DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
02. maijā, 2017
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Eiropas Savienība

Ko redzēt, dzirdēt un kur piedalīties, sagaidot Eiropas dienu 9. maijā

Publicēts pirms 5 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
Otrdien, 9. maijā, visā Eiropā atzīmēs Eiropas dienu jeb Eiropas Savienības (ES) dzimšanas dienu. Jau iesāktās Eiropas dienas sagaidīšanas aktivitātes, piemēram, Mobilā zināšanu ekspreša un Eiropas lietu ekspertu viesošanās skolās, noslēgsies svinību kulminācijā, 9. maijā, kad visā Latvijā notiks īpaši šai dienai veltīti pasākumi.

9. maijā jau no plkst. 8.00 ikviens Latvijas iedzīvotājs – liels vai mazs – aicināts kārtot Eiropas eksāmenu – aizraujošu testu internetā, lai pārbaudītu savas zināšanas ar Eiropu saistītos jautājumos. Zināšanu pārbaude veidota tā, lai savu erudīciju Eiropas lietās varētu pārbaudīt dažādu vecumu cilvēki - gan skolēni, gan studenti, gan tie, kam skolas sols jau sen aiz muguras. Eiropas eksāmenu ikviens var kārtot līdz pat plkst. 21.00 vietnē www.esmaja.lv/eiropas_eksamens. Eiropas eksāmens notiek jau ceturto gadu, un ik gadu eksāmena kārtotāju skaits pieaug. Šogad tiek lēsts, ka eksāmenu kārtos ap 15 000 interesentu.

Savukārt plkst. 11.00 Aspazijas bulvārī 28, pie ES mājas, notiks akcija, kuras laikā debesīs tiks palaisti 600 laba vēlējumi Eiropas Savienībai tās 60. gadadienā.

9. maijā visā Latvijā durvis vērs daudzas organizācijas un uzņēmumi, piedaloties Eiropai veltītā Atvērto durvju dienā. Atvērto durvju dienas mērķis ir parādīt sadarbību starp dalībvalstīm, Eiropas Savienības ieguldījumus gan vides, gan cilvēkresursu attīstībā Latvijā. Kopumā 44 organizācijas – Ārlietu ministrija, Saeima, ES māja, ES dalībvalstu un Eiropas Austrumu partnerības valstu vēstniecības, ES fondu finansētie projekti (piemēram, starptautiskā lidosta "Rīga", atkritumu apsaimniekošanas poligoni, Liepājas koncertzāle "Lielais dzintars") – uzņems gandrīz 1000 dalībniekus, pārsvarā skolēnus no dažādiem Latvijas novadiem. Par organizācijām un iestādēm, kas uzņems apmeklētājus, vairāk var uzzināt www.esmaja.lv.

Tāpat Ārlietu ministrijā no plkst. 12:00 – 16:00 apmeklētājus ar informatīvajiem stendiem - "Iepazīsti Eiropu" gaidīs ārvalstu vēstniecības. ĀM Konsulārais departaments informēs, kā Eiropā ceļot droši. Pie ministrijas ēkas Kr. Valdemāra ielā 3 būs skatāma Dundagas vidusskolas skolēnu zīmējumu izstāde "Mēs Eiropai". Dienas gaitā tiks apbalvoti arī videokonkursa "Eiropas Savienība manā reģionā" dalībnieki un būs aplūkojami arī viņu radītie darbi. Savukārt ĀM arhīvs interesentiem izstādē sarūpējis iespēju aplūkot nozīmīgus dokumentus, kas saistīti ar ES.

Savukārt no plkst. 13.30 Ārlietu ministrijā interesenti aicināti uz diskusiju par "Eiropas Savienības nākotnes attīstības ceļiem: Latvijas skatījums", kurā piedalīsies Eiropas Komisijas priekšsēdētāja vietnieks Valdis Dombrovskis, Ārlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Zanda Kalniņa–Lukaševica, kā arī Iveta Reinholde un Mihails Potapovs no Latvijas Universitātes.

4. maijā Rīgā tiks svinēti Brīvības bulvāra svētki, atzīmējot Latvijas neatkarības atjaunošanas gadadienu. To laikā katrs varēs fotografēties ar savu svētku laikā sagatavoto brīvības simbolu, tādā veidā fotogrāfijā izstāstot savu brīvības stāstu. Eiropas dienā - 9. maijā pie Valdības nama, Brīvības bulvārī 36, plkst. 11.30 pulcēsies gan Ministru prezidents Māris Kučinskis, gan ministri, gan Latvijā apbalvotie Eiropas gada cilvēki, lai stāstītu par to, ko viņiem nozīmē brīvība, un fotografētos ar savu brīvības simbolu.

Arī Saeima ir sarūpējusi iespēju ikvienam rīdziniekam un pilsētas viesim labāk iepazīt Eiropu, un pie Saeimas nama Eiropas diena tiks atzīmēta no plkst.13.00-16.00. Notiks interaktīvas un iesaistošas aktivitātes par un ap Eiropas Savienības tēmu, kopā ar Saeimas deputātiem un darbiniekiem radošās darbnīcas apmeklētājiem būs iespēja: oriģinālā veidā nofotografēties, pārbaudīt savas zināšanas par ES, kārtojot Eiropas eksāmenu, izteikt viedokli un parunāties ar klāt esošajiem Saeimas deputātiem, radoši izpausties, atklājot savu redzējumu par Eiropas nākotni.

Eiropas dienas priekšvakarā, 8. maijā, TDA "Zelta sietiņš" un vokālā grupa "Momo" kultūras pilī "Ziemeļblāzma" priecēs skatītājus ar koncertu "Latvijas bērni izdejo un izdzied Eiropu". Unikālo koncerta programmas pamatu veido pašu bērnu izvēlētas dejas un dziesmas, kas iepazīstina skatītājus ar ES dalībvalstu kultūru dažādību. Koncerta laikā skatītāji varēs piedalīties konkursos par tēmām, kas saistītas ar Eiropas dienu. Līdz šim koncerti ir notikuši Cēsīs un Rēzeknē. Daugavpilī koncerts notiks 3. maijā.

Savukārt Mobilais zināšanu ekspresis, īpaši aprīkots autobuss, kas kopš marta beigām būs viesojies vairāk nekā 30 Latvijas novados, Eiropas dienā jau tradicionāli dosies uz Jelgavu, kur ik gadu notiek vērienīga Eiropas dienas svinēšana. Autobusā pieejamas interaktīvas un izglītojošas aktivitātes, kas spēļu, konkursu, rēbusu veidā lielus un mazus iepazīstina ar ES valstīm un to kultūru daudzveidību.

No 9. maija ES mājā, Aspazijas bulvārī 28, Rīgā būs apskatāma Romas līgumu 60. gadadienai veltīta ceļojošā izstāde "Romas līgumu mantojums mūsdienu Eiropai". Izstāde līdz pat decembrim apceļos visu Latviju un tiks izstādīta arī Saldū, Ventspilī, Kuldīgā, Jēkabpilī, Madonā, Daugavpilī, Rēzeknē, Cēsīs un Valmierā.

Eiropas dienai veltīto pasākumu nedēļas noslēgumā, 12. maijā, Eiropas Parlamenta Informācijas birojā (Aspazijas bulvāris 28) notiks Reģionālo mediju diena: diskusija ar Latvijas eiroparlamentārieti Arti Pabriku, Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāju Innu Šteinbuku un Ārlietu ministrijas parlamentāro sekretāri Zandu Kalniņu-Lukaševicu par Eiropas nākotni, t.sk., ES lomu pasaulē un sabiedrotajiem, kā arī jaunākā EP Eirobarometra pētījuma rezultātiem.

Papildus jau minētajām aktivitātēm, no marta mēneša visā Latvijā noris akcija "Atpakaļ uz skolu", kas iepazīstina skolēnus ar Eiropas aktualitātēm, dažādu nozaru profesionāļu saistību ar Eiropu, ES institūciju darbu un vairo izpratni par notiekošajiem procesiem Latvijā un Eiropā. Šogad akcijā jau ir piedalījušies ES lietu eksperti no vairāk nekā 50 organizācijām - ES institūcijām, ministrijām, Saeimas, privātu un nevalstisku organizāciju pārstāvji. Plānots, ka kopumā līdz maija vidum notiks 130 vizītes.

1950. gada 9. maijā, kad Eiropu pēc postošākā kara cilvēces vēsturē bija sadalījis dzelzs priekškars, Francijas ārlietu ministrs Robērs Šūmans aicināja Eiropas valstis apvienot ieroču ražošanā būtiskās ogļu un tērauda nozares. Viņa plāns tika īstenots un padarīja neiespējamu jaunu karu starp iesaistītajām valstīm. Par sadarbības stūrakmeni kļuva Romas līgums, kuru pirms 60 gadiem parakstīja sešu Eiropas valstu vadītāji.

Gadu gaitā kopīgi pārraudzīto nozaru un projektā iesaistīto valstu skaits pieauga, un uz Šūmana plāna pamatiem būvētā valstu savienība kļuva par bāku arī Latvijai, atgriežoties Eiropā. Arī šodien Eiropa saskaras ar draudiem ierastajam mieram un stabilitātei. 9. maijā atzīmētā Eiropas diena ir atgādinājums, ka, tikai rīkojoties kopīgi, Eiropas valstis var pārvarēt arī vislielākās grūtības.

Vairāk par Eiropas dienu un 9. maija nozīmi: http://www.mfa.gov.lv/ko-pasaule-atzime-8-un-ko-9-maija

Sekojiet Eiropas dienas pasākumiem arī sociālajos tīklos: #Eiropasdiena #daudzlaimesEiropa #EU60 #atvertodurvjudiena #atpakaluzskolu #Eiropaseksamens

EKP Preses nodaļa

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU