DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
22. februārī, 2021
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

DAIF Latvija: Globālā pandēmija veicinājusi Latvijas aizsardzības tehnoloģiju un industriālās bāzes attīstību

Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācija (DAIF Latvija) gatavojas DAIF Latvija Biedru sapulcei š.g. 24.februārī, plkst. 15.00-17.00, un Latvijas Drošības un aizsardzības klastera (DAK) Dalībnieku sapulcei plkst. 13.00-14.30.

2020.gadā, līdz ar ārkārtas situācijas iestāšanos dēļ Covid 19 izraisītās globālās pandēmijas, bijām liecinieki, ka aizsardzības spēju attīstības projektu realizācija nacionālā un starptautiskā līmenī tika apgrūtināta. Mainījās iepirkumu prioritātes un komunikācijā šķēršļus radīja attālinātā darba ierobežojumi. Vienlaikus ārkārtas situācija padziļināja sabiedrības, politikas veidotāju un izpildvaras izpratni par drošību kā prioritāti un nepieciešamību investēt ekonomikas noturībā. Atbilstoši sabiedrības drošības un digitālās transformācijas izaicinājumiem, Eiropas Savienības (ES) līmenī tika pārskatīts ES daudzgadu budžets un piesaistīts papildus finansējums Atveseļošanas un noturības mehānismā 2021.-2027.gadam. Atbilstoši jaunām iespējām pārskatīts Nacionālais attīstības plāns, noritēja darbs pie Nacionālajām Industriālajām pamatnostādnēm, Atveseļošanās un noturības mehānisma ieviešanas Latvijā.

 

DAIF Latvija valdes priekšsēdētāja Elīna Egle secina, ka ‘’ Globālā pandēmija veicinājusi Latvijas

aizsardzības tehnoloģiju un industriālās bāzes attīstību.’’ DAIF Latvija aktīvi iesaistījās informācijas apmaiņā un konsultācijās ar sadarbības partneriem – nozaru ministrijām, jauno Eiropas Komisijas Aizsardzības industrijas un kosmosa direktorātu (DEFIS), Eiropas Aizsardzības aģentūru un Ziemeļatlantijas līguma organizācijas (NATO) Industrijas padomnieku grupu (NIAG). Jāatzīmē, ka DAIF Latvija iesaistījās NIAG Augsta līmeņa grupā par Covid 19 ietekmi uz aizsardzības industriju. Neraugoties uz epidemioloģiskajiem ierobežojumiem, tiešsaistē norisinājās Latvijas Industrijas dienas NATO un ES, kuras tradicionāli organizē DAIF Latvija, Aizsardzības ministriju un Ārlietu ministrija. Bijām vēl ciešākā kontaktā ar Latvijas diplomātiem, NATO iepirkumu aģentūru, NIAG un DEFIS pārstāvjiem.

Īpaši jāatzīmē Aizsardzības ministrijas un Nacionālo bruņoto spēku (NBS) sniegtā iespēja nodrošināt Latvijas uzņēmēju spēju demonstrāciju Ādažu Militārajā bāzē, oktobra sākumā. Latvijas ražotāji iepazīstināja NBS un sabiedroto spēku pārstāvjus ar produktiem un pakalpojumiem, kas jau atraduši pielietojumu bruņoto spēku nodrošinājuma un apgādes sistēmā vai ir ar šādu potenciālu. Savukārt mēnesi vēlāk Ādažu bāzē Latvijas Mobilais telefons atklāja pirmo 5G testa vidi Latvijā radītām 5G inovācijām - “Exonicus” radīto virtuālās realitātes programmatūru un uzņēmuma “LightSpace Technologies” paplašinātās realitātes brilles. Demonstrēta Latvijā radītā attālināti vadāmā viedā platforma “Natrix”. Jāatzīmē, ka visa gada garumā norisinājās sektorālās darba grupas ar Aizsardzības ministriju un NBS, kā arī tika formulēts industrijas viedoklis DAIF Latvija komitejās.

Ar DAK atbalstu pasniegtas Aizsardzības industrijas gada balvas izglītībā un pētniecībā Rīgas Stradiņa universitātes un Elektronikas un datorzinātņu institūta pētniekiem. DAK domnīcu ietvaros rosināta uzņēmumu sadarbība, pieredzes apmaiņa un zināšanu pārnese. DAK mudināja uzņēmumus iesaistīties Aizsardzības ministrijas grantu programmā un atbalstīja projektu pieteikumus Eiropas Aizsardzības industriālās attīstības programmai. DAK aktivitātes vērstas inovāciju un jaunu aizsardzības industrijas veiksmes stāstu radīšanai. DAK īstenojis rezultatīvas aktivitātes uzņēmumu digitālai atpazīstamībai un produktīvākam darbam aizsardzības nozarē.

Turpinājās Latvijas uzņēmumu industriālās iesaistes pasākumi lielajos spēju projektos. Vērā ņemama bija uzņēmumu atsaucība "PATRIA" aicinājumam pievienoties industriālajam klasterim Latvijā, lai atbalstītu iespējamo "PATRIA" 6x6 bruņumašīnu izstrādi un ražošanu NBS vajadzībām un citiem starptautiskiem klientiem.

Gads simboliski aizākās ar Latvijā pirmo ‘’Aizsardzības mehatonu 2020’’, ko organizēja Aizsardzības ministrija sadarbībā ar Rīgas Tehniskā universitāte, DAIF Latvija un Garage48, lai ģenerētu jaunus drošības un aizsardzības risinājumus, bet noslēdzās ar pirmo, virtuālo ‘’Pārtikas hakatonu’’, kuru rīkoja Aizsardzības ministrija sadarbībā ar Zemkopības ministriju, Latvijas Lauksaimniecības universitati un DAIF Latvija, lai izstrādātu reālistisku modeli noturīgai pārtikas piegāžu ķēdei, lai nodrošinātu NBS pārtikas apgādi krīzes situācijā.

DAIF Latvija 2020.gadā pievienojušies vēl 15  jauni biedri: SAF Tehnika, STOKKER, TEMESO, AXON CABLE, Bellum, Global Wolf Motors,  Cyber Circle,  Line-X Baltic, Daugavpils Skrošu rūpnīca, Factris, CatchSmart, Pro Lift, MARTA, Latvijas Lauksaimniecības universitāte, Ventspils Augstskola un divi asociētie biedri Robot Aviation (Norvēģija), Theissen Training Systems (Vācija), stiprinot aizsardzības spēju attīstību Latvijā un pasaulē.

 Īsumā par 2020.gada notikumiem un 2021.gada prioritātēm: ŠEIT

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU