DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
17. jūnijā, 2022
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Eksperti: Starpnozaru līmenī ir jāizvērtē Zaļā kursa scenāriju ieguvumi un izaicinājumi

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Biedrība "Latvijas Formula 2050" sadarbībā ar Latvijas Universitāti, Pārresoru koordinācijas centru, Zemkopības ministriju, Latvijas Kokrūpniecības federāciju, VAS “Latvijas valsts meži”, Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā, AS “SEB banka”, “Latvijas Mobilais Telefons” 10.jūnijā Latvijas Universitātes Dabas mājā rīkoja augsta līmeņa ekspertu konferenci “Mežsaimniecības un mežrūpniecības ilgtspēja Zaļā kursa ietvarā”.

Tās ievadā ar uzrunām uzstājās Latvijas Universitātes prorektors Valdis Segliņš, Zemkopības ministrs Kaspars Gerhards, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Petre, Latvijas Mobilais Telefons” prezidents, Vidzemes Augstskolas profesors, biedrības “Latvijas Formula 2050” valdes priekšsēdētāja vietnieks Juris Binde un VAS “Latvijas valsts meži” padomes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis.

Pasvītrojot apspriežamā temata nozīmīgumu “Latvijas Mobilais Telefons” prezidents, Vidzemes Augstskolas profesors Juris Binde norādīja: “Eiropas Zaļais kurss būs būtisks pavērsiens visas pasaules tautsaimniecībā, un tam būs tieša ietekme uz ikvienas valsts labklājību un izaugsmi. Apzinoties, ka Zaļais kurss patiesībā nav tikai ideoloģisks jautājums un tam ir fundamentāls ekonomisks, bioloģisks un tehnoloģisks pamats, dažādu nozaru ekspertiem ir nepieciešams jau šobrīd veidot reālu starpnozaru sadarbību - identificēt potenciālos ieguvumus un izaicinājumus dažādiem Zaļā kursa scenārijiem.

Lai arī kādi būtu Zaļā kursa radītie nākotnes izaicinājumi, risinājums tiem visos gadījumos būs viens – izglītota sabiedrība, kas spēj radīt inovatīvas tehnoloģijas un ieviest to lietošanu ikdienā, ar efektīviem un mūsdienīgiem risinājumiem radot jaunas attīstības iespējas Latvijas uzņēmumiem un palielinot produktivitāti”.

Savukārt pievēršot uzmanību meža nozares ilgtspējai Zaļā kursa ietvarā VAS “Latvijas valsts meži” padomes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis uzsvēra: “Pēdējo gadu ģeopolitiskie, sociālie un ekonomiskie satricinājumi pasaulē ir būtiski mainījuši mūsu ikdienas dzīvi un uzņēmējdarbības vidi. Globālās tirdzniecības ķēdes ir daudzviet sarautas, gan lokāli, gan globāli. Energoresursu un materiālu pieejamība ir sarežģījusies un kļuvusi par ļoti svarīgu nacionālās drošības aspektu.

Vienlaikus šajā fundamentālajā visas Eiropas Savienības pārkārtošanas procesā, tā ir arī iespēja uzbūvēt jaunu ekonomikas modeli, kas atbildīs cilvēku vēlmēm pēc labākas un veselīgākas dzīves vides, kuru piedāvā Zaļā kursa ideja.

Bieži sabiedrībā dzidram diametrāli pretējus viedokļus par Eiropas Zaļās kursa ieviešanu Latvijā – vieni to redz kā iespēju, otri kā draudu ekonomikas izaugsmei un iedzīvotāju pārticībai. Šajā sakarā ir īpaši svarīgi starpnozaru līmenī spriest par to kādas iespējas meža nozare var dot mūsu valstij, attīstot uz vietas bāzētu videi draudzīgu materiālu nodrošināšanu un energoatkarības mazināšanu un analizēt kādi draudi pastāv, ja Zaļais kurss tiek ieviests pretēji Latvijas nacionālajām interesēm”.

Konferencē savu redzējumu prezentācijās klāstīja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas valsts sekretāra vietnieks klimata politikas jautājumos, Latvijas Lauksaimniecības universitātes vadošais pētnieks Dagnis Dubrovskis, AS “Latvijas Finieris” valdes priekšsēdētājs Jānis Ciems, Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" vadošais pētnieks Āris Jansons, Zemkopības ministrijas Meža departamenta direktors Arvīds Ozols, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītājas vietnieks Mārtiņš Zemītis, AS “SEB banka” valdes priekšsēdētāja, biedrības “Latvijas Formula 2050” valdes locekle Ieva Tetere, Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss.

Ekspertu diskusijā domās dalījās Latvijas Universitātes profesors, biedrības “Latvijas Formula 2050” valdes loceklis Gundars Bērziņš, Latvijas Lauksaimniecības universitātes rektore Irina Pilvere, Pārresoru koordinācijas centra vadītājs Pēteris Vilks, biedrības “Latvijas Formula 2050” valdes locekle Laimdota Straujuma, AS “Latvijas valsts meži” valdes loceklis Edvīns Zakovics, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītājas vietnieks Mārtiņš Zemītis, AS “Latvijas Finieris” valdes priekšsēdētājs Jānis Ciems, Zemkopības ministrijas Meža departamenta direktors Arvīds Ozols, Jelgavas novada domes priekšsēdētājs Madars Lasmanis, enerģētikas eksperts Edgars Vīgants.

Konferences norisi vadīja VAS “Latvijas valsts meži” padomes priekšsēdētājs Edmunds Beļskis un Latvijas Kokrūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss.

Konferences norises ieraksts interesentiem ir pieejams: https://youtu.be/muzrnhbrg3g

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI