E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 12064
Lasīšanai: 3 minūtes

Ārpakalpojuma grāmatvedim jāapdrošina sava civiltiesiskā atbildība

J
jautā:
29. maijā, 2017
Krista

No 2017. gada 1. jūlija tiks ieviesta grāmatvedības ārpakalpojumu uzņēmumu profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšana. Sakiet, lūdzu, vai man kā ārpakalpojumu grāmatvedim mikrouzņēmumā, ja esmu noslēgusi sadarbības līgumu ar ārpakalpojumu grāmatvedības firmu, arī jāmaksā šī apdrošināšana? Esmu vairāk kā palīgs.

A
atbild:
21. jūnijā, 2017
Valsts ieņēmumu dienests
Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa, Sabiedrisko attiecību daļas galvenā speciāliste

Lai nodrošinātu iespēju grāmatvedības ārpakalpojumu saņēmējiem iegūt atlīdzību par zaudējumiem un kaitējumu, ja tas radies grāmatvedības ārpakalpojumu sniedzēja vainas dēļ, 2016. gada 23. novembrī Saeimā tika pieņemts likums ”Grozījumi likumā ”Par grāmatvedību””, kas stāsies spēkā 2017. gada 1. jūlijā.

Ar minētajiem grozījumiem likuma “Par grāmatvedību” 3. pants tika izteikts jaunā redakcijā, nosakot, ka uzņēmumā grāmatvedības kārtošanu veic grāmatvedības jautājumos kompetenta persona – grāmatvedis vai ārpakalpojumu grāmatvedis, ar kuru uzņēmuma vadītājs noslēdzis attiecīgu rakstveida līgumu, kurā noteikti šīs personas pienākumi, tiesības un atbildība grāmatvedības kārtošanas jautājumos. Šā likuma izpratnē:

  •  grāmatvedis ir fiziskā persona, kuras kvalifikācija atbilst Ministru kabineta noteiktajai grāmatveža ceturtā vai trešā līmeņa kvalifikācijai un kuras kompetenci apliecina attiecīgs izglītības dokuments (diploms vai apliecība), kā arī tāda fiziskā persona, kuras kompetenci attiecīgajos grāmatvedības jautājumos apliecina pieredze vai atbilstošs sertifikāts un kura veic grāmatveža pienākumus;
  • ārpakalpojumu grāmatvedis ir persona, kura, pamatojoties uz rakstveida līgumu ar uzņēmumu (izņemot darba līgumu), apņemas sniegt vai sniedz klientam grāmatvedības pakalpojumus un kura atbilst šā panta trešās daļas 1. punktā grāmatvedim noteiktajām prasībām.

Turklāt ar šiem grozījumiem likums “Par grāmatvedību”  tiek papildināts ar jaunu 3.1pantu, kurā noteikts, ka ārpakalpojuma grāmatvedim ir pienākums apdrošināt savu civiltiesisko atbildību par profesionālās darbības vai bezdarbības rezultātā nodarītajiem zaudējumiem. Ārpakalpojuma grāmatveža profesionālās civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas minimālais atbildības limits nedrīkst būt mazāks par 3000 euro.

Ņemot vērā minēto un jautājumā aprakstīto situāciju, kurā tiek norādīts, ka Jūs, pamatojoties uz noslēgto sadarbības līgumu, sniedzat ārpakalpojuma grāmatvedības pakalpojumus citam grāmatvedības uzņēmumam (klientam), tad Jums kā ārpakalpojuma grāmatvedim ar 2017. gada 1. jūliju ir pienākums apdrošināt savu civiltiesisko atbildību par profesionālās darbības vai bezdarbības rezultātā nodarītajiem zaudējumiem.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 207 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU