DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
04. jūnijā, 2025
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas
3
3

Prokuratūra lūdz atsaukt raidījumā “Aizliegtais paņēmiens” izskanējušo nepatieso informāciju

Publicitātes attēls.

Latvijas Republikas prokuratūra nosūtījusi vēstuli VAS “Latvijas Sabiedriskais medijs” galvenajai redaktorei Sigitai Roķei ar lūgumu atsaukt raidījumā “Aizliegtais paņēmiens” izskanējušo nepatieso informāciju. Sniedzot nepārbaudītu un nekorektu informāciju, tika rupji maldināta sabiedrība un aizskartas tās tiesības saņemt patiesu, faktos balstītu informāciju. Tāpat tādā veidā tiek veicināta sabiedrības neuzticēšanās tiesībaizsardzības iestādēm, kā arī nepamatoti celta neslava par tiesībaizsardzības iestāžu un to amatpersonu darbību.

Latvijas Televīzijas “LTV1” kanālā 2025. gada 19. maijā un 26. maijā tika demonstrēts raidījuma “Aizliegtais paņēmiens” divu sēriju cikls “Slepenās lietas”. Raidījumā tika analizēts kriminālprocess, kurā persona visās trīs tiesu instancēs ir atzīta par vainīgu un ir stājies spēkā notiesājošs spriedums, ar kuru personai piespriests 20 gadus ilgs cietumsods par seksuālu vardarbību pret nepilngadīgu personu. Raidījumā tika apšaubīta izmeklēšanas kvalitāte gan konkrēti šajā kriminālprocesā, gan kopumā kriminālprocesos par šāda veida noziedzīgiem nodarījumiem, sniedzot sabiedrībai maldīgu priekšstatu par kriminālprocesu izmeklēšanas objektivitāti.

Savukārt 26. maija raidījuma izskaņā cita starpā tika pausts šāds patiesībai neatbilstošs raidījuma vadītāja, LTV Ziņu dienesta žurnālista, Gunta Bojāra viedoklis: “Un vēl kāda cita lieta jau ar acīmredzamām konsekvencēm. Arī ar pirmo iztaujāšanu pirms kriminālprocesa bija iejaukusies bāriņtiesa. Proti, meitene bija liecinājusi par ilgstošu seksuālu vardarbību, pēc tam policijā nosaucot arī vainīgo. Vēlāk viņš tika aizturēts, arī tiesāts un nepilnu gadu atradās ieslodzījuma vietā. Kādā brīdī pati meitene sniedza liecību, ka tas nav pareizais cilvēks, viņš atbrīvots. Izrādās pāri darītājs ir cits ar tādu pašu vārdu. Tagad izmeklēšana turpinās.”  

Lai gan raidījuma rīcībā bija arī konkrētā kriminālprocesa numurs, ne Valsts policijā, ne Latvijas Republikas prokuratūrā raidījuma veidotāji nav vērsušies, lai precizētu informācijas atbilstību patiesībai.  

Raidījumā pieminētais kriminālprocess tika uzsākts, pamatojoties uz bāriņtiesas paziņojumu, kurā bāriņtiesa Valsts policijai atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajam sniedza tās rīcībā esošo informāciju par konstatētiem faktiem, ko cietusī sarunā ar bāriņtiesas locekli stāstīja par pret viņu vērstu seksuālo vardarbību. Persona, uz kuru cietusī norādīja kā uz vainīgo, tiešām tika aizturēta un atbilstoši Kriminālprocesa likumam tika konstatēts pamats piemērot drošības līdzekli – apcietinājumu, kas vēlāk tika grozīts uz citu drošības līdzekli. Personai tika celta apsūdzība pēc Krimināllikuma 160. panta sestās daļas. Lieta ar vienu apsūdzēto personu nosūtīta izskatīšanai tiesai, kur šobrīd turpinās tiesas izmeklēšana. Līdz ar to neviena persona nav attaisnota, kā arī nav notiesāta, kā tas apgalvots raidījumā. Nav patiesa informācija, ka tika tiesāts un nepilnu gadu ieslodzījuma vietā atradās nepareizais cilvēks ar tādu pašu vārdu.

Ar nepatiesas un neobjektīvas informācijas sniegšanu par tiesībaizsardzības iestāžu darbu ne tikai tiek mazināta sabiedrības uzticība tām, bet pārkāptas arī likuma “Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem” normas, kas nosaka, ka žurnālista pienākums ir sniegt patiesu informāciju un ievērot valsts un personu tiesības un likumīgās intereses, un sabiedrības intereses iegūt patiesu, objektīvu informāciju par to darbu. Tas ir arī pretrunā arī Latvijas mediju politikas pamatnostādnēs 2024.–2027.  gadam uzsvērtajam sabiedrisko mediju uzdevumam cīņā pret dezinformāciju – sniegt kvalitatīvus un objektīvus informācijas pakalpojumus plašai sabiedrībai.

Savukārt Sabiedrisko elektronisko plašsaziņas līdzekļu un to pārvaldības likums, paredz sabiedriskajam medijam pienākumu savā darbībā ievērot objektivitāti, pienācīgu precizitāti un neitralitāti. Atbilstoši likumā “Par presi un citiem masu informācijas līdzekļiem” noteiktajam, prokuratūra lūdz atsaukt nepatiesās ziņas attiecībā uz konkrēto kriminālprocesu, kas tika pārraidītas 2025. gada 26. maijā raidījumā “Aizliegtais paņēmiens” un pievienot paziņojumu par nepatieso ziņu atsaukumu raidījuma ierakstam vai arī pārtraukt minētā raidījuma ieraksta publisku pieejamību.

Prokuratūra vienmēr ir atvērta dialoga veidošanai kā ar sabiedriskajiem medijiem, tā ar citu plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, lai nodrošinātu korektas un patiesas informācijas atspoguļošanu sabiedrībai un novērstu tās maldināšanu.

VAS “Latvijas Sabiedriskais medijs” komentārs: raidījuma veidotāju komanda šobrīd paliek pie tā, kas ir teikts raidījumā. Plašāka informācija par lietas apstākļiem tiks publicēta drīzumā.
Labs saturs
3
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI