DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
25. novembrī, 2022
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

Latvijas Nacionālas aizsardzības akadēmijas kadeti veiks piemiņas skrējienu par godu Brīvības cīņās kritušajiem kadetiem

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO (ilustratīva nozīme): seržants Ēriks Kukutis (Aizsardzības ministrijas arhīvs)

Pirmdien, 28. novembrī, laika posmā no plkst. 15.00 līdz 22.00, godinot Brīvības cīņās kritušos 14 Latvijas Kara skolas kadetus, Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadeti veiks piemiņas skrējienu no Vareļu pieminekļa, Jelgavas novadā līdz Ezermalas ielai, Rīgā.

Maršruts ir sadalīts 14 posmos, katrs posms būs veltīts vienam no 14 kritušajiem  kadetiem.

Brīvības cīņās 1919. gadā, atkāpjoties uz Daugavas labo krastu un pie Vareļu mājām, krita 14 kadetu. Ik gadu 14 kritušo kadetu piemiņa tiek godināta “Melnās kafijas vakarā”, kad  vakara jundā Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā tiek izsaukti kritušo kadetu vārdi un pie viņu fotogrāfijām aizdegtas lāpas. Atceroties 1919. gada notikumus, klātesošie dzer melnu kafiju, ēd rupjmaizi ar marmelādi un dzied karavīru dziesmas.

Tradīcija rīkot „Melnās kafijas vakaru” pārmantota no Latvijas brīvvalsts laikā 1919. gada septembrī dibinātās Latvijas Kara skolas. Tomēr 9. oktobrī aktivizējās Bermonta karaspēks un plānotās mācības bija jāatliek. Latvijas Kara skolai tika dots uzdevums saformēt divas kaujas rotas un doties uz Pārdaugavu. Atkāpjoties uz Daugavas labo krastu, apšaudē krita divi kadeti. Pēc 11. novembra kaujām Kara skola pārgāja dzelzceļa tiltu uz virzījās Jelgavas virzienā, lai nogrieztu atkāpšanās ceļu uz Šauļiem, ieņemot dzelzceļu un izpostot sliedes. Šajā uzdevumā kadeti sastapās ar sīvu ienaidnieka pretestību.

18. novembrī, izmantojot pārspēku, bermontieši sāka aplenkt kadetus, kuri atradās pie Vareļu mājām. Izlaužoties no draudošā aplenkuma, 12 kadeti krita, septiņi tika ievainoti un evakuēti, bet divi – saņemti gūstā. 21. novembrī Latvijas Kara skola saņēma pavēli atgriezties Rīgā un uzsākt mācības. Pēc grūtā pārgājiena, atgriežoties Rīgā, vakariņās nebija nekā cita kā vien rupjmaize, marmelāde un miežu kafija. 1919. gada 1. decembrī kadeti uzsāka mācības, un nepilnu divu mēnešu laikā 14 kadeti tika apbalvoti ar Lāčplēša kara ordeni.

Iedzīvotāju ievērībai

Piemiņas skrējiena laikā tiks šķērsots Jelgavas novads, Olaines novads, Mārupes pagasts, kā arī Rīgas pilsēta, katrā posmā piedalīsies 14 karavīri formas tērpos, tos pavadīs vieglie transporta līdzekļi. 

Operatīvā informācija par Latvijas Nacionālās aizsardzības akadēmijas aktivitātēm iespēju robežās tiek publicēta Facebook un Instagram lapā @aizsardzibasakademija.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI