DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
06. oktobrī, 2020
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība

Aizsardzības industrijas gada balvas izglītībā un pētniecībā aktualizē starptautiskās sadarbības nozīmi

Š.g. 7.oktobrī Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācija (DAIF Latvija) pasniedz Aizsardzības industrijas gada balvas izglītībā un pētniecībā.   

DAIF Latvija valdes priekšsēdētāja Elīna Egle: ‘’Aizsardzības industrijas balva ļauj apzināt un motivēt pētniekus strādāt arvien mērķtiecīgāk Latvijas un straptautiskās drošības vajadzībām. Drošība ir Latvijas un Eiropas pastāvēšanas pamatā. Par to liecina gan reģionālie konflikti, starptautiskais terorisms, elektroniskā karadarbība, migrācijas krīzes un šobrīd arī vīrusa Covid-19 radītā globālā pandēmija. Ja sabiedrība ir drošībā, aug ekonomika un labklājība, mums ir iespējas sekot lieliem mērķiem, kā zaļāka un digitālāka ekonomika un nodrošināt labāku izglītību un veselības aprūpi.’’

DAIF Latvia ar Latvijas Drošības un aizsardzības klastera (DAK) atbalstu ‘’Aizsardzības industrijas gada balvu izglītībā un zinātnē’’ tiek pasniegta otro reizi. Starpnozaru žūrija izvērtēja izglītības un pētniecības iestāžu izvirzītoe labākos 2019.gada darbus. Īpaša uzmanība pievērsta 4 pētījumiem, kas īpaši nozīmīgi Latvijas aizsardzības nozarei, militārās pētniecības un industrijas izaugsmei. Pretendenti tika izvirzīti laika posmā no 2019.gada novembra līdz 2020.gada martam.

1.vietu un 1500 eiro prēmiju iegūst Rīgas Stradiņa universitātes Militārās medicīnas pētījumu un studiju centra vadošais pētnieks prof. Māris Taube par pētījumu ‘’Līderisma rīki pašnāvību novēršanai’’. Kā atzīmēja aizsardzības un drošības nozaru pārstāvji žūrijas sēdē - pašnāvību problēma ir aktuāla visā pasaulē. Jo īpaši tā ir aktuāla militārpersonām, kuras bijušas iesaistītas misijās un valsts iekšējās drošības nodrošināšanā iesaistītajām amatpersonām (policisti, ugunsdzēsēji, robežsargi, ieslodzījuma vietu personāls). Saredzam, ka pētījuma tvērumu un rezultātus ir iespējams izmantot arī strādājot ar citām riska grupām. Pētījums ir NATO Zinātniskās ekselences balvas ieguvušā projekta ‘’Militārā pašnāvība’’ turpinājums, kas koncentrējas uz militāro līderu lomas stiprināšanu pašnāvību novēršanai NATO dalībvalstu militārajās struktūrās. Prof. Taubes ieguldījums ir augsti novērtēts nato Zinātņu un tehnoloģiju organizācijas ietvaros un Latvijas pienesums NATO dalībvalstu psiholoģiskās un psihiskās palīdzības dienestu darbībai.

2.vietu un 1000 eiro prēmiju iegūst Rīgas Stradiņa universitātes Militārās medicīnas pētījumu un studiju centra pētniece, doktorante Darja Ņesteroviča, jauna zinātniece par pētījumu ‘’Militāro apavu valkāšanas biomehāniskie aspekti un to saistība ar apakšējo ekstremitāšu pārslodzes traumām’’. Pētījuma pielietojamība un aktualitāte ir vērojama gan militārpersonām, gan amatpersonām ar speciālām dienesta pakāpēm (policisti, robežsargi, ugunsdzēsēji). Atzinīgi arī vērtējama starptautiskā sadarbība NATO Zinātnes un tehnoloģiju organizācijas projekta ‘’Muskulo-skeletālo ievainojumu samazināšana’’ ar ASV, Beļģijas, Kanādas, Lielbritānijas, Nīderlandes, Vācijas, Slovēnijas un Spānijas pētniekiem, kas balstās uz Darjas Ņesterovičas pētijumā veiko muskulo-skeletālā traumatisma aprēķiniem.

3.vietu un 500 eiro prēmiju iegūst Elektronikas un datorzinātņu institūta pētnieki Mg. sc. ing. Gatis Šūpols un Mg. sc. comp. Gatis Gaigals par pētījumu ‘’Radio frekvenču skeneris (ANTE)’’, kas veikts sadarbībā ar SIA ‘’DATI Group’’. Atzinīgi vērtēta pētījuma pielietojamības perpektīva un ietekme kā uz drošību, tā potenciāli uz uzņēmējdarbību. Jāatzīmē, ka globālā konkurētspēja pieprasa aktīvi investēt inovācijā, tāpēc ir gandarījums, ka biznesa un institūta pārstāvji vienojušies kopdarbā Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras ‘’Tehnoloģiju pārneses programmas ietvaros’’.

‘’Aizsardzības industrijas gada balvu izglītībā un zinātnē’’ žūrijā pārstāvēti DAIF Latvija sadarbības partneri. Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisiju pārstāv deputāts Raimonds Bergmanis, DAIF Latvija pārstāv valdes priekšsēdētāja Elīna Egle-Ločmele, Aizsardzības ministriju pārstāv Industrijas un pētniecības atbalsta nodaļas vecākā eksperte Inta Spriņģe, Iekšlietu ministriju pārstāv Nozares politikas departamenta direktors Gatis Švika, Ārlietu ministrijas pārstāves Drošības politikas departamenta direktora vietniece - Starptautisko operāciju un krīžu noregulējuma nodaļas vadītāja Inga Jansone un NATO un Eiropas drošības politikas nodaļa, Drošības politikas departamenta otrā sekretāre Katrīne Ozoliņa-Žukovska,  Ekonomikas ministriju pārstāv Nozaru politikas departamenta direktora vietnieks Gatis Silovs, Izglītības un zinātnes ministriju pārstāv Augstākās izglītības, zinātnes un inovāciju departamenta nozares eksperte Dagnija Butāne.

Pētniecisko darbu aktualitāti un atbilstību aizsardzības nozarei šī konkursa izpratnē raksturoja septiņi kritēriji, kurus vērtēja punktu skalā no 1 līdz 10: Ietekme uz aizsardzības nozares attīstību un vadības pilnveidi; Atbilstība noteiktu aizsardzības spēju attīstības nodrošināšanai; Aktualitāte un pausto ideju pielietojums praksē; Oriģinalitāte un radoša pieeja problēmas izpētē; Kvalitāte darbā paustajiem secinājumiem un rekomendācijām; Sasaiste ar aizsardzības nozares definētajām vajadzībām; Žūrijas loceklim/loceklei nozīmīgs papildus kritērijs.

Aicinām pētniekus aktīvi iesaistīties starptautiskos pētniecības projektos un sadarboties ar industriju, lai stiprinātu Latvijas un starptautisko drošību. DAIF Latvija gaidīs no izglītības un pētniecības iestādēm labāko darbu pieteikumus, lai pasniegtu balvu arī 2021.gadā.

Aicinām ikvienu interesentu vērot tiešraidi YouTube https://youtu.be/96JOUci4d-M vai Facebook lapā: Federacija.lv

Papildu informācija

DAIF Latvija ir vienīgā drošības un aizsardzības industriju un zinātni pārstāvošā organizācija nacionālā un starptautiskā līmenī. DAIF Latvija apvienojušies vairāk kā 70 uzņēmumu, universitāšu un asociēto biedru – ārvalstu militārie ražotāji. DAIF Latvija nacionālā līmenī aktīvi sadarbojas ar Aizsardzības ministriju, Iekšlietu ministriju, Ārlietu ministriju, Ekonomikas ministriju un LR Saeimu. Starptautiski DAIF Latvija pārstāv Latvijas industriju NATO Industrijas padomnieku grupā un Eiropas Aizsardzības aģentūras konsultatīvajās struktūrās, kā arī nodrošina divpusēju sadarbību ar atbilstošām organizācijām ārvalstīs.

DAIF Latvija īsteno Eiropas Savienības fonda projektu Nr.3.2.1.1/16/A/001 „Latvijas Drošības un aizsardzības klastera izveide’’. Latvijas Drošības un aizsardzības klasterī (DAK) šobrīd apvienojušies vairāk kā 30 uzņēmumi un 4 augstākās izglītības iestādes.  DAK mērķi ir radīt priekšnosacījumus uzņēmumu eksporta, inovāciju un produktivitātes pieaugumam. DAK ietvaros specializējamies jaunās attīstības jomās – kiberaizsardzība un viedie materiāli.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU