DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. oktobrī, 2020
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Noziedzība

Par nēģu nelikumīgu zveju piespriež piespiedu darbu un piedzen 3480 EUR kompensāciju

Kurzemes rajona tiesa pagājušajā nedēļā piesprieda 80 stundu piespiedu darbu un nolēma piedzīt 3480 eiro kompensāciju no vīrieša, kuru Dabas aizsardzības pārvaldes (turpmāk - Pārvalde) vides valsts inspektori šogad maija sākumā Pāces upē pieķēra upes nēģu nelegālā zvejā.

Veicot kontroli dabas liegumā, 7. maijā inspektors pamanīja, ka kāda persona Pāces upē nelikumīgi iegūst nēģus. Aizturot pārkāpēju, tas izmeta maisu ar nēģiem un aizmuka. Kopumā vīrietis bija noķēris 87 upes nēģus.

Upes nēģis ir ierobežoti izmantojama īpaši aizsargājama ūdensdzīvnieku suga, kuras ieguve Pāces upē ir aizliegta. Turklāt nodarījums tika pastrādāts laikā, kad dabā norisinās nēģu nārsts. Nārstojošu upes nēģu ieguve ne tikai samazina iznērsto ikru skaitu, bet arī cilvēku pārvietošanās ar kājām pa nārsta vietām bojā apaugļotos ikrus.

Izskatot krimināllietu, Kurzemes rajona tiesa secināja, ka pieķertais vietējais iedzīvotājs ir pārkāpis Sugu un biotopu aizsardzības likumu un izdarījis Krimināllikuma 110. panta 21daļā paredzēto pārkāpumu – bez atļaujas, lieguma periodā ieguvis ūdensdzīvniekus, turklāt to darījis īpaši aizsargājamā dabas teritorijā.

Par šo nodarījumu tiesa viņam piesprieda 80 stundu piespiedu darbu, uz gandrīz 3 ar pusi gadiem atņēma autovadītāja apliecību, kā arī lēma piedzīt 3480 EUR kompensāciju par valstij nodarītajiem zaudējumiem.

Dabas aizsardzības pārvaldes Kurzemes reģionālās administrācijas vadītāja Dace Sāmīte atzīmē, ka pārkāpumu atklāšana, kas saistīta ar nelikumīgu zivju ieguvi, ir sarežģīta un laikietilpīga, tāpēc šajā gadījumā ir gandarījums, ka lieta operatīvi tikusi virzīta gan valsts policijā, gan tiesā un tās izskatīšana nav ieilgusi uz vairākiem gadiem.

Upes nēģis ir Eiropas nozīmes īpaši aizsargājama suga. Latvijā tai ir īpaši aizsargājamas ierobežoti izmantojamas sugas statuss. Šī apaļmutnieku suga vairāk apdraudēta ir Baltijas jūras dienvidu un dienvidrietumu daļā. Mazāk apdraudētas ir jūras ziemeļu daļas populācijas, tāpēc tādās valstīs, kā, piemēram, Latvijā, Zviedrijā, Somijā joprojām upes nēģus var zvejot. Nēģis ir nozīmīgs Latvijas iekšējo ūdeņu zvejas objekts, tāpēc kopš 1960. gada tiek mākslīgi pavairots, ielaižot uz nārstu upēs virs aizsprostiem, bet 80. gados uzsākta arī to kāpuru ielaišana upēs.

 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU