SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
02. janvārī, 2020
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Izglītība
10
10

Studiju kredīts kļūst pieejamāks

Stājas spēkā 01.01.2020.
Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Freepik

2020. gadā Latvijā tiek ieviests pilnveidots studiju kreditēšanas modelis, kura mērķis – padarīt augstāko izglītību pieejamāku, atvieglojot kreditēšanas nosacījumus.

Jaunās sistēmas lielākā priekšrocība būs atceltā prasība par otro galvotāju. Galvojumu nodrošinās finanšu institūcija “Altum” portfeļa garantijas instrumenta veidā, un aizdevumus izsniegs vairākas kredītiestādes, savstarpēji konkurējot par pakalpojumu. Tāpat plānots noteikt vienkāršotas procedūras un iespēju kredītu saņemt maksimāli īsā termiņā, kā arī digitalizēt pakalpojumus: līgumu varēs slēgt attālināti, izmantojot e-parakstu. Svarīgs jaunums – vairs netiks noteikti studiju kredīta griesti: maksimālais studiju kredīts būtu studiju maksas apmērā. Savukārt valsts turpinās subsidēt studiju kredīta procentu maksājumus studiju laikā un gadu pēc absolvēšanas.

Jaunajā sistēmā būtiski uzlabojumi plānoti ģimenēm ar bērniem. Šobrīd bērna piedzimšanas gadījumā vienam no vecākiem tiek dzēsti 30% studējošā kredīta atlikuma, savukārt jaunajā sistēmā šo priekšrocību varēs izmantot abi vecāki gan bērna piedzimšanas, gan adopcijas gadījumā. Tāpat jaunajā sistēmā būs iekļauta kredītu atlikumu dzēšana nāves vai invaliditātes gadījumā.

Grozījumi Augstskolu likumā, kuri stājas spēkā 2020. gada 1. janvārī, paredz, ka akreditētajās un licencētajās studiju programmās studējošajiem ir tiesības pretendēt uz:

  • studiju kredītu kredītiestāžu aizdevumu, kas ir garantēts no valsts budžeta, Eiropas Savienības fondu vai starptautisko finanšu institūciju līdzekļiem, lai segtu maksu par studijām;
  • studējošo kredītu kredītiestāžu aizdevumu, kas ir garantēts no valsts budžeta, Eiropas Savienības fondu vai starptautisko finanšu institūciju līdzekļiem, lai nodrošinātu studējošā sociālās vajadzības.

Kārtību, kādā tiek piešķirti un atmaksāti studiju un studējošo kredīti no kredītiestāžu līdzekļiem, kas ir garantēti no valsts budžeta, Eiropas Savienības fondu vai starptautisko finanšu institūciju līdzekļiem, nosaka Ministru kabinets.

Tiesības pretendēt uz valsts galvotajiem studiju un studējošo kredītiem paredzētas arī studentiem, kuri mācās ārvalstīs. Kārtību, kādā tiek piešķirts un atmaksāts studiju kredīts un studējošo kredīts no valsts budžeta līdzekļiem, kā arī studiju un studējošo kredīti no kredītiestāžu līdzekļiem ar valsts galvojumu, Ministru kabinetam jāizdod līdz 2020. gada 30. martam. Jaunā sistēma ļaus izsniegt ap 2000 jaunu kredītu gadā, lēš Izglītības un zinātnes ministrija, kas ir izstrādājusi likuma grozījumus.

Labs saturs
10
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU