SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
31. decembrī, 2020
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Nodokļi
3
3

Videi draudzīgākiem auto zemāki nodokļi

Stājas spēkā 01.01.2021.
Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Evija Trifanova, LETA

Automobiļiem ar mazāku izmešu daudzumu piemēros zemākas nodokļa likmes. To paredz likuma izmaiņas, kas stājas spēkā 2021. gada 1. janvārī.

Transportlīdzekļu ekspluatācijas nodokļa un uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļa likumā 2021. gada 1. janvārī stājās spēkā grozījumi, kas automobiļiem ar mazāku izmešu daudzumu nosaka mazākas nodokļa likmes nekā līdz šim. Savukārt automobiļiem ar lielāku izmešu daudzumu nodokļa likmes būs augstākas nekā līdz šim.

Transportlīdzekļu ekspluatācijas nodokļa likmes ir noteiktas likuma 4. pantā.

No 1. janvāra transportlīdzekļu ekspluatācijas nodokļa (TEN) likmes tiks samazinātas videi draudzīgākiem automobiļiem. Kravas automobiļiem ar pilnu masu līdz 3,5 tonnām nodokļa likmes pielīdzinās vieglo automobiļu likmēm. Mazāk nekā līdz šim būs jāmaksā par kravas automobiļiem un autobusiem ar pilnu masu virs 3,5 tonnām ar zemāko CO2 izmešu līmeni (EURO 6). Papildus tam visiem automobiļiem ar pilnu masu līdz 3,5 tonnām, kas aprīkoti ar gāzes iekārtām, piemēros nodokļa likmju samazinājumu par 10%.

TEN likmes palielināsies kravas automobiļiem un autobusiem ar pilnu masu virs 3,5 tonnām ar augstāku CO2 izmešu līmeni (EURO 0–5). TEN likmes motocikliem atkarībā no motora tilpuma pieaugs par aptuveni 5,4%.

Vieglajiem automobiļiem, kas Latvijā reģistrēti līdz 2020. gada beigām, TEN likmes netiek mainītas un tiks aprēķinātas tāpat kā līdz šim. Savukārt vieglajiem automobiļiem, kas ražoti, sākot ar 2021. gadu, likmes piemēros atbilstoši jaunajai starptautiski atzītajai metodoloģijai: pēc pasaulē saskaņotas vieglo transportlīdzekļu testēšanas procedūras World harmonized light-duty vehicles test procedure (WLTP).

No nākamā gada samazināsies TEN likmes par ārvalstīs reģistrēto vieglo automobiļu izmantošanu ceļu satiksmē Latvijā – nodokļa likmes būs tikpat lielas, cik Latvijā reģistrētam automobilim, un to aprēķinā tiks ņemts vērā automobiļa izmantošanas laiks Latvijas teritorijā. Minimālais termiņš, par kādu var tikt maksāts nodoklis, ir viens mēnesis.

Izmaiņas veiktas arī uzņēmumu vieglo transportlīdzekļu nodokļu (UVTN) likmju aprēķināšanā. Tās palielināsies, līdzšinējās likmes indeksējot atbilstoši patēriņa cenu indeksa izmaiņām no 2017. gada. Uzņēmumu vieglajiem automobiļiem ar augstu CO2 izmešu līmeni un motora tilpumu virs 3000 cm2 noteikta jauna UVTN likme 82 eiro apmērā.

Latvijā autoparks ir otrs vecākais Eiropā, un tā automobiļu vidējais vecums ir ap 13 gadiem, kas ir gandrīz divas reizes vairāk nekā vidēji Eiropā. Likuma grozījumi ir viens no pasākumiem, lai ilgtermiņā veicinātu sabiedrības paradumu maiņu un mudinātu nomainīt privāto auto vai atjaunot uzņēmuma autoparku, izvēloties videi un sabiedrības veselībai draudzīgākus automobiļus.

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI