NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
25. septembrī, 2018
Lasīšanai: 3 minūtes
15
15

Beļģijas pilsētā Zedelgemā atklāts piemineklis brīvībai un latviešu leģionāriem

Publicēts pirms 5 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Latvijas Okupācijas muzejs

Svētdien, 23. septembrī, Beļģijas pilsētas Zedelgemas Brīvības laukumā (Brivibaplein) tika svinīgi atklāts piemineklis “Latvijas stāvstrops brīvībai”, ko veidojis tēlnieks Kristaps Gulbis. Vides objekts ir veltīts latviešu leģionāriem, kuri 1945. un 1946. gada ziemu pavadīja Zedelgemas karagūstekņu nometnē, nezaudējot ticību Latvijas valsts brīvībai. 

Ideja par piemiņas zīmi radās 2014. gadā, kad Latvijas Okupācijas muzeja filmēšanas grupa kopā ar diviem bijušajiem ieslodzītajiem leģionāriem apmeklēja Zedelgemu, lai filmētu karagūstekņu nometnes vietu, kā rezultātā tapa muzeja dokumentālā filma “Zedelgema”. Savukārt Zedelgemas pilsētas pašvaldību ieinteresēja mūsu pagātnes stāsts, tā vēlējās tuvāk izzināt karagūstekņu nometnes vēsturi, tādēļ tika noslēgts sadarbības līgums ar muzeju par piemiņas zīmes veidošanu.

2017. gadā muzejs organizēja tēlniecības konkursu par pieminekļa metu, kurā Latvijas un Beļģijas kopīgā žūrijas komisija par labāko atzina tēlnieka Kristapa Gulbja piedāvāto metu “Latvijas stāvstrops”. Autors par savu piedāvājumu teic: “Zedelgemas nometnē bija gandrīz 12 000 latviešu karavīru. To skaits ir līdzvērtīgs bišu skaitam stropā. Mana ideja ir piemineklī apvienot kopīgās eiropeiskās vispārcilvēciskās vērtības un visiem eiropiešiem saprotamu simbolu valodu ar tikai Latvijai īpašo un vizuāli raksturīgo. Latvijas bišu saime Flandrijas zemē. Bišu saime ir tauta. Strops ir viņu valsts. Ar savu armiju, ar likumiem un kārtību. Bites ir miermīlīgas – tās pašas nevienam neuzbrūk. Tās aizstāv, cīnās un mirst par savu stropu, saimi, brīvību.”

Šis ir pirmais piemineklis pilsētvidē ārpus Latvijas, kas veltīts latviešu karavīriem. Tas atrodas apmēram trīs kilometrus no agrākās gūstekņu nometnes jaunā pilsētas rajonā, laukumā, kam ir dots nosaukums “Brivibaplein” – Brīvības laukums. Pilsēta nākotnē ir nolēmusi atvērt apskatei arī saglabājušās karagūstekņu nometnes kazarmas un iekārtot muzeju, kur varēs iepazīt arī latviešu leģionāru stāstu.

Pieminekļa izmaksas – 100 000 eiro – uz pusēm sedz Zedelgemas pilsētas pašvaldība un Okupācijas muzejs.

Labs saturs
15
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI