TĒMA: Nodokļi

Par valsts krājobligācijām un nodokļiem

J
jautā:
25. septembrī, 2014
Mārtiņš

Vai privātpersonai ir pieejami kādi nodokļu atvieglojumi, iegādājoties Latvijas valsts krājobligācijas?

A
atbild:
21. oktobrī, 2014
Valsts ieņēmumu dienests
Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa, sabiedrisko attiecību speciāliste

Ministru kabineta 2014.gada 6.maija noteikumu Nr.237 „Valsts vērtspapīru izlaišanas noteikumi” 2.10.punktā ir noteikts, ka  krājobligācija  ir  valsts vērtspapīrs, kas izlaists ar fiksētu procentu likmi un noteiktos termiņos izmaksājamu fiksētu ienākumu, kuru dzēš par tā nominālvērtību un kurš neatrodas publiskajā apgrozībā un nav atsavināms. Īstermiņa krājobligācijām fiksēto ienākumu izmaksā to dzēšanas datumā, bet vidēja termiņa un ilgtermiņa krājobligācijām – vienu reizi gadā.

Nodokļu normatīvajos aktos nav noteikti nodokļu atvieglojumi, privātpersonai iegādājoties Latvijas valsts krājobligācijas.

Savukārt atbilstoši likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 9.panta pirmās daļas 6.punktam gada apliekamajā ienākumā netiek ietverti un ar nodokli netiek aplikti ienākumi no valsts vērtspapīriem.

Ministru kabineta 2010.gada 21.septembra noteikumu Nr.899 „Likuma „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” normu piemērošanas kārtība” 38.punkts paredz, ka  par ienākumiem no Latvijas Republikas valsts  parādzīmēm, kas nav apliekami ar nodokli, uzskata visu gūto ienākumu no šīm parādzīmēm.

Ņemot vērā minēto, ar iedzīvotāju ienākuma nodokli netiek aplikti ienākumi no Latvijas valsts krājobligācijām.