DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
15. maijā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

“Ezītis miglā” 16 kafejnīcas pilnībā atteikušās no sprostos dētām olām

Kafejnīcu tīkls "Ezītis miglā" visās savās 16 filiālēs ir pilnībā atteicies no sprostos dētu olu izmantošanas ēdienu gatavošanā. Līdz ar to "Ezītis miglā" ir kļuvis par pirmo kafejnīcu tīklu Latvijā, kas faktiski vairs neizmanto viszemāko dzīvnieku labturības standartu produktus – sprostos dētas olas.

No maija mēneša uzņēmums "Ezītis miglā" visās 16 filiālēs ēdienu gatavošanai izmanto tikai kūtī dētas vistu olas un ir apņēmies arī turpmāk nelietot sprostos dētas olas, lai tādējādi nodrošinātu pienācīgus dzīves apstākļus dējējvistām. Korporatīvās sociālās atbildības politiku – apņemšanos atteikties no sprostos dētu olu izmantošanas – "Ezītis miglā" publicēja jau 2021. gadā, nosakot pāreju politikas pilnīgai ieviešanai līdz, vēlākais, 2025. gadam. Tagad apņemšanās ir pilnībā izpildīta vēl pirms sākotnēji nospraustā termiņa.

"Lai arī šobrīd vēl vislētākās ir sprostos dētas olas, tomēr sprosti vistām būtiski bojā dzīves kvalitāti, jo viss mūžs jāpavada šaurā būrī, kur viņas nespēj pat izplest spārnus," norāda kafejnīcu tīkla "Ezītis miglā" valdes loceklis Lauris Streņģe. ""Ezītis miglā" iestājas par dzīvnieku dzīves kvalitātes celšanu, kā arī par humānas lauksaimniecības attīstīšanu Latvijā un Eiropā. Uzskatām, ka šāds solis ir jāsper ikvienam ēdienu ražotājam un restorānam, pat ja tas izmaksā dārgāk nekā sprostos dētās olas."

Biedrības "Dzīvnieku brīvība" vadītāja Katrīna Krīgere komentē: "Vairumam cilvēku rūp dzīvnieki un ir nepieņemama tāda cietsirdība kā dējējvistu ieslodzīšana šauros sprostos. Tāpēc sociāli atbildīgi uzņēmumi pakāpeniski atsakās no sprostos dētām olām. "Ezītis miglā" apņemšanās izpilde vēl pirms termiņa ir pozitīvs korporatīvās sociālās atbildības piemērs, kas, varētu iedvesmot arī citus uzņēmumus ātrāk uzlabot dzīvnieku labturību – izbeigt sprostos dēto olu izmantošanu."

Ņemot vērā sabiedrības intereses dzīvnieku aizsardzībā, arvien vairāk uzņēmumu – restorānu, pārtikas ražotāju un tirgotāju – gan Latvijā, gan visā pasaulē atsakās no sprostos dētajām olām. Latvijā lielākā daļa uzņēmumu ir apņēmušies pilnībā beigt izmantot sprostos dētās olas ar pārejas periodu līdz 2025. gadam. Politikas par atteikšanos no sprostos dētu olu izmantošanas Latvijā ir vairāk nekā 100 pārtikas uzņēmumiem, tostarp "McDonald's", "Lido", "Čili Pizza", "Rimi", "Maxima", "Lidl", "Mego", "Dobeles dzirnavnieks", "Orkla", "Food Union", "Fazer" un daudziem citiem. Arī Latvijas lielākie olu ražotāji "Balticovo" un "Alūksnes putnu ferma" pakāpeniski atsakās no sprostu sistēmām un pāriet uz olu ražošanu kūtīs vai brīvos apstākļos.

Dējējvistu turēšana sprostos saistās ar zemu dzīvnieku labturības līmeni. Sprostu sistēmas būtiski ierobežo vistu iespējas paust dabisko uzvedību – putniem nevar brīvi staigāt, izplest spārnus, pērties pakaišos u.tml. Piemēram, sprostā uz katru dējējvistu ir tikai vienas A4 formāta lapas platība. Arī Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde (EFSA) rekomendē atteikties no sprostu sistēmām dējējvistu turēšanā.

Ezītis miglā" ir kafejnīcu tīkls, kas darbojas uz franšīzes principa. Šobrīd visā Latvijā kopumā darbojas 16 "Ezītis miglā" kafejnīcas un bāri.

Biedrība “Dzīvnieku brīvība” ir sabiedriskā labuma organizācija, kas kopš 2012. gada strādā, lai izbeigtu dzīvnieku ciešanas industriālajā lopkopībā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI