DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
28. aprīlī, 2021
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Izstāžu telpā “Pilot” atklās Rīgas Fotogrāfijas biennāles - NEXT 2021 pirmo izstādi

Darbs procesā (Melnā Neļķe), 2021

FOTO: Konstantīns Žukovs

No šī gada 8. maija līdz 27. jūnijam Latvijas Mākslas akadēmijas izstāžu telpā “Pilot” būs skatāma Rīgas Fotogrāfijas biennāles - NEXT 2021 un Latvijas Mākslas akadēmijas balvas “Jaunais kurators!” ieguvējas Tīnas Pētersones izstāde “Lai iemīlētos, klikšķini šeit”, ar kuru tiks atklāta šī gada Rīgas Fotogrāfijas biennāles – NEXT programma.

2020. gada oktobrī Rīgas Fotogrāfijas biennāle - NEXT 2021 sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju izsludināja konkursu “Jaunais kurators!”, aizsākot  jaunu tradīciju. Balva jaunajiem kuratoriem Latvijā dod iespēju mainīt ierasto izstāžu veidošanas politiku, piedāvājot starptautiskai mākslas videi projektus, kas būs nozīmīgi jaunpienācēji aktuālo naratīvu stāstījumā. Tāpat ar konkursa starpniecību tiek aktualizēta diskusija – cik liela nozīme mūsdienu mākslas un kultūras procesos ir kuratoram kā radošai personībai un mediatoram, lai veidotu veiksmīgāku dialoga mehānismu ar sabiedrību.

Pirmo “Jaunais kurators!” balvu ieguva Tīnas Pētersones pieteikums – izstāde “Lai iemīlētos, klikšķini šeit” –, ko piešķīra starptautiska žūrija – kurators, mākslinieks, kritiķis un PUBLICS mākslinieciskais vadītājs Pols O’Nīls (Paul O'Neill, IE), kurators un kritiķis Andris Brinkmanis (LV/IT), mākslas zinātniece Antra Priede (LV), kuratore un mākslas zinātniece Maija Rudovska (LV) un Rīgas Fotogrāfijas biennāles programmas vadītāja Inga Brūvere (LV).


Izstāde “Lai iemīlētos, klikšķiniet šeit” aplūko, kā iepazīšanās aplikācijas ir ietekmējušas mūsdienu romantisko attiecību veidošanas kultūru. Mākslinieki Irēna Andrejeva, Krišjānis Elviks, Konstantīns Žukovs un Elizabete Ezergaile izstādē attēlo, kā komercializētās mīlestības industrija, kuras globālais apgrozījums nu jau mērāms miljardos, kultivē ideju par mīlestību kā produktu, kur pie vislabākā “darījuma” no plašā potenciālo partneru piedāvājuma iespējams tikt, ar speciāli šim nolūkam izstrādātu algoritmu palīdzību. Kā liecina jaunākie pētījumi, vislielāko popularitāti interneta randiņu tirgū izpelnījušies “iepazīšanās supermārketi” Tinder un Grindr, kas sniedz iespēju ar vienu pirksta pieskārienu nodibināt jaunu kontaktu, gluži kā iepērkoties internetā — ātri, ērti, izdevīgi.

Izstādes ietvaros 17. jūnijā plkst. 18.00 norisināsies diskusija “Kuratora loma un tās attīstība šodien”, kurā diskusijas dalībnieki pievērsīsies dažādajiem problēmjautājumiem, kas skar šo nozari. Diskusijā piedalīsies Irēna Bužinska (LV), Auguste Petre (LV), Tīna Pētersone (LV), Kaspars Vanags (LV) un to vadīs Antra Priede. 

Rīgas Fotogrāfijas biennāle - NEXT ir starptautisks laikmetīgās mākslas notikums, kas fokusējas uz vizuālās kultūras analīzi un māksliniecisku reprezentāciju. NEXT uzmanība tiek pievērsta Baltijas, Ziemeļvalstu un citu Eiropas valstu jaunajiem māksliniekiem, kas vēl ir savas radošās karjeras sākumā. Iepazīstinot ar jauniem, perspektīviem autoriem, NEXT programma nodrošina redzamību un platformu, lai mākslinieki un kuratori varētu pieteikt sevi plašākā kontekstā.

Latvijas Mākslas akadēmija (LMA) dibināta 1919. gadā, laikā, kad veidojās Latvijas Republika, un ir vadošā mākslas augstskola Latvijā jau 102 gadus. Iemiesojot radošuma un brīvības garu, LMA spējusi pastāvēt par savu neatkarību un mērķtiecīgi attīstīties – tā kļuvusi par reģionālā un Eiropas mērogā nozīmīgu mākslas institūciju, kuras mērķis ir nodrošināt kvalitatīvu un konkurētspējīgu augstāko izglītību un vispusīgi attīstīt mākslu, dizainu un zinātni, tādējādi nodrošinot jaunrades un zinātniskās pētniecības vienotību un studiju nepārtrauktību.

Latvijas Mākslas akadēmijai svinot 101. jubileju 2020. gada 20. augustā, tika atklāta eksperimentāla izstāžu telpa “Pilot”, kuras izveidi iniciējusi starptautiskā mākslas universitāšu savienība EU4ART Alliance – starptautisks projekts, kura mērķis ir veidot vienotu Eiropas augstākās izglītības mākslās platformu. Sadarbojoties četrām mākslas augstskolām (Latvijas Mākslas akadēmijai, Drēzdenes Mākslas akadēmijai, Romas Mākslas akadēmijai un Ungārijas Mākslas akadēmijai), tiek veicināta Eiropas augstākās izglītības kvalitāte un sekmēta sadarbība starp šīm institūcijām, kā arī akcentēta starpdisciplināra un starpkulturāla mākslas izglītības attīstība. Izstāžu telpa “Pilot” ir telpa, kur gan jaunie kuratori, gan jaunie mākslinieki kopā ar pieredzes bagātiem profesionāļiem var eksperimentēt, uzkrāt pieredzi un veidot starptautiskus kontaktus. “Pilot” mērķis ir pievērsties regulāram un sistemātiskam jauno mākslinieku radošo prakšu atbalstam un aktīvi sekot līdzi mākslinieku attīstībai, karjeras izaugsmei, kā arī veicināt starptautisko sadarbību un atpazīstamību.

Izstādi atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas dome, Tipogrāfija “Adverts”, Hibnerstudio, MacMaster, Lielformāta druka “Ink Idea”, Arterritory, Satori, LSM, Blok Magazine (PL), Punctum, Literatūra ir menas (LT), Latvijas Radio, Radio NABA.

Organizē: Rīgas Fotogrāfijas biennāle – NEXT 2021 sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju un LMA izstāžu telpu “Pilot”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU