NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
06. decembrī, 2019
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Tiesu sistēma
15
15

Tieslietu ministrija pasniedz apbalvojumu “Cilvēks – cilvēkam”

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

No kreisās: Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Raivis Kronbergs, aktrise un ilggadēja Valsts probācijas dienesta klientu līdzgaitniece Uva Segliņa, brīvprātīgā Iļģuciema cietuma darbiniece Daina Strelēvica, māksliniece Marta Jurjāne, aktieris un režisors Zigurds Neimanis.

FOTO: Tieslietu ministrija

Šodien, 6. decembrī, pirmo reizi tika pasniegts Tieslietu ministrijas apbalvojums “Cilvēks – cilvēkam”. Apbalvojumu iecerēts pasniegt ik gadu ar mērķi izteikt atzinību brīvprātīgajiem, kuri kriminālsodu izpildes procesā strādā ar ieslodzītajiem vai probācijas klientiem. Kā pirmie apbalvojuma saņēmēji tika godināti māksliniece Marta Jurjāne, aktieris un režisors Zigurds Neimanis, ilggadēja Valsts probācijas dienesta klientu līdzgaitniece Uva Segliņa un brīvprātīgā Iļģuciema cietuma darbiniece Daina Strelēvica.

“Šogad apbalvojumu trīs nominācijās saņēma četri laureāti, kas brīvprātīgi un nesavtīgi atbalsta notiesātos gan ieslodzījuma vietās, gan probācijas laikā, tādējādi palīdzot viņiem atgriezties sabiedrībā un kopumā veicinot sabiedrības drošību,” informēja Tieslietu ministrija.

Apbalvojuma nosaukums “Cilvēks – cilvēkam” aizgūts no Valsts probācijas dienesta akcijas ar šādu nosaukumu, kas kopš 2003. gada tiek rīkota Cēsu Audzināšanas iestādē nepilngadīgajiem. Gan šī akcija, gan apbalvojums pierāda, ka ikviens cilvēks ir spējīgs un var ar savu darbu un iesaistīšanos atbalsta sniegšanā citiem cilvēkiem veidot Latvijas sabiedrību aizvien drošāku.

Nominācija “Par personisku un pašaizliedzīgu ieguldījumu brīvprātīgā darbā kriminālās justīcijas jomā”

Apbalvojumu šajā nominācijā ieguva Uva Segliņa, ilggadēja Valsts probācijas dienesta klientu līdzgaitniece, kas palīdz jauniešiem un pieaugušajiem, kuri ir probācijas uzraudzībā, saskatīt jaunas iespējas, nevis padoties un atgriezties pie nozieguma. Uva arī pilda izlīguma procesa starpnieces lomu kriminālprocesos, palīdzot abām konfliktā iesaistītajām pusēm rast pieņemamu un taisnīgu risinājumu.

Apbalvojumu šajā kategorijā ieguva arī Daina Strelēvica, kas Iļģuciema cietumā brīvprātīgās darbinieces statusā darbojas jau no 1995. gada, atbalstot notiesātās sievietes gan ieslodzījumā, gan pēc atbrīvošanās no tā. Daina ir dibinājusi biedrību “Iļģuciema sievietes”, kurā ieslodzītās tiek iesaistītas labdarības projektos, piemēram, ada zeķes trūcīgajiem, bezpajumtniekiem un priekšlaikus dzimušajiem mazuļiem.

Nominācija “Par ieguldījumu inovāciju un jaunas prakses ieviešanā brīvprātīgo darbā kriminālās justīcijas jomā”

Apbalvojumu šajā nominācijā ieguva aktieris un režisors Zigurds Neimanis, kurš kopš 2004. gada aktiermākslā apmāca Iļģuciema cietumā ieslodzītās sievietes. Izmantojot pašizgudroto alternatīvo resocializācijas metodi, Zigurds Neimanis ieslodzījumā veido aktieru trupu, iestudē vairākas lugas un mūziklus, procesā apmācot trupas dalībnieces ne tikai aktiermākslā, bet arī personības veidošanā, saskarsmē un savstarpējo attiecību veidošanā un uzturēšanā.

Nominācija “Par ieguldījumu sabiedrības iesaistīšanā un resocializācijas procesa veicināšanā un popularizēšanā kriminālās justīcijas jomā”

Apbalvojumu šajā nominācijā ieguva māksliniece Marta Jurjāne. Viņa Iļģuciema cietumā izveidojusi tēlotājmākslas studiju, kurā pēdējo 15 gadu laikā apmācījusi ap 80 notiesāto sieviešu, katrai piemeklējot individuālu pieeju. Marta Jurjāne katru gadu sagatavo izstādi ar studijas audzēkņu darbiem sieviešu cietumā, kā arī ir sagatavojusi 6 izstādes ar notiesāto darbiem ārpus cietuma, lai veicinātu sabiedrības izpratni par sievietēm ieslodzījuma vietā un viņu integrēšanos sabiedrībā pēc soda izciešanas.

Iespēja pateikt paldies

Pasniedzot apbalvojumu, Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Raivis Kronbergs atzīmēja: “Pasaulē ir labi zināma brīvprātīgā darba nozīme, un arī mēs Latvijā aizvien vairāk novērtējam brīvprātīgo darbu, kas vērsts uz ieslodzītajiem un probācijas klientiem, sniedzot viņiem atbalstu un palīdzot integrēties sabiedrībā. Latvijā kopš 2016. gada ar Eiropas Sociālā fonda finansējuma atbalstu tiek pilnveidota brīvprātīgā darba sistēma kriminālsoda izpildē. Ir svarīgi, lai cilvēkam pēc soda izciešanas ir darbs un mājas, lai viņš tiktu pieņemts ģimenē un plašākā sabiedrībā, jo katrs šis faktors būtiski samazina recidīva risku. Šī mērķa sasniegšanai milzīga nozīme ir brīvprātīgo darbam, kuri ar savu nesavtīgo ieguldījumu palīdz bijušajam notiesātajam vieglāk iekļauties sabiedrībā un izprast tajā notiekošos procesus.”

Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece Ilona Spure neslēpa prieku, ka trīsdesmit gadu pieredze brīvprātīgo darbā ar ieslodzītajiem un bijušajiem ieslodzītajiem, kas sākotnēji attīstījās garīgās aprūpes ietvaros, nu jau ir ieguvusi krietnu plašāku tvērumu. “Iespējas nākt iekšā cietumos ir tik daudzveidīgas, cik daudzveidīgi, drosmīgi, atvērti un radoši ir mūsu draugi, kaimiņi, kolēģi, mūsu sabiedrība kopumā. Pateicoties Tieslietu ministrijas iedibinātajam apbalvojumam, ir radīta iespēja pateikt šiem cilvēkiem paldies,” secināja I. Spure.

Tikmēr Valsts probācijas dienesta vadītājs Mihails Papsujevičs pauda lepnumu par to, ka Latvijā ir cilvēki, kuri nesavtīgi ziedo savu brīvo laiku, lai to saturīgi pavadītu ar personām, kuras pārkāpušas likumu, tādējādi ap sevi un mums visiem Latvijas iedzīvotājiem veidojot drošu un iekļaujošu sabiedrību. “Tie ir mūsu brīvprātīgie – ar augstiem morāles standartiem un pārliecību par to, ka ikviens var pieļaut kļūdas un tas nenozīmē, ka šādas personas nevar līdzdarboties mūsu sabiedrībā, izvirzīt sev jaunus sociāli atbalstāmus mērķus un izmainīt savu dzīvi. Tas ir liels pagodinājums Latvijai, ka no šī gada varam godināt brīvprātīgos, kuri savas zināšanas un enerģiju velta tam, lai mēs savā zemē varētu dzīvot drošāk,” uzsvēra M. Papsujevičs.

Ikgadējais apbalvojums “Cilvēks – cilvēkam” izveidots Tieslietu ministrijas Eiropas Sociālā fonda projektā “Tehniskā palīdzība Tieslietu ministrijai kā atbildīgajai iestādei informācijas un publicitātes pasākumu īstenošanā (2019–2021)”.

Labs saturs
15
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU