DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
14. maijā, 2021
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas

Sertificētu mediatoru kolēģijas akcija “Mediācija īres domstarpību risināšanai”

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Lai veicinātu mediācijas izmantošanu civiltiesisko strīdu risināšanā un domstarpību risināšanas kultūras  uzlabošanu, 2021.gada 17. maija līdz 22. jūnijam sertificētu mediatoru kolēģija īsteno akciju “Mediācija īres domstarpību risināšanai”, kura ietvaros būs iespējams bez maksas saņemt attālinātu mediācijas pakalpojumu 4 (četru) stundu apmērā no īres tiesisko attiecību izrietošo domstarpību risināšanai vienas lietas ietvaros.

2021. gada 1. maijā stājās spēkā jaunais Dzīvojamo telpu īres likums. Līdz ar jaunā likuma spēkā stāšanos ir paredzētas virkne izmaiņu, kas attieksies arī  uz tām īres tiesiskajām attiecībām, kas tikušas  nodibinātas līdz jaunā likuma spēkā stāšanās brīdim, piemēram, īres līguma termiņš (vairs nav paredzēta īres līguma darbība uz nenoteiktu laiku); īres līguma ierakstīšana zemesgrāmatā; personas, kurām ir no īres līguma izrietošas tiesības un pienākumi, šo pienākumu un tiesību apjoms u.c.

Jaunais likums nosaka, ka līdz 2021.gada 30. aprīlim noslēgto  īres līgumu saskaņošana ar jaunā likuma prasībām notiek īrniekam un izīrētājam savstarpēji  vienojoties, bet gadījumā, ja puses nespēj vienoties, līdz 2026. gada 31. decembrim ir jāceļ attiecīga prasība tiesā. Taču, ja pašiem sarunās nav izdevies vienoties, pirms  strīda izskatīšanas tiesā pastāv iespēja radušos strīdu risināt ar mediācijas palīdzību.

Mediācija ir brīvprātīgs sadarbības process, kurā puses cenšas panākt savstarpēji pieņemamu vienošanos savu domstarpību atrisināšanai ar mediatora starpniecību. Mediators ir neitrāla persona, kura atbalsta abas puses domstarpību risināšanas procesā, palīdzot strīdu risināt konstruktīvā gaisotnē, ievērojot konfidencialitāti, neitralitāti, pušu līdztiesību ar mērķi atrast abām pusēm pieņemamus un uz nākotni vērstus risinājumus.

Lai saņemtu bezmaksas mediācijas pakalpojumu pušu domstarpībām jābūt saistītām ar dzīvojamās telpas īri, piemēram: strīdi par īres līguma noteikumu grozījumiem, īres un komunālo pakalpojumu maksājumiem vai to apmēru, parādsaistībām, ar telpas lietošanu saistīto  pakalpojumu saņemšanu, līguma izbeigšanu un tml. Lai mazinātu Covid-19 izplatības  riskus mediācijas notiks tikai attālināti, ar videokonferences palīdzību.

Par pirmajām 4 (četrām) mediācijas procesa stundām samaksa par  mediācijas vadīšanu netiks ņemta. Visbiežāk šāds laiks ir  pietiekams, lai puses ar mediatora palīdzību spētu atrast pieņemamu konflikta atrisinājumu, vai arī saprastu, ka  vienošanās konkrētajā gadījumā diemžēl nav iespējama.

Akcijā iesaistīto seertificēto mediatoru saraksts pieejams šeit. Lai pieteiktos uz mediāciju, lūdzam sazināties ar konkrēto jūsu izvēlēto mediatoru pa tālruni vai elektronisko pastu.

Jautājumu vai neskaidrību gadījumā, kā arī gadījumā, ja nepieciešama Sertificētu mediatoru padomes palīdzība mediatora izvēlē, lūdzam sazināties ar padomi pa elektronisko pastu  smp@smp.lv  vai pa tālruni 28050777.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI