DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. jūnijā, 2017
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Politika

Delna un Providus deputātiem prezentēs Saeimas monitoringa rezultātus

Otrdien, 20.jūnijā plkst. 13.30 domnīcas PROVIDUS un Sabiedrības par atklātību – Delna pārstāvji prezentēs divus gadus ilgā Saeimas monitoringa rezultātus Saeimas Korupcijas novēršanas apakškomisijas sēdē.

Monitorings tika veikts no 2015. gada novembra līdz 2017. gada maijam ar mērķi konstatēt korupcijas pazīmes un riskus likumprojektu izskatīšanā un amatpersonu iecelšanā. Rezultāti parādīja, ka korupcijas vai tā sauktās valsts sagrābšanas pazīmes Saeimā ir drīzāk izņēmuma, nevis parasta parādība.

Saeimā kopumā stabili iesakņojies demokrātiskas valsts parlamentam atbilstošs lemšanas process un darba stils. Tomēr ir vērojamas arī vairākas sistemātiskas problēmas, piemēram, tiek pieņemti likumu grozījumi, kuru nepieciešamība nav pamatota vai deputāti nav pārliecināti par svarīgiem faktiskajiem vai tiesiskajiem apstākļiem. Nereti arī izpildvara nostāda deputātus situācijā, kur lēmums jāpieņem laika trūkuma vai nepietiekamas informācijas apstākļos.

Tāpat konstatētas nepilnības Saeimas komisiju atklātībā - grūti noskaidrot, kā konkrēts deputāts komisijā balsojis, diskusiju saturs netiek publicēts stenogrammas vai audio/ video ieraksta formā, nav publiskoti principi, saskaņā ar kuriem izvēlēties, ko aicināt uz kuru jautājumu apspriešanu komisijās.

Dažreiz likumprojektu apspriešanā komisijās mērķtiecīgi tiek apgrūtināta nevēlamu viedokļu paušana vai arī pret šo viedokļu paudējiem tiek vērsti naidīgi personiski uzbrukumi. Pie diskriminējošas prakses ir pieskaitāmi arī visai biežie gadījumi, kad bez argumentācijas tiek noradīti saprātīgi opozīcijas deputātu priekšlikumi.

Delna un PROVIDUS pirms 12. Saeimas vēlēšanām 2014. gadā izveidoja desmit soļu plānu labākai un godīgākai Latvijai. Monitoringa ietvaros tika pētīts, vai Saeima nebremzē iniciatīvas, kas nepieciešamas šo soļu izpildei. Šādu gadījumu izrādījās maz, taču 2017. gada maija beigās pilnībā bija izpildīti tikai 4 un daļēji izpildīti 16 no pavisam 45 konkrētajiem uzdevumiem.

Galvenie monitoringa secinājumi apkopoti ziņojumā "Saeima tuvplānā", kas pieejams Delnas mājas lapā: http://ej.uz/8q6f

Saeimas monitorings tika veikts projekta "Valsts sagrābšanas pazīmju analīze: Latvijas gadījums" ietvaros. Projektu daļēji finansiāli atbalsta fonds Atvērtās sabiedrības institūts (Foundation Open Society Institute) sadarbībā ar Atvērtās sabiedrības fondu (Open Society Foundations) Think Tank Fund un Sabiedrības integrācijas fonds.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU