Apstrīdētās normas noteic, ka Valsts zemes dienests no 2025. gada 1. janvāra Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā katram kadastra objektam aprēķina un reģistrē divas spēkā esošas kadastrālās vērtības: fiskālo kadastrālo vērtību, ko izmanto nodokļu, valsts nodevu un citu maksājumu valsts vai pašvaldības budžetā aprēķinam un universālo kadastrālo vērtību, ko izmanto pārējām vajadzībām, tostarp zemes likumiskās lietošanas maksas aprēķinam. Fiskālās kadastrālās vērtības aprēķina atbilstoši 2024. gadā spēkā esošajai kadastrālo vērtību bāzei un kadastrālo vērtēšanu regulējošiem normatīvajiem aktiem, kas ir piemērojami 2024. gada 31. decembrī. Savukārt universālās kadastrālās vērtības aprēķina atbilstoši kadastrālo vērtību bāzei, kas apstiprināta 2024. gadā, nepārsniedzot 80 procentus no vidējā nekustamo īpašumu cenu līmeņa 2022. gada 1. jūlijā un izmantojot informāciju par nekustamā īpašuma tirgus darījumiem no 2012. gada 1. janvāra līdz 2022. gada 1. jūlijam.
Lieta ierosināta pēc privātpersonas konstitucionālās sūdzības. Pieteikuma iesniedzējam pieder zemesgabali, uz kuriem atrodas citām personām piederošas būves, kas ir patstāvīgi īpašuma objekti. Pieteikuma iesniedzējs būtībā iebilst pret to, ka ir samazinājušās viņam piederošo zemesgabalu kadastrālās vērtības, kuras izmanto zemes likumiskās lietošanas maksas aprēķinam. Tādējādi samazinoties arī ienākumi no viņam piederošajiem īpašumiem.
Satversmes tiesa uzaicināja Saeimu līdz 2025. gada 6. augustam iesniegt atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu. Lietas sagatavošanas termiņš ir 2025. gada 6. novembris. Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lemj pēc lietas sagatavošanas.