SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
08. jūnijā, 2020
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Labklājība
2
2

Atgriešanās mājās – 12 soļi, kas jāsper pašreizējā mītnes zemē un Latvijā

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Par aizbraukšanu no ārvalsts jāinformē visas iestādes, kurās cilvēks ir reģistrējies vai norādījis savu personīgo informāciju: iedzīvotāju reģistrs, vietējā pašvaldība, nodarbinātības dienests, banka, ceļu satiksmes direkcija, pasts, veselības pakalpojumu sniedzējs, komunālo pakalpojumu nodrošinātāji u. c.

FOTO: Freepik

Atstājot mītnes zemi, ir jānokārto vairākas formalitātes. Latvijā var būt nepieciešami dokumenti, kas izdoti ārvalstī. Tāpat arī, ierodoties Latvijā, iedzīvotājam jāpilda savas valsts noteiktie pienākumi. Tiem mūsu valsts piederīgajiem, kuri strādā ārzemēs, bet vēlas atgriezties Latvijā, Nodarbinātības valsts aģentūras EURES konsultanti ir izstrādājuši 12 ieteikumus jeb soļus, kas jāveic pašreizējā mītnes zemē un savā valstī.

īsumā
 • Ārvalstī ir jāsaņem visi dokumenti un izziņas par nodarbinātību un saņemtajiem sociālās apdrošināšanas pakalpojumiem, kā arī dokumenti par darba periodiem un nomaksātajiem nodokļiem.
 • Ja persona Latvijā vēlas turpināt saņemt ārvalstī piešķirto bezdarbnieka pabalstu un ir izsniegts U2 dokuments, septiņu dienu laikā pēc izbraukšanas no ārvalsts jāreģistrējas Nodarbinātības valsts aģentūrā un U2 dokuments jāiesniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.
 • Ārvalsts nacionālajā veselības sistēmas administrācijā jāpieprasa S1 veidlapa, lai saņemtu garantētos visu veidu veselības aprūpes pakalpojumus Latvijā.
 • Pirms aizbraukšanas no ārvalsts jāparūpējas, lai būtu sagatavoti visi nepieciešamie dokumenti par bērnu izglītību, veselības aprūpi un saņemtajām sociālajām garantijām.
 • Latvijā jāreģistrējas pašvaldībā un jādeklarē sava dzīvesvieta, jāreģistrējas pie ģimenes ārsta, bērni jāreģistrē pašvaldības bērnudārzu rindā vai skolā.
 1. Pirms atgriešanās Latvijā ārvalstī ir jāsaņem visi dokumenti un izziņas, kas liecina par nodarbinātību un saņemtajiem sociālās apdrošināšanas pakalpojumiem, kā arī dokumenti par darba periodiem un nomaksātajiem nodokļiem. Ja ārvalstī (Eiropas Savienībā, Norvēģijā, Lihtenšteinā, Islandē vai Šveicē) jums ir piešķirts bezdarbnieka pabalsts un, atgriežoties Latvijā, jūs vēlaties turpināt saņemt šo pabalstu, tad no ārvalsts sociālās aizsardzības vai nodarbinātības dienesta jāpieprasa U2 dokuments bezdarbnieka pabalsta eksportam. Ja pēc nodarbinātības perioda beigām jūs vēlaties pretendēt uz bezdarbnieka pabalstu, tad pabalsts jāpieprasa valstī, kurā jūs pēdējo reizi bijāt nodarbināts. Ja meklējat darbu citā Eiropas Savienības dalībvalstī, jums ir iespēja arī Latvijā turpināt saņemt šo pabalstu 3–6 mēnešus. Šo pabalsta “līdzi ņemšanu” sauc par pabalsta eksportu. Pastāv daži izņēmuma gadījumi, par tiem interesējieties Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA).
 2. Ja, ierodoties Latvijā, vēlaties turpināt saņemt ārvalstī piešķirto bezdarbnieka pabalstu un jums ir izsniegts U2 dokuments, tad septiņu dienu laikā pēc izbraukšanas no ārvalsts jums ir jāreģistrējas Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA), savukārt U2 dokuments jāiesniedz VSAA. Ja ir vēlme saņemt palīdzību darba meklēšanā vai savu prasmju pilnveidošanā, izmantojiet NVA atbalstu. Reģistrēties NVA un iegūt bezdarbnieka vai darba meklētāja statusu var arī tad, ja ārvalsts bezdarbnieka pabalsts netiek saņemts.
 3. Ja ir nepieciešams apliecināt savu ārvalsts nodarbinātības/apdrošināšanas periodu, jāiesniedz U1 dokuments VSAA. Ja šāda dokumenta nav, jāinformē VSAA, ka noteiktu laika periodu jūs bijāt nodarbināts ārvalstī. Ziniet, ka nodarbinātības/sociālās apdrošināšanas periodi nepazūd, tie uzkrājas, un nepieciešamības gadījumā tiek ņemti vērā, nosakot tiesības uz pabalstiem, kā arī pensiju. To sauc par summēšanas principu. Ja nepieciešams, VSAA noskaidro, kā var pieteikties bērna kopšanas, ģimenes un citiem pabalstiem Latvijā vai turpināt tos saņemt. Jāņem līdzi izziņas vai citi dokumenti par minētajiem pabalstiem, kas piešķirti ārvalstī.
 4. Ārvalsts nacionālajā veselības sistēmas administrācijā jāpieprasa S1 veidlapa. Tā ļaus saņemt garantētos visu veidu veselības aprūpes pakalpojumus Latvijā, un izmaksas par šiem pakalpojumiem tiks apmaksātas no ārvalsts budžeta līdzekļiem.
 5. Ārvalsts nacionālajā veselības sistēmas administrācijā var saņemt Eiropas veselības apdrošināšanas karti (EVAK), kas dod tiesības saņemt valsts garantēto neatliekamo un nepieciešamo medicīnisko palīdzību. EVAK var būt noderīga laikā, kamēr Latvijā nebūs uzsāktas darba attiecības, jo šajā periodā cilvēks joprojām paliek sociāli apdrošināts valstī, kurā pēdējo reizi bija strādājis.
 6. Ja ģimenē aug bērni, pirms aizbraukšanas no ārvalsts jāparūpējas par to, lai būtu sagatavoti visi nepieciešamie dokumenti par viņu izglītību, veselības aprūpi, kā arī saņemtajām sociālajām garantijām.
 7. Par došanos prom no ārvalsts jāinformē visas tās iestādes, kurās jūs bijāt reģistrējies vai norādījis savu personīgo informāciju, piemēram, Iedzīvotāju reģistru, vietējo pašvaldību, nodarbinātības dienestu, banku, ceļu satiksmes direkciju, pastu, veselības pakalpojumu sniedzēju, komunālo pakalpojumu nodrošinātājus u.c. Tas palīdzēs izvairīties no iespējamiem pārpratumiem nākotnē.
 8. Ierodoties Latvijā, jāreģistrējas pašvaldībā un jādeklarē sava dzīvesvieta. To var izdarīt tās pašvaldības dzīvesvietas deklarēšanas iestādē, kurā ir cilvēka vai ģimenes jaunā dzīvesvieta, vai elektroniski www.latvija.lv.
 9. Lai varētu saņemt veselības aprūpi, jāreģistrējas pie ģimenes ārsta. Informāciju par to, kādi ģimenes ārsti strādā novadā vai pilsētā, var saņemt Nacionālā veselības dienesta (NVD) mājaslapā. Ja ārvalstī saņemta S1 veidlapa, tā jāreģistrē NVD www.vmnvd.gov.lv. Bez reģistrācijas veidlapa nav derīga.
 10. Ja ģimenē aug bērni, viņi jāreģistrē pašvaldības bērnudārzu rindā vai skolā.
 11. Ja cilvēks joprojām ir Latvijas nodokļu rezidents un ārvalstīs ir gūti ienākumi, tad no 1. marta līdz 1. jūnijam Valsts ieņēmumu dienestā jāiesniedz gada ienākumu deklarācija par iepriekšējā gadā ārvalstīs gūtajiem ienākumiem, klāt pievienojot arī dokumentus, kas apliecina ārvalstīs samaksātos nodokļus, nodokļa maksātāja tiesības uz atvieglojumiem un citus dokumentus www.vid.gov.lv.
 12. Ja vēlaties sākt biznesu, par iespējām interesējieties Latvijas Investīciju un attīstības aģentūrā (LIAA) www.liaa.gov.lv, kur var saņemt konsultācijas un palīdzību biznesa plāna izstrādē, finanšu institūcijā “Altum” www.altum.lv un Uzņēmumu reģistrā www.ur.gov.lv. Par atbalstu bezdarbniekiem pašnodarbinātības vai komercdarbības uzsākšanai interesējieties NVA.

Kā sazināties ar EURES konsultantiem Latvijā

Informācija par nodarbinātību un citiem jautājumiem atrodama mājaslapā www.nva.gov.lv/eures.

Ar konsultantiem var sazināties, rakstot uz e-pasta adresi eures@nva.gov.lv, kā arī nosūtot ziņu sociālajā tīklā “Facebook” (www.facebook.com/eureslatvia/) vai “Linkedin” (www.linkedin.com/company/eures-latvia).

Ik piektdienu, izņemot svētku dienas, no plkst. 13.00 līdz 15.00 darbojas EURES tērzētavahttps://ec.europa.eu/eures/public/lv/chat-with-eures-advisers. Tā ir iespēja tiešsaistē uzdot jautājumus EURES konsultantiem un saņemt atbildes.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU