DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
09. septembrī, 2021
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Labklājība

Eglītis: Rūpes par bērniem vīriešus padara vīrišķīgākus

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Kopš 2010. gada septembra otrā svētdiena Latvijā ir Tēva diena. Tā ir oficiāli atzīmējama diena, kas iekļauta atceres un atzīmējamo dienu kalendārā. Lai gan atsevišķās valstīs Tēva dienas tradīcija mūsdienu izpratnē uzsākusies jau 20. gadsimta sākumā, lielākajā pasaules daļā tā ir relatīvi jauna tradīcija. Tēva dienu dažādās pasaules valstīs atzīmē atšķirīgos datumos, un pārsvarā tā ir svētku diena.

“Es kā trīs bērnu tēvs esmu gandarīts, ka Tēva diena Latvijā kļuvusi par labu tradīciju. Tā ik gadus tiek aktualizēta dažādās organizācijās un svinēta daudzās ģimenēs, tostarp manā. Lai gan tā ir svētku diena, es domāju, ka tā ir arī atgādinājums mums – tēviem. Par to, ka ik dienas domāt un rūpēties par saviem bērniem nav tikai sievietes atbildība. Sargājot un lolojot bērnus vīrieši kļūst vīrišķāki un stiprina gan savas ģimenes, gan rūpējas par mūsu sabiedrības turpinājumu,” uzskata labklājības ministrs Gatis Eglītis.

Pēdējos gados arī Latvijā arvien biežāk sabiedrībā tiek aktualizēts jautājums par tēva lomu ģimenē, tēvu lielāku iesaisti bērna audzināšanā un tēva nozīmi bērna dzīvē. Lai arī izmaiņas notiek un arvien vairāk tēvu iesaistās rūpēs par bērniem un kopumā ģimenes pienākumu dalīšanā, tomēr joprojām rūpes par bērniem pamatā aizvien tiek uzskatītas par sievietes atbildību.

Īpaši izteikti tas vērojams šķirto ģimeņu vidū. Tikai katrā otrajā šķirtajā ģimenē (52%) tēvi tiek iesaistīti bērnu aprūpē, bet tikai katrs desmitais tētis (11%) uzņemas vienlīdz lielas rūpes kā mamma. 

Pirms dažiem gadiem veiktās aptaujas par vīriešu gatavību izmantot paternitātes atvaļinājumu rezultāti parādīja, ka Latvijas sabiedrībā, salīdzinot ar Eiropas Savienības (ES) vidējo rādītāju, pastāv augstāka pretestība šādai darba un privātās dzīves līdzsvarošanas atbalsta formai. Aptaujā par to, kas mudinātu tēvus izmantot vecāku (bērna kopšanas) atvaļinājumu, redzams, ka Latvijas iedzīvotāji visbiežāk norāda uz lielāku finanšu atbalstu atvaļinājuma laikā (62%). Tas ir ievērojami augstāks rādītājs nekā vidēji ES (41%) un augstākais rādītājs visu ES dalībvalstu starpā.

Neraugoties uz to, ka tēva loma un iesaiste bērnu aprūpē pieaug, tikai puse jeb 51% sabiedrības uzskata, ka tēvi, kuri vieni paši rūpējas par bērniem, , to dara vienlīdz labi kā māte. Latvijā veikts pētījums “Tēva loma Latvijas ģimenēs – atbalstīt un palīdzēt” (2016.) parādīja, ka vīrieša aktivitātes ģimenes kontekstā bieži vien tiek uztvertas tikai kā palīgfunkcija – viņa loma ģimenē ir palīdzēt un atbalstīt. To pavada pastāvošie stereotipi – lielākā daļa (81%) iedzīvotāju ir piedzīvojuši vai tuvinieku lokā novērojuši stereotipos balstītu attieksmi attiecībā uz tēva un mātes pienākumu sadali bērnu aprūpē.

Arī Covid-19 pandēmija un ārkārtējā situācija izgaismoja šo stereotipu radīto nevienlīdzīgo situāciju aprūpes jomā – lielāks slogs mājsaimniecības pienākumu veikšanā bija sievietēm, īpaši, ja mājsaimniecībā ir bērni līdz 18 gadu vecumam. Sieviešu nākotnes plāni mājsaimniecības pienākumu sadalē pārsvarā ir saistīti ar lielāku partneru atbalstu, toties sieviešu īpatsvars, kas plāno, ka tieši viņas būs tās, kas veiks attiecīgo pienākumu arī nākotnē, joprojām pārsniedz vīriešu īpatsvaru.

Aptaujās cilvēki atzīst, ka tēvam ir neatņemama un nozīmīga loma bērna personības veidošanas procesā, jo īpaši būtisku iespaidu atstājot uz tādiem veselīgas personības veidošanas aspektiem kā drošības sajūta (85%), dažādu dzīves prasmju attīstība (81%), bērna uzvedība (80%) un pašapziņa (80%) . Tikai saņemot un pieredzot emocijas kopā gan ar mammu, gan ar tēti, bērni izaug par nobriedušām un pašapzinīgām personībām. 

Lai  atbalstītu tēvus, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) arī šogad no 10. līdz 19. septembrim organizē akciju “Uzticības tālrunis tēviem”, kuras ietvaros tēvi tiek aicināti zvanīt un uzdot sev interesējošus jautājumus un VBTAI speciālisti sniedz konsultatīvu atbalstu.

Piektdien, 10.septembrī, pasākumu telpā MINOX, Jaunajā Teikā (ēka Teodors, Gustava Zemgala Gatvē 74) un tiešsaistē biedrības “Tēvi” Facebook lapā un Youtube kanālā plkst. 10.00 notiks konference “Tēvi. Attiecības”. Tās uzmanības centrā būs vīrieši, tēvi un viņu izaicinājumi. Konferences ietvaros aicinām sekot līdzi tēvu diskusijām par attiecībām ar bērniem, ar partneri, ar citiem tēviem un kādi viņi ir saiknē ar sevi. Konferenci organizē biedrība “Tēvi”, savukārt diskusija “Tēvs bērna kopšanas atvaļinājumā. Kam tas ir izdevīgi?” notiek sadarbībā ar Labklājības ministriju.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI