanu, psiholoģisko manipulāciju, fiziskajām aktivitātēm un mazkustīgumu.

Turpretim netrūkst inovatīvu pētījuma ideju, kas saistītas ar jaunu pārtikas produktu izstrādi, vai reti pētītiem fizikāliem procesiem, piemēram, miera berzes spēku. Starp daudziem aprakstoša rakstura pētījumiem atrodami dažādi eksperimenti. Tā viena no jaunajām pētniecēm testējusi ērču izdzīvošanas spēju pēc to mazgāšanas veļas mašīnā.

Kopumā Zemgalē visplašāk pārstāvētas dabaszinātnes ar 36 pētījumiem, kam seko sociālās zinātnes ar 19 pētījumiem un medicīna un veselības zinātne ar 18 pētījumiem. Mazāk pārstāvētas inženierzinātnes un tehnoloģijas ar 13 pētījumiem, humanitārās zinātnes ar 12 pētījumiem un lauksaimniecības, meža un veterinārās zinātnēs, kurās izstrādāti 2 darbi. Savukārt Vidzemes reģionā visplašāk pārstāvētas sociālās zinātnes ar 16 pētījumiem un dabaszinātnes ar 13 pētījumiem. Mazākas skaits pētījumu izstrādāts inženierzinātnēs un tehnoloģijās, kur reģionālajai konferencei izvirzīti 9 pētījumi, medicīnā un veselības zinātnē, kur iesniegti 8 pētījumi, kā arī lauksaimniecības meža un veterinārajās zinātnēs, kas pārstāvētas ar 2 pētījumiem, un humanitārajās zinātnēs, kur iesniegts 1 pētījums.  

Zemgales reģionā pētījumus iesnieguši skolēni no Aizkraukles novada vidusskolas, Aknīstes vidusskolas, Andreja Upīša Skrīveru vidusskolas, Bauskas Valsts ģimnāzijas, Dobeles Valsts ģimnāzijas, Elejas vidusskolas, Engures vidusskolas, Ilmāra Gaiša Kokneses vidusskolas, Jaunjelgavas vidusskolas, Jelgavas Spīdolas Valsts ģimnāzijas, Jelgavas Tehnoloģiju vidusskolas, Jelgavas Valsts ģimnāzijas, Jēkabpils Valsts ģimnāzijas, Kandavas Kārļa Mīlenbaha vidusskolas, Tukuma 2. vidusskolas, Tukuma Raiņa Valsts ģimnāzijas, Viesītes vidusskolas un Zemgales vidusskolas.

Vidzemes reģionā pētījumus iesnieguši skolēni no Alojas Ausekļa vidusskolas, Cēsu Pilsētas vidusskolas, Cēsu Valsts ģimnāzijas, Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas, Limbažu Valsts ģimnāzijas, Smiltenes vidusskolas, Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzijas, Valmieras Pārgaujas Valsts ģimnāzijas un Valmieras Valsts ģimnāzijas.

Lai novērtētu skolēnu paveikto un izvēlētos labākos, pētījumu recenzēšanā iesaistīti universitāšu mācībspēki. Zemgales un Vidzemes reģionā 128 pētījumu vērtēšanā iesaistījušies LBTU mācībspēki, bet ar pārējiem iepazīstas kolēģi no Latvijas Universitātes un Daugavpils Universitātes.

Mācībspēku vērtējumi skolām būs pieejami no 3. marta vakara, lai skolēniem būtu iespēja savlaicīgi sagatavoties apvienotajai Zemgales un Vidzemes reģionālajai konferencei, kas norisināsies attālināti 10. martā un ko organizēs LBTU. Labākie no Zemgales un Vidzemes reģiona tiks izvirzīti dalībai 47. zinātniskās pētniecības darbu valsts konferencei. Aizvadītajā gadā tas izdevās 26 Zemgales un 7 Vidzemes skolās īstenotiem pētījumiem.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI